אלי כהן: "אני בעד כלכלה חופשית ומגזר עסקי שמרוויח יפה אבל בשיעור מידתי"

חזונו של שר הכלכלה והתעשייה הנכנס כולל הפחתת הריכוזיות במשק והגדלת התחרות ■ מיכל הלפרין: על אגף התקציבים והרשות להגבלים עסקיים לשלב ידיים בכדי לקדם רפורמות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן
אלי כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, שנכנס היום (ג') לתפקידו, אמר כי יפעל לקידום התחרות במשק, להבאת חברות בינלאומיות - דוגמת אינטל - להשקיע וידאג לרווחת העובדים והצרכנים. "הדבר הראשון שאמרתי זה שמדינת ישראל צריכה שר כלכלה ותעשייה במשרה מלאה. זה תפקיד מרכזי וחשוב, וכולל חלק מהדברים החיוניים לצמיחת המשק", אמר.

כיו''ר ועדת הרפורמות, עד לאחרונה, אמר כי "הובלנו בתקציב רפורמות משמעותיות. לא חששנו להתעמת עם הגופים הגדולים ביותר ועם הרגולטורים החזקים ביותר. לדוגמה, אתמול הרפורמה בבנקאות עברה בקריאה שניה ושלישית. אנחנו רוצים משק יציב אבל תחרותי לטובת הצרכנים".

כהן הדגיש את הרפורמה במכון התקנים שעברה בחוק ההסדרים, וסיפר כי "במכון התקנים יש ועדות תקינה שמחליטות אלו מוצרים ייובאו. המונופולים הגדולים עמדו בראש הוועדות, ומנעו כניסת מוצרים לישראל במחירים אטרקטיבים. איקאה מוכרת בישראל שלושה סוגי מיטות תינוק, לעומת 13 בעולם, בגלל תקינה".

לדבריו, "המשק ריכוזי. יש ענפים עם רכוזיות יתר בהשוואה לעולם. יש עודף רגולציה שמשחקת לידי ענפים בהם 3-2 שחקנים. אין לי ספק שהממונה על ההגבלים ואני נהיה קשובים למניעת הרכוזיות ולהעלאות מחירים, שבאופן מפתיע - מתרחשות בסמיכות".

עוד אמר, כי אמנם ברוב המקומות האנשים ישרים, אולם "נדרוש הסברים לעליות מחירים. נבחן מקומות בהם יש רווחים חריגים. יש לא מעט חברות פרטיות שיש סיבה שנשארו פרטיות. שלא תטעו – אני בעד כלכלה חופשית ומגזר עסקי שמרוויח יפה – אבל בשיעור מידתי. ישנם ענפים שנצטרך לבדוק אותם. נאפיין ענפים רכוזיים ונבחן איך לפעול בהם. יש שני כלים לפעולה – פיקוח מחירים ותחרות. הכלי המועדף הוא תחרות. פיקוח זה הדבר האחרון שאנחנו רוצים. לכן, בהפחתת רגולציה וחסמים נפעל להגדיל את מספר המתחרים".

אתגרים נוספים שיעסיקו אותו בעדיפות גבוהה יהיו העלאת הפריון באמצעות השקעה בחינוך טכנולוגי, שמירה על אבטלה נמוכה ושמירה על זכויות עובדים. "מנאום טראמפ אקח משפט אחד", אמר כהן. "המחוייבות לתעשייה המקומית ולפעילות העסקית המקומית. אם נשיא הכלכלה הגדולה בעולם אומר שאכפת לו מהתעשייה, קל וחומר שאנחנו צריכים לעשות את זה. נפעל לקדם את הענפים בראייה צרכנית ועסקית הוגנת".

הלפרין: מצב מושלם הוא קידום תחרות על ידי רשות ההגבלים ואגף תקציבים

מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

בפאנל שנערך בכנס ההגבלים השנתי, אמרה הממונה על רשות ההגבלים, מיכל הלפרין, כי על התחרות במשק אחראית הממשלה. רשות ההגבלים עצמאית, קטנה יחסית, ואין לה כח פוליטי וכלכלי כדי ללחוץ ולקדם רפורמות. מצד שני, יש לה עומק מקצועי. לכן, המצב המושלם היה אם אגף תקציבים ורשות ההגבלים היו משלבים ידיים, עם היכולת של האגף להפעיל לחצים על משרדי הממשלה האחרים ולקדם רפורמות.

לדבריה, כדי להיות יועצת פעילה, הרשות צריכה לשנות מעט את ה-DNA שלה, כי כיום קשה לה להשלים עם משהו שאינו מושלם, אלא רק טוב. הרשות צריכה לסגל את ההבנה שתישאר רק חלק מתאוותה בידה.

עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, אמר כי לכל משרדי הכלכלה חובה לשקול שיקולי תחרות. שאול מרידור, מנכ''ל משרד התשתיות, אמר כי לרשות ראייה מאוד צרה ונדרשת השלמה של המשרד המקצועי בגיבוש רפורמות. לדבריו, הרשות לא הפנימה עד הסוף את תפקידה כיועצת למשרדי הממשלה. כדוגמה אמר כי המשרד מנסה לקדם תחרות בתחום הגז הביתי, אך לטענתו אי אפשר לקדם תחרות על פני בטיחות. על כך השיבה הלפרין כי חברות הגז עושות שימוש מופרז בשיקולי בטיחות כדי למנוע תחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker