האוצר: לראשונה, סנטימנט המשקיעים בנדל"ן נמצא בטריטוריה שלילית שני רבעונים ברצף

בדו"ח השבועי שלו ציין נוה כי 2016 נפתחה עם חששות למיתון והסתיימה עם הישגים מרשימים בצמיחה בתעסוקה ובתחום הנדל"ן

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל נוה
הכלכלן הראשי באוצר, יואל נוהצילום: מוטי מילרוד

2016 נפתחה עם חששות מכניסה של המשק למיתון, אך הסתיימה עם הישגים מרשימים בצמיחה, בשוק העבודה ובשינוי סנטימנט המשקיעים בתחום הנדל"ן למרות החולשה וחוסר היציבות של הסביבה הכלכלית הגלובאלית. כך קובע הדו"ח השבועי של הכלכלן הראשי באוצר, יואל נוה, שפורסם היום.

הדו"ח מציין, בהתייחסות לתחזית הלמ"ס שפורסמה ביום חמישי האחרון, כי המשק צמח ב-2016  בצורה נאה, ב-3.8%, מה שמצביע על התרחבות המשק בכל רכיבי התוצר. התוצר לנפש צמח ב-1.8%, הצריכה הפרטית גדלה ב-6.1%, ההשקעה המקומית הגולמית התרחבה ב-6.4% וההוצאה הציבורית עלתה ב-3.8%. לפי תחזית הלמ"ס גם הפריון לעובד צפוי לרשום שיפור ב-2016 בקצב של 1.3%, לאחר שנתיים של קיפאון. עם זאת קצב עליית השכר הריאלי נותר גבוה מהשיפור בפריון.

שני גורמים משמעותיים ובעלי אופי זמני השפיעו על קצב הצמיחה הגבוה ב-2016: רכישה מוגברת של מכוניות ושדרוג המפעל של אינטל בקרית גת. בתחום סחר החוץ קיימות שתי מגמות עיקריות מנוגדות. בעוד יצוא הסחורות ממשיך להתכווץ וישראל רשמה ביצועי חסר ביחס לסחר העולמי (מה שמצביע על שחיקה מסוימת בתחרותיות של הכלכלה הישראלית, לצד חולשה בענפים ספציפיים) נרשמה צמיחה מרשימה ביצוא השירותים שמקורה בעיקר בענפי ההי-טק. גם מצבת השכירים בענפי ההי-טק התרחבה ב-2016, בקצב דומה לגידול בתעסוקה בכלל המשק, לאחר התכווצות הדרגתית בשנים האחרונות. הגידול בתעסוקה בהיי-טק הובל על ידי ענף התוכנה, עם גידול מרשים של כ-9% במספר העובדים השכירים המועסקים בתחום.

להרכב הצמיחה ב-2016 הייתה השפעה גם על הכנסות המדינה. קצב הגידול בהכנסות המדינה השנה גבוה מקצב הצמיחה - המשך למגמה שהחלה ב-2015. הגידול המהיר בהכנסות ביחס לצמיחה נובע משני גורמים עיקריים: המשך השיפור בשוק העבודה והרכב הצמיחה שהוא תומך מיסוי.

הדו"ח מדגיש כי שוק העבודה בישראל מצוי בשלהי 2016 בנקודה טובה בקנה מידה היסטורי, כאשר שיעור האבטלה נמצא בשפל היסטורי, שיעור ההשתתפות מצוי ברמת שיא ושיעור המועסקים במשרה חלקית נמוך יחסית. ב-2016 נמשכה מגמת העלייה המהירה בשכר הריאלי, בדגש על ענפים המאופיינים בשכר נמוך. זאת על רקע רמת תעסוקה גבוהה, העלאת שכר המינימום וחוזי העסקה שנחתמו במגזר העסקי.

בחזית הביטחונית 2016 הייתה רגועה משמעותית מקודמתה ואירועי הטרור שזכו לכינוי "אינתיפאדת היחידים", שהחלו במחצית השנייה של 2015, התמעטו לאורך השנה. הרגיעה הביטחונית היחסית באה לידי ביטוי במידה מסוימת גם בנתוני התיירות, ובסוף 2016 נרשמה חזרה לרמת השיא של 2014 במספר כניסות תיירים לישראל, לאחר התכווצות משמעותית במספרם בשנה שעברה. נתוני מספר הלינות במלונות תיירות ופדיון המלונות נותרו כמעט ללא שינוי. ניכרת מגמה של ירידה קלה בתיירות החוץ במקביל לגידול קל בתיירות הפנים.

מכוניות בנמל אשדודצילום: אלמנטס

בשלהי 2016 נרשמו רמות שיא במדדים נבחרים בתחום הדיור בישראל. כך, משקל המשקיעים מסך רכישות הדירות נמוך בהשוואה רב שנתית, מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה באוקטובר נמצא ברמתו הגבוהה ביותר בעשור האחרון ולראשונה, לפחות מאז תחילת העשור האחרון, נמצא סנטימנט המשקיעים בשוק הנדל"ן בטריטוריה שלילית במהלך שני רבעונים רצופים.

דו"ח הכלכלן הראשי מציין כי הכלכלה הגלובאלית התאפיינה ב-2016 בצמיחה איטית, ביקושים חלשים, מחירי סחורות נמוכים ותנודתיות גבוהה בשוקי ההון. התרחשויות מרכזיות לאורך השנה נרשמו דווקא מהכיוון הפוליטי כשששתי כלכלות מרכזיות, ארה"ב ובריטניה הצביעו ברוב קולות בעד שינוי הסטטוס קוו (החלפת השלטון הדמוקרטי ברפובליקני ויציאה מהאיחוד האירופי בהתאמה). מגמה בולטת בכלכלה העולמית הייתה המשך ההאטה בצמיחה ובסחר העולמי, על רקע חולשה בשווקים המפותחים והאטה במדינות מתפתחות מובילות.  

הדו"ח מדגיש כי מגמת ההאטה בסחר העולמי החמירה ב-2016, וכי קצב הצמיחה בסחר הוא האיטי ביותר מאז המשבר הגלובלי. הקיפאון באירופה מעכב את צמיחת הסחר העולמי. החולשה שנרשמה ב-2016 מצד המדינות המתפתחות ומרבית מדינות אירופה, לצד חוסר היציבות בעולם המערבי העיבו על הצמיחה העולמית, שצפויה לעמוד על 2.4% בסיכום השנה. זאת ועוד, קיים חשש מפני זעזועים מקרו כלכליים בתקופה הקרובה.

ב-2016 נמשכה התנודתיות במחירי הנפט. השנה נפתחה כאשר מחירי הנפט מצויים בשפל של למעלה מעשור, אולם במהלך דצמבר האחרון שוב חצה מחיר הנפט את רף ה-50 דולר לחבית. למרות העלייה היחסית במחירי הנפט לאורך השנה, נותר המחיר הממוצע של 2016 נמוך ביחס למוצע אשתקד, ובהתאם, מחיר ליטר בנזין בישראל ירד גם הוא בממוצע במהלך 2016 ל- 5.85 שקל, נמוך ב-45 אגורות מהמחיר ב-2015.

במבט קדימה, מגמת ההיחלשות של הסחר העולמי, והשפעותיה השליליות על הסחר הישראלי, צפויה להמשך ואולי אף להחמיר בתקופה הקרובה בייחוד לאור מגמת הבדלנות ההולכת וגוברת בעולם המערבי שבאו לידי ביטוי בהחלטת הברקזיט ונצחונו של טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker