משרד החקלאות: לתמוך במגדל עופות שקיבל מכסת גידול, גם כשלא מגדל בפועל

המנכ''ל שלמה בן אליהו הציע לא להאריך את החוק כלשונו, אלא לבצע שינויים ולאפשר להכניס בעלי מכסות מבני המיעוטים למקבלי התמיכות

אורה קורן
שלמה בן אליהו
שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו שיגר היום מכתב למנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד, שמפרט את התנגדותו להארכת חוק הגליל במתכונתו הנוכחית. המכתב נשלח לקראת דיון שייערך מחר בועדת הכספים בהכנה לקריאה ראשונה של הצעת החוק של חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון להארכת חוק הגליל. זאת, לאחר שהממשלה קבעה כי תוקם ועדה בראשות באב''ד לגיבוש המלצות לתיקון החוק, שתוקפו יפוג ב-2017.

חוק הגליל מעניק סובסידיה בעיקר למגדלי תרנגולות מטילות על קו העימות בגבול הלבנון. בשנים האחרונות מקבלים את התמיכות גם מגדלים שהעבירו את המכסה שלהם למגדל אחר ואינם עוסקים עוד בגידול עופות. הסובסידיה נועדה לחזק את ההתישבות לאורך גבול לבנון.

בן אליהו כתב כי הארכת תחולת חוק הגליל על מגדלים ותיקים מבלי להרחיבה למגדלים חדשים נפסלה ב-2008 על ידי בג''ץ, שקבע, כי יש לנצל את תפוגת חוק הגליל ב-2017 כדי לשקול את מדיניות התמיכות, ובכלל זה לשקול אם לכלול בו גם מגדלים דרוזים, צ'רקסים וערבים.

בן אליהו ציין כי משרד החקלאות תומך בהארכת חוק הגליל, אולם לא באופן אוטומטי שינציח את העיוותים שהתגלו בהפעלתו. לפיכך, לקראת כינוס הוועדה להארכת חוק הגליל מציע משרד החקלאות כמה תיקונים בחוק.

בין השאר מוצע, לאור עקרון השיויון, לפתוח את החוק למגדלים שיעמדו בקריטריונים מקרב הערבים, הדרוזים והצ'רקסים; להעניק סובסידיה לכל מגדלי העופות בגליל ולא רק בקו עימות, כאשר אלה שבקו עימות יקבלו סובסידיה גבוהה ב-50%; לעגן בחוק מתן הסובסידיה לבעל מכסה, גם אם העביר אותה למגדל אחר ואינו עוסק למעשה בגידול עופות. "מוצע, כי מתן הסובסידיה לא יותנה ביצור בשנת התמיכה", כתב בן אליהו.

ממשרד האוצר נמסר בתגוב, כי המכתב הגיע ותוכנו ייבחן בדיונים הצפויים בצוות בראשות באב''ד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker