הממשלה קבעה: ליאיר שמיר כישורים מתאימים לשמש יו"ר תעשייה אוווירית

בחינת התאמתו לתפקיד תידון מחדש בוועדת המינויים; השר כץ עזב את ישיבת הממשלה לקראת ההצבעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

הממשלה אישרה היום (א') את המשך תהליך בדיקת התאמתו של יאיר שמיר לתפקיד יו''ר התעשייה האווירית (תע''א). שמיר מכהן כיו''ר נתיבי תחבורה עירונים (נת''ע), וועדת המינויים התנגדה לכהונתו בו זמנית כיו''ר שתי חברות ממשלתיות, מחשש לפוליטיזציה בתפקידיו. שמיר מקורב לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, שדוחף את מינויו ליו''ר תע''א.

למעשה, הממשלה אישרה היום את הצעתו של ליברמן, המסתייגת מעמדת ועדת המינויים וקובעת, כי לשמיר כישורים מיוחדים המאפשרים לו לכהן בשני התפקידים, עד מאי 2017, תקופה במהלכה ייבחר יו''ר לנת''ע, אם שמיר אכן ימונה ליו''ר תע''א.

בהסתייגות של ליברמן שהוגשה לממשלה תמך גם שר האוצר, משה כחלון. המשמעות היא שעתה תחזור ההצעה למנותו לוועדת המינויים, שתבחן היבטים אחרים, בהם יחסיו עם ועד עובדי החברה.

לקראת הדיון בנושא עזב שר הרווחה, חיים כץ את ישיבת הממשלה. בסוף השבוע שיגר מבקר המדינה מכתב לראש הממשלה בו ציין כי עץ נגוע בניגוד עניינים בנושא והשתתפותו בדיון הינה הפרה של הסכם ניגוד העניינים שלו. כץ היה יו''ר ועד עובדי תע''א עד מינויו לשר, בכלל זה בתקופה בה כיהן שמיר כיו''ר תע''א בעבר.

כץ מסר היום כי בישיבת הממשלה הוא מחה על האיסור שהוטל עליו להצביע על מינוי שמיר. לדבריו, על בסיס אותו עקרון אסור לדוגמה לשר החקלאות אורי אריאל להשתתף בדיוני ההתיישבות ולאריה דרעי אסור להשתתף בדיונים הקשורים לציבור החרדי. עוד אמר, כי באוגוסט פנתה אליו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר בנושא ניגוד העניינים, והוא השיב, כי אינו מקבל את דעתה. משלא קיבל תשובה הניח, שהסתיגותו התקבלה. "אני עוזב את ישיבת הממשלה ומקווה שאפליה זו תיפסק", אמר. ,אמשיך לדאוג לציבור העובדים בישראל גם אם הם עובדים בתע''א", הוסיף.

התנועה לאיכות השלטון נגד המינוי: הפקרת האינטרס הציבורי

בעקבות החלטת הממשלה, פנתה היום התנועה לאיכות השלטון לוועדת המינויים בבקשה כי תמשיך ותתנגד למינויו של יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית.

לטענת התנועה, החלטת הממשלה סותרת באופן מובהק את תכלית הוראות חוק החברות הממשלתיות, שנועד לוודא כי מי שימונה לתפקיד בכיר בחברה ממשלתית יהיה נקי מניגודי עניינים ויהיה האדם המתאים ביותר לתפקיד מבחינה מקצועית. עוד אומרת התנועה כי החלטת הממשלה פוגעת פגיעה קשה בשיקול דעתה ובעצמאותה של ועדת המינויים ומבקשת, הלכה למעשה, לבטל את החלטותיה ולהפכן לכלי ריק.

התנועה לאיכות השלטון קראה לוועדת המינויים, "להמשיך ולעמוד על מקצועיותה ועל עצמאות שיקול דעתה ולא לשנות מהמלצתה שלא למנות את שמיר ליו"ר תע"א. רק כך יובטח כי מי שימונה ליו"ר תע"א יהיה האדם המתאים ביותר, ורק כך תובטח ההגנה על האינטרס הציבורי שבשמירה על טוהר המידות והמינהל התקין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker