אחרי רפורמת הקורנפלקס: משרד החקלאות מייעל את יבוא המוצרים הטריים - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי רפורמת הקורנפלקס: משרד החקלאות מייעל את יבוא המוצרים הטריים

הרפורמה לצמצום הרגולציה על יבוא תוצרת טרייה תובא לאישור הממשלה מחר ■ היא תחול על בשר, פירות וירקות, ביצים, דגי רבייה, מזון לבעלי חיים ותוצרת יבשה וצפויה לחסוך ליבואנים כ560 מיליון שקל בשנה

5תגובות
אשה בוחרת בשר בסופר. לעתים נדרשים כישורים של פסיכולוג כדי להכריע באיזה תור לעמוד
אילן אסייג

הרפורמה לצמצום הרגולציה על יבוא מוצרים טריים, שגיבש משרד החקלאות, צפויה להגיע מחר לאישור ועדת הרגולציה הממשלתית. בין השאר, תחול הרפורמה על בשר, בעלי חיים, פירות, ירקות, ביצים, תוצרת יבשה (כמו אורז, חיטה וזרעים לחקלאות), דגי רבייה ומזון לבעלי חיים. בנוסף, כוללת הרפורמה הקלות על יבוא של ציוד חקלאי, הקצאת עובדים זרים לחקלאות, תכנון ובנייה של מבנים חקלאיים וחלוקת מכסות יבוא לחקלאים. הרפורמה לא תחול על יבוא מוצרי חלב, תחום שנתון באחריות משרד הבריאות.

במשרד החקלאות מעריכים כי הרפורמה תקצר תהליכי יבוא, תגביר תחרות בין יבואנים ותניב חיסכון של כ–560 מיליון שקל בשנה. מהחיסכון ייהנו בעיקר היבואנים, אך במשרד מקווים כי התחרות תגרום לכך שגם צרכנים וחקלאים ייהנו ממנה.  

המהלך מתבצע כחלק מהחלטת ממשלה על הפחתה של 25% ברגולציה במשק. לטענת מנהל תחום רגולציה במשרד החקלאות, גיא מור, נוסחה של OECD קובעת שכל הפחתת רגולציה של 25% צפויה לחסוך בעקיפין 1.5% מהוצאות הענף. הרפורמה נוגעת ליבוא מוצרים מן הצומח, שוק המוערך ב–8 מיליארד שקל בשנה, וביבוא מוצרים מן החי, שוק המוערך ב–6 מיליארד שקל בשנה. הרפורמה צפויה להפחית עלויות ביורוקרטיות ישירות ליבואנים ולחקלאים בהיקף של 140 מיליון שקל, ועלויות עקיפות של כ–420 מיליון שקל.

משרד החקלאות כבר התחיל בהכנות להחלת הרפורמה, שרובה ייכנס לתוקף עד תום 2017. התהליך בוצע בעבודת מטה משותפת עם משרד ראש הממשלה, והצוות הייעודי להפחתת רגולציה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, וכלל שיחות ותיאום עם יבואנים, חקלאים, יצואנים, וטרינרים ומשרד הבריאות.

בדיקת בשר מיובא תתבצע בדגימה

משרד החקלאות יסמיך את מערך הפיקוח הווטרינרי במדינות המעוניינות לייצא לישראל, לאשר או לגרוע מפעלים מלעשות זאת בהתאם לדרישות הרגולציה הישראליות, וכפי הנהוג במדינות מפותחות אחרות. הסמכה זו תיעשה לאחר בדיקה מעמיקה של מערך הפיקוח במדינה ורמת בתי המטבחיים או המפעלים הרלוונטיים האחרים המצויים בשטחה.

המהלך צפוי להביא לחיסכון משמעותי בזמן ובכוח העבודה של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, ויאפשר אישור מהיר ורציף יותר של בתי מטבחיים, תחנות מיון לביצים ומפעלי מספוא בחו"ל ליבוא לישראל.

בנוסף, משרד החקלאות יתאים את מספר הדגימות והבדיקות ממשלוחים המגיעים לישראל לניהול סיכונים שיבוצע בסיוע מומחים בתחום. כך, ייקבעו תדירות והיקף הבדיקה של משלוח מיובא, בין השאר בהתאם לסוג המוצר, ארץ הייצור והיסטוריית הציות של היבואן לכללים. באופן זה, ימקד הרגולטור את הפיקוח במשלוחים בעלי פוטנציאל סיכון גדול יותר, ויאפשר מעבר מהיר וחלק יותר למשלוחים של יבואנים ויצרנים ללא עבר של הפרות ותקלות.

בהצעת ההחלטה נכתב כי נמצא שפיקוח מבוסס סיכונים, המקובל במדינות מפותחות, מתמרץ את היבואנים לשפר את בטיחות התוצרת שהם מביאים, כדי להיחשב יבואנים אמינים.

בנוסף, יפעלו שרי החקלאות והבריאות להארכת תוקף חיי מדף של בשר מצונן, בהתאם לעבודת מטה של ועדה בין־משרדית, שתגיש את המלצותיה עד תחילת פברואר 2017. הארכת חיי המדף לפי המקובל במדינות מפותחות צפויה להוזיל את מחירי הבשר המצונן, באמצעות יבוא באוניות במקום בטיסה. המהלך נובע מהביקוש הגובר לבשר מצונן, ומהרצון למזער את צער בעלי החיים. מנגד, ההקלות יחולו גם על יבוא עגלים וכבשים — מה שצפוי להגביר את צער בעלי החיים.

הקלות צפויות גם ביבוא דגים לרבייה ודגי נוי: יבוטל הצורך בקבלת רישיון ליבוא דגים, ותתפרסם רשימה של דגים מותרים ביבוא. כמו כן, יבואנים לא יידרשו לקבל אישור מראש ליבוא.

על פי הערכות משרד החקלאות, הרפורמות ביבוא בעלי חיים ומוצרים מן החי צפויות להביא לחיסכון שנתי ישיר של 38 מיליון שקל. בנוסף, ייעול הרגולציה וצמצום הביורוקרטיה צפויים להגביר תחרות, לפתוח יבוא ממקורות חדשים, להקל על עסקים קטנים ובינוניים ולחסוך זמני המתנה לאישורים ממשלתיים — שיחסכו בעקיפין כ–185 מיליון שקל בשנה.

קיצור תהליכים ביבוא פירות וירקות

משרד החקלאות יפעל לצמצם את שיעור דגימות המשלוחים של תוצרת צמחית טרייה מ–100% ל–75%, לפי מודל ניהול סיכונים שיכלול את סוג המוצר, ארץ המוצא, זהות היבואן, ההסתברות להימצאות נגע או מזיק לפי נתוני תפיסות, ורמת החופשיות מנגעים לפי פרמטרים מקצועיים.

כמו כן, משלוחים בעלי מאפיינים דומים יאוחדו לצורך הבדיקה בנמל. כתוצאה מכך, יופחת מספר המשלוחים הנבדקים. כך, משלוחים בעלי סיכון גבוה ייבדקו בתדירות גבוהה, ואילו משלוחים בעלי סיכון נמוך או ללא סיכון ייבדקו בתדירות נמוכה.

בנוסף, המשרד יפעל לייעול התהליך ולצמצום החובות הביורוקרטיות. לדוגמה, תוקף רישיונות היבוא יוארך. רישיון בעל תוקף של פחות משנתיים יוארך לשנתיים, ורישיון שתוקפו הוא שנתיים ויותר יוארך לעשר שנים. בכך גם יקטן נטל האגרות.

כחלק מעדכון התקנות, יוסרו מהרשימה נגעים שאינם רלוונטיים עוד, כמו אלה שלא נמצאו בשנים האחרונות באף אחד מן המשלוחים. במקביל, המשרד יבטל את דרישת הרישיון בעבור עשרות מוצרים.

המשרד גם פועל לקיצור תהליך אישור יבוא של מוצרים חדשים. תהליך הבדיקה, שכיום נמשך לעתים כמה שנים, יואץ באמצעות כוח עזר לאיסוף המידע המקצועי הרלוונטי, כחלק מהתהליך הסדור של בחינת מוצרים חדשים. בנוסף, כדי לייעל את הקצאת המשאבים, בדיקה של מוצר חדש תיערך ביחס לאפשרות לייבא אותו מכמה מדינות במסגרת אותו תהליך.

במקביל, הרגולטור יידע את היבואן על סטטוס התהליך, תוך הגדרת מסגרות זמנים להשלמת הטיפול. במשרד צופים כי מהלך זה יאפשר יבוא של מוצרים שאינם מיובאים לישראל, ולהוזלה של מוצרים שכיום מיובאים ממספר מצומצם של מדינות.

ההקלות במוצרים מן הצומח צפויות לקצר את זמני ההמתנה ב–45%, ולחסוך ליבואנים כ–102 מיליון שקל בשנה ישירות, בנוסף לחיסכון עקיף של כ–218 מיליון שקל.

בנוסף, יופחת הנטל הרגולטורי בחלוקת מכסות יבוא של מוצרים טריים בפטור ממכס או במכס מופחת. כדי להגדיל את ודאות היבואן מול הספק בחו"ל, המכסות לכל יבואן יגדלו בהתאם לכמויות שניתן לייבא בפועל. למניעת עודפי היצע ותנודתיות מחירים גבוהה, המכסות יחולקו לכמה פעימות במהלך השנה. 10% מהמכסות ישוריינו ליבואנים חדשים במטרה לעודד תחרות. התוכנית צפויה להפחית עלויות יבוא, לעודד תחרות, לקצר זמני המתנה ועלויות ישירות בכ–90% ולחסוך 3.6 מיליון שקל בשנה.

הקלות ביבוא של ציוד חקלאי

הרגולציה על יבוא של טרקטורים וציוד מכני אחר לחקלאות ולתחומים משיקים נועדה לשמור על בטיחות תחבורתית ומניעת זיהום הסביבה. מדובר על שוק של כ–1.5 מיליארד שקל בשנה. משרד החקלאות יוזם מעבר לנוהל מעודכן, שמאמץ את הרגולציה האירופית, ויאפשר ליבואנים הקלה משמעותית בתהליך היבוא, תוך שמירה על רמת הבטיחות ואיכות הסביבה של הכלים החקלאיים המיובאים בהתאם לתקנים האירופיים. ב–2017 המשרד יגבש נוהל שיאמץ גם את הרגולציה האמריקאית, וכך יבטיח תאימות בינלאומית מלאה.

בהמשך, המשרד יבחן את האפשרות להעברת הסמכות על יבוא טרקטורים ומכונות ניידות למשרד התחבורה. כך יאוחד תהליך הרישוי תחת משרד אחד שמתמחה בתחום, מה שיפחית את עלויות הרגולציה וימנע כפילויות וסתירות.

בסך הכל, התוכנית להקלות ביבוא של ציוד חקלאי תפחית את העלויות הביורוקרטיות הישירות 2.8 מיליון שקל לכ–59 אלף שקל. זמני המתנה יופחתו מ–24,368  יום ל–3,274 יום בשנה בראייה משקית. לפיכך, התוכנית תפחית 95% מהעלויות הביורוקרטיות הישירות ו–86% מזמני ההמתנה.

הקמת מבנים חקלאיים — ללא אישור המשרד

היקף הבנייה החקלאית בישראל הוא כ–160 מיליון שקל בשנה. כדי להוציא היתר בנייה למבנים חקלאיים כיום, נדרשת המלצה של משרד החקלאות למוסדות התכנון. לפי התוכנית, תבוטל חובת קבלת אישורים ממדריכים מקצועיים של משרד החקלאות ומרשויות ניקוז. במקביל, המשרד יבטל את החובה של מבקש היתר הבנייה להמציא אישורים מהשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות וממועצות הייצור האחראיות למכסות ולהיתרים (ענפי הלול, הדבש והחלב) על מכסות ייצור ורישיון שיווק דבש. במקום זאת, הרגולטור יקבל את הנתונים על המכסות ישירות מהגורם המרכז את המידע בתוך המשרד, ויבצע בקרה מדגמית לגבי הנתונים כפי שהוצהרו על ידי המבקש.

התוכנית תפחית 54.2% מהעלויות הביורוקרטיות הישירות, ובכך תביא לחיסכון של כ–5.6 מיליון שקל בשנה למשק, ותקצר את זמני ההמתנה ב–57,400 יום, שהם צמצום של כ–69.2% מזמני ההמתנה.

אריאל: "גם החקלאים ייהנו מהרפורמה"

שר החקלאות, אורי אריאל אמר: ״המהלך שהובלנו להפחתת הרגולציה יחסוך בשנה מאות מיליוני שקלים. הרפורמות החדשות מאפשרות למפקחי משרד החקלאות להאיץ תהליכים של יבוא ובקרה של בשר ושל תוצרת צמחית, בשיטות מקצועיות שלא יפגמו באיכות המוצרים המיובאים. כך נדרבן את הספקים לשירות אמין ומהיר יותר, ונמשוך אלינו ספקים נוספים. תחרות היא דבר בריא, והפחתת הרגולציה תאפשר מגוון מוצרים גדול, איכותי וכמובן זול יותר של המוצרים שנמצאים תחת פיקוח משרד החקלאות".

לדבריו, ״גם החקלאים נמצאים תחת עומס ביורוקרטי, והתוכנית להפחתת הרגולציה תביא בשורה לחקלאים ולמשק. במהלך השנים השתרש נוהל שחייב את החקלאים לקבל היתרים ממשרדי הממשלה השונים, וכך נוצרה ביורוקרטיה מסורבלת שגרמה לבזבוז כספים ולתהליך מייגע. לאחר אישור הרפורמות בוועדה הקרובה, ייהנו החקלאים מהליך משופר של מתן רישיון לכלים חקלאיים ושל הקמת מבנים חקלאיים. נמשיך להיות עם הפנים לחקלאים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#