האוצר ינפיק אג"ח ממשלתי באירופה בהיקף של 1-2 מיליארד יורו

בתחילת השבוע הבא ייצאו לאירופה מומחי אגף החשכ"ל באוצר כדי לבדוק אם התנאים הנוכחים באירופה מתאימים למכירת אג"ח של ממשלת ישראל ■ דירוג האשראי הבינלאומי של ישראל, A+ יציב, אצל שלוש חברות דירוג האשראי הבינלאומי המובילות, נחשב לגבוה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אגף החשב הכללי באוצר נערך להנפיק בסוף השבוע הבא, אם התנאים באירופה יהיו נוחים, אג"ח של ממשלת ישראל בהיקף של 1-2 מיליארד יורו.

ההנפקה האחרונה של אג"ח של ממשלת ישראל בגוש היורו היתה לפי 3 שנים ב-2014. הנפקת האג"ח הממשלתי האחרונה בחו"ל היתה הנפקה דולרית, והיא נעשתה לפני כעשרה חודשים, במארס 2016, והסתכמה במכירת אג"חים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר.

מיכל עבאדי בויאנג'ו
מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: אמיל סלמן

בתחילת השבוע הבא אמורים לצאת למערב אירופה מומחי אגף החשב הכללי באוצר לנושא גיוס כספים בחו"ל, בראשות סגן בכיר לחשבת הכללית, רו"ח יהלי רוטנברג, ראש היחידה לניהול החוב בחשב הכללי, כדי לבדוק אם התנאים הנוכחים באירופה מתאימים למכירת אג"ח של ממשלת ישראל.

יעדי אנשי החשב הכללי יהיו לונדון, מינכן, פרנקפורט ופאריס, שם הם אמורים לפגוש את המשקיעים מהגדולים באירופה. הבכירים מהאוצר יערכו גם שיחות טלפוניות, כולל שיחות ועידה, עם יעדים מרכזים וחשובים אחרים במדינות אירופה, החברות באיחוד האירופי.

יהלי רוטנברג
יהלי רוטנברג צילום: אילייה מלניקוב

בשיחות אלו יבדקו אנשי החשב הכללי את הנכונות של משקיעים אסטרטגיים לקנות אג"ח ישראלי, נוכח מעמדה הטוב והנחשב של ישראל בשווקים הבינלאומיים. הנקודה החשובה שתיבדק היא גובה המרווחים, כלומר גובה הריבית שישראל יכולה להדביק לאג"ח שלה בהשוואה לגובה הריבית המקובלת על האג"ח ובשווקים של מדינות האיחוד.

בתום השיחות תחליט החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, תוך התייעצות עם רוטנברג ואנשיה האחרים באירופה, אם התנאים מתאימים להנפקה ישראלית חדשה. במידה וההחלטה תהייה חיובית, ההנפקה תעשה כבר לקראת סוף השבוע הבא.

היעד: ערוצי גיוס מט"ח בינלאומיים פתוחים

ב-2010 הנפיקה ישראל אג"ח בגוש היורו בהיקף של 1.5 מיליארד יורו לטווח של 10 שנים. ההנפקה האחרונה של ישראל בשוק היורו התבצעה בינואר 2014. גם אז נמכרו אג"ח בסכום של 1.5מיליארד יורו לטווח של 10 שנים. ב-2015 ישראל לא גייסה מט"ח בשווקים הבינלאומיים.

הנפקת האג"ח באירופה אמורה לסייע לממשלה להתגבר על החוב המתוכנן בתקציב 2017 (2.9% תוצר), אבל לא פחות חשוב מכך, לשמור על ערוצי הגיוס שלה באירופה. הנפקה בתנאים נוחים תיצור נקודת ייחוס נוחה לחברות ישראליות גדולות בשעה שיבואו לגייס כספים בשווקי הכספים הגדולים בעולם.

באוצר נמנעו אתמול מלומר מה יעד ההנפקה בשבוע הבא כדי לשמור על גמישות מלאה, אולם הערכה היא כי מדובר בהנפקה בהיקף גבוה של 1.0 עד 2 מיליארד יורו.

ישראל נהנית ממעמד טוב בשווקי המטבע הבינלאומי, שכן דירוג האשראי הבינלאומי שלה, A+ יציב, אצל שלוש חברות דירוג האשראי הבינלאומי המובילות, נחשב לגבוה, ונתוני המשק כפי שפירסמה הלמ"ס לקראת סוף 2016 עשויים להביא לעלייה בדירוג האשראי של ישראל כבר במחצית הראשונה של 2017.

בהנפקה האחרונה של הממשלה, במארס 2016, נמכרו אג"ח בהיקף של 1.5 מיליארד דולר לשני טווחים. נמכרו אג"ח במיליארד דולר לטווח של 10 שנים בתשואה של 2.942%, תשואה שגילמה מרווח של 105 נ"ב (נקודות בסיס) מעל לריבית ממשלת ארה"ב ל-10 שנים, ונמכרו אג"ח בהיקף של 500 מיליון שקל ל-30 שנה בתשואה של 4.181%, שגילמה מרווח של 150 נ"ב מעל לריבית ממשלת ארה"ב.

ההנפקה נוהלה, לראשונה, מתל אביב ולא מניו יורק או לונדון, כרגיל בהנפקות מסוג זה. היא נוהלה על ידי החשבת הכללית, יהלי רוטנברג ומנהל החוב הממשלתי גיל כהן. החתמים היו הבנקים ברקליס, גולדמן זאקס וסיטי בנק. הביקושים לאג"ח הסתכמו ב-8.3 מיליארד דולר, יותר מפי 5 מהסכום שהונפק.

ההנפקה בשבוע הבא נערכת בהתאם לתכנית העבודה של אגף החשב הכללי שמטרתה לבנות עקום ייחוס במטבע זר בשווקים הגלובליים. ישראל מגייסת כספים בשוקי המטבע הבינלאומי כדי למצב את מקומה בשוק זה. לישראל לא חסר מט"ח בשנים האחרונות, כ14% בלבד, 100 מיליארד שקל, מהחוב של מדינת ישראל, הוא במטבע זר, רובו בדולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker