הגיע הזמן שרשות ההגבלים תצטרף לחקירת נתניהו-מוזס

חוקרי המשטרה אינם מתמחים בעבירות הגבלים עסקיים כמו אלה שייתכן שהתרחשו בשיחות בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" כל עוד רשות ההגבלים והעומדת בראשה, מיכל הלפרין, יושבות בצד אמינותן בציבור נפגעת

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

רשות ההגבלים העסקיים חייבת להשתלב בחקירה ב"תיק 2000", העוסק בשיחות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס. השיחות נגעו, על פי הפרסומים, בחלוקת שוק תפוצת העיתונים ובחלוקת שוק המודעות — מה שמעלה חשש לעבירה של הסדר כובל הפוגע בתחרות על פי חוק ההגבלים העסקיים.

ככל הידוע, רשות ההגבלים אינה מעורבת בחקירה, לא הוזמנה להתערב ולא ביקשה להתערב — אף שאין חוק שמונע ממנה להציע את שיתוף הפעולה שלה. הרשות בהחלט יכולה ליזום שיתוף פעולה עם המשטרה, גם אם זו אינה מזמינה אותה מיוזמתה.

שיתוף פעולה עם רשות ההגבלים חשוב, מכיוון שחוקרי המשטרה מתמחים בבדיקת חשדות לעבירות מסוימות, כגון שוחד או קבלת דבר במרמה, ואין להם כלל מומחיות בעבירות הגבלים עסקיים. החוקרים עלולים לחלוף ליד עדות מצמררת לעבירה על חוק ההגבלים בלי לחוש בה כלל. לכן יש לשלב את חוקרי רשות ההגבלים בפרשה. עבירת הסדר כובל היא עבירה פלילית, וגם ניסיון לבצע הסדר כובל עלול להסתיים במאסר בפועל.

בעבודת רשות ההגבלים בעבר יש דוגמאות רבות לשיתוף פעולה בין חוקרי המשטרה לחוקרי הרשות. כל צד יכול ליזום את הפנייה לשיתוף פעולה. דוגמאות לשיתוף פעולה כזה אפשר למצוא במקרים של יצירת קרטלים, שם החשדות הם לא רק יצירת הסדר כובל, אלא גם קבלת דבר במרמה או שוחד. גם בעבירות של תיאום מכרזים יש שיתוף פעולה בין חוקרי המשטרה והרשות, בין אם בחקירה משותפת ובין אם הגוף שמבצע את החקירה המרכזית מעביר במהלכה חומרים לגוף השני.

ככל הידוע, חקירות משותפות של רשות ההגבלים והמשטרה התבצעו, לדוגמה, בתיק שבו התעורר חשד לקרטל במכרזי בנייה בעיר שוהם, בפברואר 2016. שיתופי פעולה או העברות מידע מתנהלים לפי הצורך גם בין חוקרי רשות ההגבלים לחוקרי רשות ניירות ערך, או עם גורמים מקבילים במערכת הביטחון.

גם המשטרה יודעת לעבוד בשיתוף פעולה בחקירותיה. בפרשת הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים, שנחשפה בתחילת 2012, שיתפה המשטרה פעולה עם חוקרי רשות המסים. גם בפרשת הנוכחית עליה לשתף פעולה עם חוקרי רשות ההגבלים, ואם המשטרה אינה יוזמת את שיתוף הפעולה — יכולה רשות ההגבלים ליזום אותו מצדה. והיא לא רק יכולה, אלא גם צריכה, כאחד משומרי הסף החשובים במשק.

ברור שלרשות ההגבלים סיבות לחשוש ממעורבות יזומה, שמשולה להכנסת ראש בריא למיטה חולה. הנקמה מצד נתניהו עלולה להיות אישית וכואבת. המינוי לממונה על ההגבלים אכן הוענק למיכל הלפרין על ידי נתניהו עצמו, כשכיהן כממלא מקום שר הכלכלה — אבל רשות ההגבלים לא הוקמה כדי להסתתר בנמל מבטחים בשעת סערה.

יכול להיות שלאחר שתשולב בחקירה, תגיע הרשות למסקנה שאין בפרשה כלל שאלה של הסדר כובל, מכיוון שנתניהו אינו איש עסקים, ולכן החוק אינו חל עליו. זו סוגיה ששנויה כיום במחלוקת בין מומחי הגבלים מרכזיים במשק.

אבל כל עוד הרשות תשב בצד ותחכה שיזמינו אותה להשתלב בחקירה, תיפגע אמינותה בציבור, והיא תחליש את עצמה במו ידיה. זה כבר מתחיל לקרות: במושב שעסק בתעשיית המזון בכנס השנתי של התאחדות התעשיינים בשבוע שעבר, כבר הטיח אחד המשתתפים בנציג רשות ההגבלים כי "לו היה מדובר בשתי חברות מזון — מזמן הרשות היתה מתערבת בחקירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker