לקראת ההכרעה על האחדת מחיר המים לחקלאים - האוצר מציע לממן פיתוח תשתיות מי קולחין ב-1.4 מיליארד ש' - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לקראת ההכרעה על האחדת מחיר המים לחקלאים - האוצר מציע לממן פיתוח תשתיות מי קולחין ב-1.4 מיליארד ש'

המחלוקת העיקרית בין האוצר לחקלאים היא לגבי מימון עלויות השינוי, הנאמדות בכ-250 מיליון שקל ■ החקלאים מפוצלים בין מושבים התומכים בעמדת משרד האוצר לבין הקיבוצים, הדומיננטיים בהתאחדות החקלאים, שהגישו הצעה חלופית

החקלאים נערכים לשלב האחרון במאבק על מחיר המים השפירים לחקלאות. ההכרעה צפויה להתקבל מחרתיים (ד') בדיון משותף לוועדות הכלכלה והפנים.

הדיון מתמקד בהוזלת מחיר המים השפירים הנרכשים ממקורות בכ-2.56 שקל למטר מעוקב (מ"ק) - על חשבון ייקור המים לחקלאי הצפון, המתבססים על שאיבה פרטית בתעריפים נמוכים של0.60–1.40 שקל למ"ק. משרד האוצר הגיש את תיקון 27 לחוק המים הכולל את הצעתו, והחקלאים הגישו הצעה חלופית.

מחיר המים האחיד בהצעת משרד האוצר והחקלאים דומה, 1.98 שקל לפי משרד האוצר ו-1.99 שקל למ"ק לפי החקלאים, והמחלוקת העיקרית נסובה לגבי עלויות השינוי, הנאמדות בכ-250 מיליון שקל. באוצר מציעים כי חקלאי אגודות המים יממנו את רובו - ואילו באגודות ובהתאחדות החקלאים מציעים שהמשרד יהיה זה שיממן את רוב העלות, וחקלאי האגודות יישאו בשליש ממנה.

היום סיפר ל-TheMarker אחד מאנשי האוצר כי בעת ביקור בצפון, הוא ראה שדה מוצף מים של חקלאי המקבל מים משאיבה פרטית. "יש לך פיצוץ בצינור", אמר איש האוצר. "ככה אנחנו משקים פה", השיב החקלאי. באוצר טוענים כי זו דוגמה לכך שכל עוד חקלאי משלם תעריף נמוך למים, אין לו תמריץ להתייעל.

מאיר צור
אייל טואג

נציג אגודות המים בגליל, דובי אמיתי, המכהן גם כנשיא התאחדות האיכרים, פנה השבוע לרשות ההגבלים העסקיים בניסיון לנטרל את הצעת משרד האוצר להאחדת מחירי המים השפירים לחקלאים (תיקון 27 לחוק המים). אמיתי טען במכתבו כי הצעת משרד האוצר פוגעת בתחרות בין מפיקי המים הפרטיים היעילים למקורות ומגיעה עד כדי הלאמתם. ביום רביעי צפויה הצבעה מכרעת בנושא בכנסת, והחקלאים חוששים שהצעת משרד האוצר תתקבל.

במכתב נכתב כי "הצעת החוק קובעת כי על שוק המים תופקד לא אחרת מחברת מקורות, הידועה בבזבזנות, חוסר שקיפות וחוסר יעילות משוועים. בהתאם להצעה, תרכוש מקורות את המים המופקים בידי מפיקים פרטיים, במחיר נורמטיבי שתקבע, למרבה האבסורד, מקורות עצמה ולאחר מכן, תמכור מקורות את המים במחיר גבוה יותר לחקלאים. מקורות לא תספק לחקלאים את המים, חלילה, זאת יעשו מפיקי המים הפרטיים עצמם, היא תיכנס בין המפיק הפרטי לבין החקלאי ותגבה את העמלה שבדרך".

אמיתי ציין כי מדובר ב-250 מיליון קוב מים יקרים המסופקים על ידי מקורות, מתוך 1.5 מיליארד קוב מים שצורכת החקלאות. לדבריו, חייבים להוזיל את 250 מיליון הקוב היקרים, אבל לא על חשבון היצרנים הזולים יותר שמתחרים במקורות.

באחרונה קיבלה רשות המים החלטה התומכת בהצעת משרד האוצר - חרף התנגדות משרד החקלאות - שלפיה, כבר במועד העברת החוק יירד מחיר המים לחקלאי מ-2.56 שקל ל-1.98 שקל. חקלאי שאין לו מי קולחין זמינים ישלם תעריף נמוך יותר - 1.54 שקל. בנוסף, בעוד שנתיים יירד מחיר המים ל-1.81 שקל למ"ק וחקלאי שאין לו מי קולחין ישלם 1.54 שקל.

המסמך מעיד על הפיצול בקרב החקלאים: חקלאי המושבים תומכים בהצעת האוצר למרות שהתאחדות החקלאים (שלכאורה מייצגת גם אותם) מתנגדת. יותר ממוקד: מאיר צור העומד בראש ההתאחדות ובראש המושבים תומך בעמדת האוצר.

משרד האוצר מוכן להשקיע 200 מיליון שקל בשנה, במשך שבע שנים, בשדרוג תשתיות מים כך שמי הקולחין הזולים יגיעו ליותר יישובים וכן להעלות הדרגתית את מחיר המים לחקלאים שייפגעו. מנגד, באוצר מתעקשים לא לסבסד את מחיר המים, כפי שדורשים חלק מהחקלאים, ובראשם אלה הנהנים מעלות נמוכה. עם זאת, האוצר מוכן להעביר לטובת השינוי בחוק 50 מיליון שקל, שאותם הוא מקבל מהיטלי הפקה ממפיקות המים, רובן אגודות המים הפרטיות.

"אין דין חקלאי בגולן כדין חקלאי בערבה"

התאחדות חקלאי ישראל הגישה הצעה חלופית, אף שהיא ככל הנראה לא מייצגת בהקשר זה את כל החקלאים. יתר על כן, יו"ר ההתאחדות, מאיר צור, חתום על מסמך התומך בהצעת משרד האוצר בכובעו השני - כמזכ"ל תנועת המושבים. על פי הצעת החקלאים, ייקבע תעריף אחיד של 1.99 שקל למ"ק מים שפירים לכל החקלאים. ביישובים שבהם אין חלופה זולה יותר, כמו מים מותפלים, או שהחלופה זמינה בשיעור קטן של פחות מ-40% מהצריכה בו, המחיר יהיה 1.65 שקל. בד בבד, לטווח הבינוני יבוצעו השקעות ממשלה במטרה להנגיש מים זולים יותר לאותם יישובים.

מתן רז, מנהל תחום המים בהתאחדות חקלאי ישראל, אמר כי העלות של הצעת החקלאים היא 220 מיליון שקל בשנה. מתוכה מצפים החקלאים שהמדינה תממן 150 מיליון שקל, ואילו החקלאים הנהנים כיום ממים מוזלים יממנו 80–90 מיליון שקל. למעט חריגים, ייהנו מההצעה חקלאי הדרום, המושבים וההתיישבות החדשה יחסית. הפגיעה תורגש יותר בקיבוצים, בגליל ובחקלאות הוותיקה.

מוטי מילרוד

בנוסף, החקלאים מציעים לחלק את ישראל ל15–30 מחוזות ולגבש מחיר אחיד לכל מחוז, כולל השקעות ייחודיות הנדרשות בו. לדבריהם, אין דין חקלאי בגולן כדין חקלאי בערבה  מבחינת מגוון המקורות ומחיריהם.

משרד החקלאות תמך בימים האחרונים באסטרטגיית אגני המים האיזוריים של התאחדות החקלאים. עם זאת, נראה כי השבוע חל שינוי בעמדתו. מלשכת שר החקלאות, אורי אריאל, נמסר כי המשרד עושה מאמצים לגבש נוסחת פשרה בין החקלאים למשרד האוצר, שתוצג השבוע בדיון בכנסת.

איתן ברושי, ממובילי שדולת החקלאים בכנסת, אמר בתגובה כי "המים הם אמצעי ייצור והמטרה היא החקלאות. המדינה שולטת במים ותפקידה ליצור תנאים שיאפשרו חקלאות ופרנסה מהם בכל מקום. לכן במצב שנוצר אין מנוס מביצוע תיקון 27 בשלבים תוך שמירת שלמותו של המגזר החקלאי. בשלב ראשון צריך להוריד את מחירי המים לצרכנים ולחקלאים ממקור כספי משותף של האוצר והחקלאים. בשלב השני לאחר הליך של גישור ופשרה יושלם הליך החקיקה. חקלאות היא אינטרס לאומי והמדינה צריכה להשקיע 150 מיליון שקל על מנת להוזיל את המים ולא לעשות זאת מכיסם של החקלאים שממילא מתמודדים עם הוצאות כבדות ותנאים קשים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#