"הטבות מס לא יעזרו למשוך קניין רוחני לישראל אם לא יהיו מספיק מהנדסים"

לטענת סמנכ"ל הכספים של פיליפס ישראל, ערן מאייר, הורדת המס המתוכננת לחברות רב־לאומיות היא צעד מתבקש, כדי למנוע מהן לעזוב למדינות עם משטר מס נוח יותר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית פיליפס ישראל
בית פיליפס ישראלצילום: יח"צ

הורדת מס לחברות רב־לאומיות כדי לעודד אותן לרשום בישראל את הקניין הרוחני שלהן והיציבות שמובטחת לשיעור מס זה הם צעדים נכונים — אך הם לא יקדמו את היעד של רשות המסים כל עוד לא יהיו כאן די מהנדסים — כך לטענת סמנכ"ל הכספים של פיליפס ישראל, ערן מאייר.

רשות המסים ומשרד האוצר מובילים בימים אלה שינוי בחוק עידוד השקעות הון שמיועד להיטיב עם חברות המייצרות מוצרים בלתי־מוחשיים ומחזיקות בישראל מרכז פיתוח, כמו גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט. השינויים המוצעים כוללים מס חברות מופחת של 6% על קניין רוחני לחברה שהכנסותיה בעולם גבוהות מ–10 מיליארד שקל, ו–12% מס על חברה שמחזורה קטן מרף זה. בנוסף, המס על משיכת דיווידנד יופחת ל–4% לעומת 15%–20% כיום.

לדברי מאייר, "צריך עוד מהנדסים ועוד בוגרים שמתמחים בתחומי התוכנה ומדעי החיים. אפשר לעשות זאת על ידי עידוד לימודים בתחומים אלה והתמקדות ממשלתית".

"המס המתוכנן", אמר מאייר, "אמנם יהיה אטרקטיבי דיו כדי לגרום לחברות כמו פיליפס העולמית, שלה חמישה מרכזי פיתוח בישראל המעסיקים 1,000 עובדים, להשקיע יותר בפיתוח בישראל, אך "המיסוי הנמוך נדרש גם כדי למנוע מחברות לעזוב. מס חברות בישראל הוא כ–26%, ובתור מפעל מאושר, פיליפס ישראל משלמת 17% מס. בהולנד, שם רשומה החברה האם, היא משלמת 5% מס. אם ישראל לא תוריד את שיעור המס, חברות רב־לאומיות יעבירו את פעילות הפיתוח למדינה שיש בה משטר מס נוח יותר", אמר מאייר והוסיף: "היציבות המוצעת חשובה לחברות שהמטה שלהן נמצא במדינה שבה שוררת ודאות רגולטורית גבוהה, ואי־יציבות עלולה להבריח אותן".

עורכת הדין ורואת החשבון, תהילה ששון, מנהלת מחלקת מיסוי בינלאומי במשרד ברזילי ששון, אמרה כי השינויים בחוק עידוד השקעת הון מבורכים מבחינת משקיעים גדולים. מלבד שיעור מס נמוך ויציבות לעשור, המדינה צימצמה גם את התחום האפור בחוק: "המדינה הלכה צעד קדימה ואמרה שמי שיעמוד בכללים שקובע החוק, הסיכוי שיקבל את הטבת המס יהיה גבוה מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker