למרות התנגדויות הגורמים המקצועיים: השרים אישרו הצעה להאריך חוק הגליל

חרף הערות פקידי האוצר, המשפטים והחקלאות - ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה הארכת הסובסידיה לענפי הפטם וההטלה ביישובי קו העימות בצפון - לעשר שנים נוספות ■ נציג משרד המשפטים "יש להיזהר משימוש גורף בחוק שיוצר אפלייה בין חקלאים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לול במושב אביבים, שבגבול הצפוןצילום: עופר וקנין
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה היום (ג'), בתום דיון סוער וחרף בקורת של משרדי החקלאות, האוצר, והמשפטים את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת חוק להארכת תוקף חוק הגליל לעשר שנים נוספות - עד 2027.

מדובר בהצעת חוק פרטית שאוחדה בתחילת הדיון משתי הצעות חוק שיזמו חברי הכנסת יצחק וקנין (ש"ס) ויפעת שאשא-ביטון (כולנו), ושנועדה להאריך את הסובסידיה שניתנה בחוק לשני ענפים: ענף ההטלה וענף הפטם, החל משנת 1988. הסובסידיה מאז הוארכה מעת לעת עד ל-2017.

נציג משרד המשפטים, ניר דויטש, הסביר כי הוחלט בוועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת החוק בקריאה הטרומית בלבד. לדבריו, "הקשיים בחוק בהיבטי שוויון נוגעים לתמיכות שניתנו במסגרת חוק הגליל. בית המשפט העליון יצא נגד הארכת החוק כפי שהוא. יש להיזהר משימוש גורף בחוק שיוצר אפלייה בין חקלאים. בנוסף, הצעת החוק עלולה להעלות קשיים גם במישור המשפט הבינלאומי בעקבות הסכמים עם ארגון הסחר העולמי WBO וכוונת כל משרדי הממשלה לעמוד בהתחייבויות של המדינה בעניין זה. ועדת השרים קבעה שתוקם ועדה בין-משרדית בנושא בראשות האוצר".

רכז חקלאות באגף תקציבים באוצר, עלי בינג, הבהיר כי "התוקף של חוק הגליל פג בסוף 2017 ועד אז יש למצוא פתרונות לבעיות שהחוק מעורר. במשרד האוצר תומכים בקידום החוק לאחר פתרון לבעיות הקיימות. יחד עם זאת, אם נגדיל את היקף היישובים והחקלאים שייכללו בחוק, לזה כבר יידרש למצוא מקור תקציבי".

בינג הוסיף כי "במתכונת הנוכחית של החוק אני לא אוכל להגן עליו בבג"צ, כיוון שאני לא יודע להסביר מדוע חקלאים חדשים, צעירים שלא היו שם כשחוקק החוק ב-1988 ובני מיעוטים לא נכללים בו. החוק כולל רשימה סגורה של יישובים והיינו שמחים להגדיל אותה. אם החוק יאושר במתכונתו הנוכחית אני אהיה חשוף לתביעות בבג"צ. לכן, אנו מציעים לשבת בצוות ולתת פתרונות גם ל-WTO".  

סמנכ"ל גורמי יצור במשרד החקלאות, אסף לוי, מסר כי "עלות הסובסידיה היא 103 מיליון שקל בשנה. במתכונת הנוכחית של הצעת החוק יש בעיות משפטיות וגם עניינים אחרים. החוק נועד לעודד את החקלאות בצפון במקור, עתה יש למצוא דרך לאפשר גם לצעירים שמגיעים לשם וגם לבני מיעוטים באזור ליהנות מהסובסידיה".

ח"כ יצחק וקנין השיב לפקידים: "אין לי התנגדות להוסיף עוד יישובים רק תביאו עוד כסף, עוד 30-40 מיליון שקלים".

ההצעה זכתה לתמיכת כל חברי הכנסת. יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר ש"הצעת החוק היא קריטית להמשך קיום הענפים הללו בצפון ואף להמשך קיומה של ההתיישבות בכלל בקו העימות".

גפני קרא לאנשי המשרדים לפעול בהתאם להחלטת ועדת השרים, "להקים צוות בין-משרדי שייפתור את כל הבעיות ושיאפשר להביא את הצעת החוק לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית לטובת החקלאות וההתיישבות בקו העימות בצפון". גפני הוסיף: "אנחנו לא נגד ועדת השרים, אך דוחים את הדיון בפתרון הבעיות ובמנגנון המתאים לשלב שבין הקריאה הראשונה לקריאה השנייה והשלישית. חוק הגליל הוא קריטי לחיזוק והמשך ההתיישבות בקו העימות בצפון".

ח"כ וקנין, תושב הצפון ומראשי הלובי החקלאי בכנסת, אמר כי "לאורך כל השנים היתה תמיכה בחוק מקצה לקצה של מרבית חברי הכנסת, דבר שנותן לאותם יישובים מרוחקים וצמודי גדר אוויר לנשימה. אלה הענפים היחידים שמחזיקים את אותם יישובים. ענפי הפירות והירקות לא מחזיקים. אני אישית עקרתי מטע אבוקדו, כי העלות יקרה מאוד. החוק הזה נותן פרנסה ויציבות לאותם יישובים מרוחקים".

ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו), גם היא תושבת הצפון, אמרה כי "החוק הזה נועד לעשות צדק עם כל מגדלי הפטם והביצים. אסור לנו להרשות שהענפים האלה יקרסו. אנחנו רוצים לייעד את הכסף למי שבאמת מגדל ונמצא בענף. העברת הכספים מתבצעת כיום דרך מועצת הלול והיו על-כך דוחות ביקורת. לא תמיד הכספים עוברים במלואם לחקלאים ולכן אנחנו דורשים פיקוח מלא, כך שמלוא הכסף יעבור לחקלאים, ששקל לשקל יגיע לאותו חקלאי שזכאי לסובסידיה. ואם לא באמצעות מועצת הלול שמישהו אחר יעביר את הכסף".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), הודיע כי "עמדת הקואליציה היא להעביר את החוק כפי שהוא. עדיף בשלב הזה להאריך כפי שהוא ואם יש מי שחושבים במשרד החקלאות לבצע שינויים שלא ינצלו את החוק הזה".     

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), מראשי הלובי החקלאי, אמר כי "ללא חוק הפטם, חוק הגליל, לא היו שם יישובים. החוק הוא חלק ממשימה של חיזוק ההתיישבות והביטחון באזור הזה ותכנון החוק הזה נכפה על משרד האוצר, לאחר ששר האוצר התחבר למובילי החוק. יש להאריך אותו ב- 10 שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker