מיכל הלפרין בכנס ההגבלים: "חשוב שהרשות תהיה משוחררת מלחצים פוליטים"

הממונה על רשות ההגבלים העסקיים אמרה את הדברים על רקע חקירות נתניהו ■ עוד אמרה כי הושקעו משאבים בבניית כוח לטיפול במונופולים, וכי "נעמיק עשייה נגד קרטלים ותיאומי מכרזים - ואנחנו חותרים למאסרים ממושכים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן

מיכל הלפרין, הממונה על רשות ההגבלים העסקיים, פתחה את כנס ההגבלים השנתי  בהדגשת הצורך שרשות ההגבלים תישאר עצמאית ומשוחררת מלחצים פוליטים. לדבריה, "יש חשיבות עליונה שהרשות תישאר עצמאית ומקצועית, לא מושפעת מלחצים פוליטים ומהשפעות פוליטיות, חזקה ונשמת אפה של התחרות בישראל".

הדברים נאמרו על רקע חקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהרשות עדיין לא השתלבה בה. בין השאר אמורה הרשות לבדוק אם שיחות נתניהו עם מו''ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, מעלה חשש לנסיון ליצור הסדר כובל. מקורב לרשות אמר השבוע ל-TheMarker, כי הרשות תוכל לקבוע אם היתה בשיחות הפרה של חוק ההגבלים רק לאחר שתראה את כל חומר החקירה.

"רשות ההגבלים היתה בשנתיים האחרונות במשבר בגלל מתווה הגז, ובנוסף ידעה תקופה של חוסר ודאות כשלא ידעה מי יעמוד בראשה", אמרה הלפרין. היא ציינה כי בכל הנוגע למתווה הגז על הרשות להפיק לקחים, ולהבין שהיא נמצאת בעולם ממשלתי מורכב. כך, בעבודה הפנים ממשלתית על הרשות להיות שחקן צוות, לפעול ככל שניתן בהרמוניה עם רשויות השלטון האחרות, ולערוך הידברות מתמדת בין שיקולי תחרות לשיקולים אחרים. "אנחנו חייבים להתאמץ לכך לא פחות מהמאמץ לשמור על עצמאות הרשות", אמרה.

לדבריה, "לאחר שנרגעה סערת הגז סימנתי שתי מטרות עיקריות. הראשונה - הגברת האכיפה נגד מונופולים. הנושא, שהיה בשולי העשייה של הרשות, צריך להיות במרכז הבמה. השקענו משאבים בבניית הכוח הזה ואני מאמינה ש-2017 תניב הישגים. בנוסף, נעמיק עשייה נגד קרטלים ותיאומי מיכרזים - ואנחנו חותרים למאסרים ממושכים". בד בבד תפעל הרשות להקל בבירוקרטיה שמכבידה על העסקים. "בכל מקרה שאנחנו מכבידים שלא לצורך עלינו להקל, לקצר זמנים ולהגיב", אמרה הלפרין.

לדבריה, "לאור הלכת שופרסל יתכן שהגיעה העת לוותר על פטור הסוג להסדרים אנכיים ולאפשר להם להתקיים רק לפי הלכת שופרסל".

הלפרין התיחסה לכלי החדש יחסית שניתן לרשות – אפשרות להטיל עיצומים כספיים על מפירו חוק ההגבלים. "הטלת עיצומים מינהליים הוסיפה כח לרשות", אמרה. "עיצומים הוטלו על תנובה וטירת צבי. ב-2016 עשינו מאמץ לעשות סדר בעיצומים".

לדבריה, הרשות תפעל בשלושה ערוצי ענישה. לגבי קרטלים ומתאמי מכרזים יינקטו הליכים פליליים בהם ייעשה מאמץ להגדיל את משך המאסר בפועל שיוטל על הנאשמים".

לדבריה, "אנחנו משקיעים א מיטב המשאבים לחקירות פליליות וחותרים לכתבי אישום שמצדיקים ענשי מאסר ממושכים. העונש שנגזר על קרטל המאפיות ובפרשת שופרסל או על סיוע להסדר כובל מראה שגם בבתי משפט מכירים בכך שקרטלים צריכים להיענש בחומרה.  גם במיגזר הפרטי מתחילים להכיר בכך, ובקרטל ספרי הלימוד סגרנו שתי עסקות טיעון לפני בירור המשפט".

מנגד, הפרות של חוק ההגבלים שאין בהן פגיעה בתחרות תיאכף, אבל בעיצומים כספיים קלים יחסית, כדי לחסוך משאבים.

באמצע, בין הפרות פליליות להפרות שאינן פוגעות בתחרות, יש תווך משמעותי ובו הרשות תשקיע את מירב המשאבים – הסדרים אנכיים ופרקטיקות של ניצול מעמד מונופולי לרעה.

"כאן אנחנו מדברים על עיצומים בסדרי גודל גדולים, לא עשרות או מאות אלפי שקלים, כמו בעיצומים במקרים שאינם פוגעים בתחרות", אמרה הלפרין. לדבריה, העיצומים על נמל אשדוד מלמדים על הכיוון – עיצומים של מליונים רבים על הפרות שפוגעות בתחרות אולם לא מצדיקות פעולה פלילית.

לעניין חוק המזון אמרה, כי יש דעות שונות לגבי השפעתו. "המסר שאני רוצה להעביר פשוט. כל עוד הוא חוק אנחנו מתכוונים לאכוף אותו. לכל ספקי וקמעונאי המזון אני אומרת, שאתם צריכים להקדיש תשומת לב רבה לציית לו בתום לב ולא להשקיע מאמצים למצוא חריצים בחוק".

לדוגמה ציינה את ביטול התופעה של תצוגות חוץ מדף  ממותגות ב-2016. לדבריה, כשקמעונאי מקבל תצוגה כזו הוא מקדם את הספק הספציפי. "ראינו בזה תופעה מנוגדת לחוק המזון", אמרה. הרשות הורתה ב-2016 על ביטול תצוגות אלה.

בנוסף, התייחסה לנושא הסדרנות ברשתות, שבעבר נוצל על ידי חלק מהספקים הגדולים לדחיקת מתחרים. חוק המזון אסר סדרנות ספקים. "לאחרונה פרסמנו הקלה בחוק ואיפשרנו לרשתות להיעזר בסדרנות ספקים", אמרה הלפרין. "זה חל רק על רשתות עם פלנוגרמות (תכנית סידור מוצרים על מדפים בכל קטגוריה, א''ק) ספציפיות שאוכפות אותן. רשת שאין לה פלנוגרמה לא תוכל להיעזר בסדרנות ספקים", הוסיפה.

לגבי חוק הרכוזיות אמרה כי "הוא כמו סוס פרא. מצד אחד יש בכוחו לייצר משק מבוזר יותר. מצד שני הכח שניתן לועדת הרכוזיות מאפשר לדכא חדשנות ורצון חברות לפרוץ קדימה".

הלפרין התייחסה גם לצורך לפתוח את המשק ליבוא מתחרה, בתחומי תעשיה ושירותים, ובכך מתחה ביקורת מרומזת על שר התחבורה, ישראל כ''ץ, מבלי להזכיר את שמו, שלא איפשר את כניסת התחבורה השיתופית של הובר לשוק.

לדבריה, "התקוה לכלכלה מגיעה בראש ובראשונה מהעולם שבחוץ, מהכלכלה הגלובלית. זה מחייב אותנו להיות יעילים ויצירתיים. לכן אנחנו צריכים לפתוח עצמנו".

עוד אמרה כי אם התעשייה חפצת חיים, היא חייבת להיות מסוגלת להתמודד עם תחרות גלובלית, עם הטכנולוגיה היעילות והמחירים שבחוץ. היא לא יכולה להיות מאחורי חומת מגן. זה נכון גם למיגזר השירותים. הוא עומד להיחשף לתחרות. הטכנולוגיה חושפת אותו לתחרות חדשה.

לדבריה, הרשות הקדישה בשנה האחרונה מאמץ ללמוד את נושא התחבורה השיתופית. מסקנתה היא, שצריך לחשוף את הצרכן לכל סוגי התחבורה המודרנים. אי שילובם לא באמת יגן על נותני השירותים המקומיים. "נקדיש מאמצים להכנסת קדמה למשק גם בענפים אחרים", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker