משרד החקלאות התיר שיווק ביצים - על אף מחלה של התרנגולות המטילות

במשרד הסבירו את אישור השיווק בנימוק כי אכילת הביצים אינה מזיקה לבני אדם. גורם בענף הלול: "מי שחושב שניתן לצרוך ביצים חשודות כנגועות, שיסביר מדוע הוא מכניס את העובדים ללולים כשהם ממוגנים מכף רגל ועד ראש"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ביצים בלול
אילוסטרציהצילום: גיל אליהו

בשבוע שעבר התגלתה לראשונה שפעת עופות בלולי מטילות שבמושב נחם בהרי ירושלים. עד כה פגעה המחלה בלולי פטם (תרנגולות למאכל) בעיקר בדרום, שהושמדו. עם זאת, משרד החקלאות התיר להמשיך לשווק את הביצים לאחר בדיקה וטרינרית שערך, שבסופה התברר כי החיידק שהתגלה בלולים בנחם אינו מזיק לבני אדם.

אישור השיווק עורר תמיהה בקרב גורמים בענף הלול שציינו כי זה מהלך לא מקובל. "מי שחושב שניתן לצרוך ביצים חשודות כנגועות ללא כל סיכון, שיסביר מדוע הוא מכניס את העובדים שלו ללולים נגועים, כשהם ממוגנים מכף רגל ועד ראש", אמר גורם בענף בתגובה להודעת משרד החקלאות. "הסיכון אמנם נמוך, אולם אסור לשווק ביצים חשודות, העניין כאן הוא הגישה".

ממשרד הבריאות נמסר כי המשרד אישר את שיווק הביצים, כיוון שאין בהן חשש לבריאות הציבור. לדבריהם, "משרד הבריאות פועל לפי הקווים המנחים של ה-CDC. שפעת עופות לא עוברת באמצעות ביצים אשר מטופלות בהתאם לכללי התברואה המקובלים, כך שאין חשש מהדבקה. יודגש כי בנוסף לאמור, השפעת הספציפית הזו אינה נחשבת מדבקת לבני אדם".

בעקבות האישור לא ביצע משרד החקלאות ריקול לביצים שכבר יצאו למרכולים. עם זאת, בנסיון למנוע את התפשטות המחלה למשקים נוספים, משרד הבריאות הורה בהמשך להשמיד את המטילות.

במשרד החקלאות שבו והמליצו לציבור לצרוך ביצים אך ורק מרשתות שיווק ומחנויות כשהן ארוזות בקרטון או בניילון מכל צד, ולאכול את הביצים ובשר עוף רק לאחר שבושלו היטב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker