"היהלומנים יעברו לניהול ספרים בפיקוח רואה חשבון - כמו כולם"

בורסת היהלומים ורשות המסים השלימו אתמול את גיבוש נוהל הגילוי מרצון בענף ■ הסתייגות הבנקים ממתן אשראי לענף, חקירת הבנק המחתרתי ושחיקת הרווחים בעשור האחרון הובילו להסכמת יהלומנים על מעבר מעסקות חשאיות ומיסוי לא ריאלי לניהול ספרים מלא ולמיסוי רגיל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: בלומברג

בורסת היהלומים ורשות המסים השלימו אתמול את גיבוש הנוהל הקובע את עקרונות של גילוי מרצון לגבי יהלומנים. הנוסח הועבר אמש לאישור משרד המשפטים. הנוהל מסדיר את אופן מיסוי ההכנסות והנכסים הלא מדווחים במסגרת הגילוי מרצון, תוך התחשבות במאפיינים הייחודיים של הענף. היהלומנים קיבלו בפועל ארכה של חודשיים לגילוי מרצון.

בפועל נראה, כי עורכי הדין המייצגים יהלומנים יודיעו עד סוף השבוע לרשות המסים רק כמה יהלומנים מעוניינים בגילוי מרצון, בלי לנקוב בשמותיהם, ואלה יקבלו ארכה להגיש את המסמכים בתוך חודשיים. לשאר הנישומים במשק יסתיים הגילוי מרצון בסוף השבוע. מקורבים לענף היהלומים העריכו כי יהלומנים רבים ינצלו את ההזדמנות לגילוי מרצון, וכי הכנסות רשות המסים מהענף ומהמהלך יהיו בין חצי מיליארד שקל למיליארד שקל.

על פי הנוהל, בין השאר, ימוסו הכנסות שלא דווחו גם אם אלה הושקעו בנכסי הון. הגילוי יחול גם על הכנסות ששימשו לרכישת יהלומים שעדיין לא נמכרו. לא תהיה הכרה בהפסד כתוצאה ממכירת המלאי שערכו השתנה במסגרת הגילוי, או מלאי שהוצהר במסגרת הגילוי. בנוסף, ימוסו הפרשי הון בין הרשום בספרים לבין ההצהרה בגילוי מרצון. הערכת השווי של מלאי היהלומים תתבצע על ידי היהלומן עצמו, ותשמש לקביעת חבות המס הנובעת מהפרשי ההון הנובעים ממלאי יהלומים. פקיד השומה יוכל לבחון את סבירות הערכת השווי, ולבקש מהיהלומן הערכת שווי של גמולוג.

עוד כולל הנוהל הסכמות לגבי שינויים באופן הדיווח וקביעת ערך המלאי מ–2017. היהלומן ידווח על שינוי ערך היהלומים שהיו בתהליך הגילוי מרצון ומימושם. תשלום המס ייעשה בתוך 30 יום ממועד החתימה על ההסכם מול פקיד השומה. ניתן יהיה לפרוס את הסכום ל–24 תשלומים. הסכמות אלה מצריכות את אישור משרד המשפטים.

מנהל רשות המסים, משה אשר
מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

במגעים עם רשות המסים השתתפו גם נשיא בורסת היהלומים, יורם דבש ונשיא התאחדות תעשייני היהלומים, קובי קורן. אתמול פירסמה הבורסה חלקים מהעקרונות במכתב לחבריה, והדגישה כי הגילוי מרצון יוכל להיות אנונימי בשלב ראשון, וכי זהות היהלומן תיחשף רק אם תושג הסכמה בין נציגו לבין רשויות המס. כמו כן, תוענק חסינות פלילית למי שיבצע גילוי מרצון בהתאם לנוהל.

סופו של "התחשיב"

הנוהל משלים הסכמה מלפני כעשרה ימים בין ענף היהלומים לרשות המסים, שעיקרה מהפך בשינוי הדיווח של יהלומנים. לפי ההסכמה, הדיווח בספרי היהלומנים ייעשה בהתאם לכללי חשבונאות מקובלים, בדומה ליתר ענפי המשק, ונקבעו מגבלות מסוימות לגבי הכרה בירידת ערך מלאי היהלומים. זאת, בניגוד לנוהל הקיים זה 40 שנה בענף, שלפיו יהלומנים ניהלו רישומים חלקיים של ספרים, ולכן חויבו בתשלום מס לפי כללים יחודיים, שנקראו "התחשיב". זה קבע כלל אצבע לגבי הכנסות היהלומן ומיסה אותן (לא את הרווחים) בכ–1.3%.

עו"ד (ורו"ח) דניאל פסרמן, ראש תחום מסים במשרד גורניצקי ושות', שליווה את בורסת היהלומים והתאחדות היהלומים במשא ומתן מול רשות המסים, אמר כי יהלומנים שהעלימו הכנסות בעשור האחרון ימוסו בשיעור של עד 50% על הכנסות שיחשפו. העלמות בשנים קודמות ימוסו בשיעור נמוך יותר, מתוך הנחה שחלה עליהן התיישנות.

לדבריו, "הענף עומד לעבור מהפכה של ממש, ולעבור למיסוי בהתאם לכללי החשבונאות והמס הרגילים החלים על כלל הנישומים במשק. המהלך המשולב של גילוי מרצון ושינויי חקיקה (לגבי מיסוי שוטף המתוכננים ב–2017; א"ק) יאפשרו את המשך קיומו ובתקווה שגשוגו של ענף היהלומים במדינת ישראל". עוד אמר כי היהלומנים ישלמו מס ככל נישום, למעט החמרה של רשות המסים מולם בכך שלא תכיר בירידת הערך של המלאי לקיזוז מהרווחים, כמו לנישומים אחרים.

נשיא בורסת היהלומים, יורם דבש
נשיא בורסת היהלומים, יורם דבשצילום: שחף הדר

עו"ד פנחס רובין, ראש משרד גרוניצקי ושות' אמר: "נפתח דף חדש ביחסים בין ענף היהלומים למס הכנסה. עד היום הענף היה מובלעת ייחודית שלא נהגה לפי החוקים כנישומים אחרים. היו לה הסדרי מס יחודיים. בענף שילמו בעיקר לפי התחשיב הכלכלי שקבע שיעור מס נורמטיבי ראוי לענף".

"הענף ייכנס למסגרת נורמטיבית"

השינוי שהובילה גם הנהלת בורסת היהלומים, חרף מחאות של חלק מהיהלומנים, נבע מכמה לחצים. הבנקים התחילו להקשות על מתן אשראי לענף, בשל חשש מכך שיואשמו בסיוע להלבנת הון. בנק לאומי הכריז רשמית על יציאה ממימון הענף, ואכן הפסיק בהדרגה לממן אותו, והבנק הבינלאומי הראשון הלך בעקבותיו והודיע על כוונה דומה.

בנוסף, מהמשבר הכלכלי העולמי ב–2008 נקלע ענף היהלומים למשבר, וגם רווחי היהלומים הישראלים קרסו. שיטת המיסוי הישנה כבר לא היטיבה אתם כבעבר, והם הבינו שגם מסיבות כלכליות עדיף לשנות אותה. חשיפת הבנק המחתרתי שפעל במתחם הבורסה וכלל יהלומנים, חלקם בכירים בענף, יצרה טלטלה חזקה ועירערה את הביטחון בענף. כל אלה הובילו להכרה בענף שמי שרוצה לשרוד חייב להתיישר עם הנורמה הכללית של תשלומי מס וניהול ספרים.

"מהיום ואילך, היהלומים הם ככל הנישומים האחרים", אמר רובין. "זה אומר ליווי ספרים מבוקר על ידי רואה חשבון. כך היהלומנים ייתפשו גם על ידי המוסדות הבנקאיים כענף שמתנהל באופן לגיטימי ולא באמצעות לחישות ותקיעות כף. המהלך החשוב כאן הוא הכנסת הענף למסגרת עסקית נורמטיבית".

מנהל רשות המסים, משה אשר, אמר אתמול: "הסדרת מיסוי הענף מהווה פריצת דרך משמעותית ביצירת דיווחים שקופים ומהימנים של היהלומנים, תוך תשלום מס אמת".

אמש פנו עו"ד מאיר נוסבאום, מומחה במיסוי ישראלי ובינלאומי ועו"ד שראל כהן לרשות המסים, בדרישה לחשוף את העקרונות שנועדו לאפשר ליהלומנים להגיש בקשות לגילוי מרצון. לדבריהם, אי־חשיפתו של מסמך העקרונות מאיינת את כל מהות בקשת הגילוי מרצון, ומהווה פגיעה בזכויות הנישומים, המבקשים להסדיר את ענייניהם מול הרשות בדרך הנהירה ביותר ותוך מקסום אפשרויותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker