החלטה היסטורית: חברי קיבוץ ישלמו מס הכנסה וביטוח לאומי

יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי: "מטרת החוק אינה לפגוע בקיבוצים ובערך השיתופיות אלא להביא לצדק היסטורי במיסוי" ■ ח"כ ברושי, נציג ההתיישבות במחנה הציוני: "ההסכמות גם ישמרו על האופי הייחודי של הקיבוץ המתחדש והעירוני וגם יוודאו תשלום כנדרש"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר אוכל בקיבוץ זיקים
חדר אוכל בקיבוץ זיקים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

בהתאם להחלטה, בפעם הראשונה מאז קום המדינה ישלמו חברי הקיבוצים מס הכנסה וביטוח לאומי בהתאם להכנסתם האישית ולא בהתאם להכנסה הכוללת של הקיבוץ.

הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אישרה היום, פה אחד, את פרק ח' (מסים), סעיפים 98 עד 101 בחוק ההסדרים לשנים 2018-2017,  הדן במיסוי (מס הכנסה) ותשלום דמי ביטוח לאומי ע"י חברי הקיבוצים.

השינוי לעניין מס הכנסה יכנס לתוקף ב-1 לינואר 2017, ואילו השינוי לעניין הביטוח הלאומי יכנס לתוקף ב-1 ליולי 2017. השווי המוערך של השינוי, מבחינת קופת המדינה, הוא תוספת הכנסה של כ-420 מיליון שקל בשנה.

הרפורמה התאפשרה בעקבות סיכומים אליהם הגיעו משרד האוצר, רשות המיסים והביטוח הלאומי עם התנועה הקיבוצית.

ח"כ איתן ברושיצילום: דניאל צ'צ'יק

זוהר אמר לאחר ההחלטה, "מטרת החוק אינה לפגוע בקיבוצים ובערך השיתופיות אלא להביא לצדק חלוקתי והיסטורי במיסוי אזרחי מדינת ישראל. הנטל הכלכלי על תשלומי המיסים חייב להיות שווה והוגן עבור כולם. הפשרה שהושגה עם האוצר לא מעקרת את הרעיון הקיבוצי מחד וגם מאפשרת חלוקה שווה של הנטל בנושאי מיסים לכלל האזרחים".

אישור החוק הגיע לאחר סיכום בין האוצר, רשות המיסים ונציגי הקיבוצים שהושג בשבוע שעבר בסיומו של מו"מ ממושך וארוך שנמשך כ-4 חודשים. את עיקר המאמצים של התנועה הקיבוצית בכנסת ריכז ח"כ איתן ברושי, נציג ההתיישבות במחנה הציוני.

במהלך המו"מ התקיימו פגישות בתיווכו של ברושי בין נציגי הקיבוצים ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר, מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שרת המשפטים איילת שקד, המשנה ליועץ המשפטי אבי ליכט וראש רשות המיסים משה אשר. ברושי קיבל הבטחה מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש, כי במידה ולא יושגו הסכמות החוק יפוצל מחוק ההסדרים.

בהצעת החוק המקורית היתה כלולה רביזיה מהותית במבנה המשפטי והארגוני של הקיבוץ ובמסגרתה כינון יחסי עובד ומעביד בין הקיבוץ לחבריו, לרבות עם החברים הפנסיונרים. בנוסף לכך, הוצעה הפרדת המיסוי מעבודת החברים ממיסוי יתר הכנסות הקיבוץ, ובמקביל נקיטת גישה הרואה בהכנסות הקיבוץ מעסקיו כהכנסה פאסיבית בידי החברים, החייבת בשיעורי מס גבוהים ואינה זוכה להטבות אזור להן זוכים כל יישוביי הפריפריה.

מדובר היה בהתערבות במערכת היחסים המשפטית שבין הקיבוץ לחבריו, תוך שינוי ההסדרים הקיימים בדין, ותוך קביעת עקרונות חדשים בכל הקשור עם אורחות חייו של הקיבוץ המתחדש, ובמסגרתה יישום תפישה שגויה, מבחינה עובדתית ומשפטית, של אורח החיים הקיבוצי והכבדה ניכרת של נטל המס. נושאים אלו הוסרו מהרפורמה שהתקבלה היום.

חיים ילין

אתמול החליטה ועדת הכנסת על פי בקשתו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, להעביר את נושא מיסוי חברי הקיבוץ במסגרת חוק ההסדרים מוועדת הכספים לוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי. גפני תמה מדוע להתעקש על העברת הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים אם הושגו הבנות. גם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון הביע התנגדות למהלך וטען כי לא ניתן לדון בנושא ללא ייעוץ והכנה משפטית ראויה ודיון מעמיק ומסודר. נציגי האוצר טענו שמבלי אישור החוק במסגרת חוק ההסדרים לא ניתן להעביר תקציב וכי אין מהיכן להביא את הסכום.

לאחר ההחלטה בוועדה המיוחדת אמר ח"כ ברושי: "מדובר בהישג גדול. מאמץ מרוכז הוכיח את עצמו בהסכמות שגם ישמרו על האופי הייחודי של הקיבוץ המתחדש והעירוני וגם יוודאו תשלום כנדרש. מעולם לא ביקשנו לשלם פחות ממה שצריך, אלא רק התנגדנו להליך חד צדדי ומקוצר שההשלכות שלו היו חיסול בפועל של הקיבוצים והאגודות השיתופיות".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב נחל עוז וראש מועצת אשכול לשעבר, אמר בתגובה להעברת חוק מיסוי וביטוח לאומי של חברי קיבוץ, "למרות התשלומים הנוספים שייאלצו הקיבוצים לשלם בטווח הארוך, ההסדרה החוקתית שהעברנו היום תעשה סדר בכל המערכות ועל כן החקיקה היא הכרחית וחשובה. מדובר בשיתוף פעולה מבורך בין האוצר, רשות המיסים והתנועה הקיבוצית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker