אשרא: תוצאות משאל העם באיטליה יחלישו היורו ועלולות לפגוע ביצואנים הישראלים - תעשייה ומקרו - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אשרא: תוצאות משאל העם באיטליה יחלישו היורו ועלולות לפגוע ביצואנים הישראלים

צחי מלאך, מנכ"ל אשרא: "שוקי המניות צפויים להגיב בירידות בימים הקרובים שיתמתנו בהמשך"

תגובות
משאל העם באיטליה
TONY GENTILE/רויטרס

תוצאות משאל העם באיטליה צפויות להחליש את היורו - ולפיכך לפגוע ביצואנים ישראלים. כך העריך היום (ב') צחי מלאך, מנכ"ל אשרא, החברה הישראלית הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

"כישלון רה"מ מתאו רנצי במשאל העם באיטליה והתפטרותו מתפקידו בעקבות ההפסד המוחץ צפויה להביא להיחלשות היורו מול כל המטבעות בטווח הקצר, מה שעלול לפגוע ביצואנים הישראלים לאירופה, שהכנסותיהם ביורו", אמר מלאך. "השוק האירופי הוא יעד הייצוא המוביל של ישראל ולכן היחלשות של היורו צפויה לפגוע ביצואנים רבים. בנוסף, היצואנים הישראלים צפויים לסבול מעלייה בחוסר הוודאות הפוליטי, מה שעלול ליצור סיכון לפרויקטים עתידיים עד התבהרות המצב", הוסיף.

לדבריו, "בטווח הקצר, תוצאות משאל העם יגדילו את אי הוודאות ואת הסיכון לעתיד גוש היורו באופן משמעותי, אך ככל שההשלכות העתידיות יהיו יותר ברורות, אנו צפויים לראות רגיעה יחסית, בדומה למה שקרה לפני כחצי שנה במשאל העם בבריטניה, בו ניצחו תומכי הברקזיט".

על-פי הסקרים, האיטלקים אינם מעוניינים לצאת מהאיחוד האירופי. ההערכות באשרא הן כי גרמניה, שמבינה את ההשפעות של מהלך כזה, תעשה כל שביכולתה על מנת שאיטליה תישאר ועל מנת שהזעזוע הנקודתי הנוכחי יעבור.

מלאך העריך כי "שוקי המניות צפויים להגיב בירידות בימים הקרובים אבל לאחר התבהרות מצבה של איטליה לאחר משאל העם ומצבו של גוש היורו, הירידות צפויות להתמתן. כמו-כן, תשואות האג"ח האיטלקיות והזהב צפויות לעלות".

מלאך סבור כי "הבנקים האיטלקיים' שנמצאים במשבר הלוואות ענק' צפויים להיפגע משמעותית מהתוצאות אך עקב החשש לאפקט דומינו וזעזוע כולל של האיחוד האירופי סביר להניח שהאיחוד יעשה את כל המאמצים כדי שההסדרים עם הבנקים יעמדו בתוקף ולא יתן להם ליפול. מי שצפויות להרוויח מתוצאות המשאל הן חברות אירופאיות בעלות היקפי יצוא משמעותיים שסוחרות במטבעות זרים ולא ביורו, ובשל היחלשות היורו פעולות היצוא שלהן צפויות להיות יותר אטרקטיביות כי הן יעלו פחות".

עם זאת, לדברי נמרוד עציוני, מנהל סיכונים ראשי באשרא, "בעקבות תוצאות משאל העם לא צפוי שינוי בדירוג של איטליה, המדורגת על ידי אשרא בדירוג סיכון אפס ומהווה שותפת סחר של ישראל ויעד ייצוא הסחורות התשיעי בגודלו. לא צפוי שינוי ביחסי הסחר של ישראל ואיטליה, העומד על כ-800 מיליון דולר בשנה. מרבית ייצוא הסחורות הישראלי לישראל מורכב מכימיקלים ותזקיקי נפט ולא צפוי להשתנות באופן מהותי. עם זאת, ככל שהיורו ייחלש, האטרקטיביות של ייצוא לאירופה מצד היצואנים הישראלים תקטן".

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, היא חברה ממשלתית העוסקת בקידום הייצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך ליצואנים ישראלים. החברה, בניהולו של צחי מלאך, ביטחה עד היום עסקאות בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד דולר, בעיקר למדינות מתפתחות.

מכון היצוא: עלייה של 9% בסחר עם איטליה בינואר-ספטמבר

על פי נתוני מכון היצוא, היקף הסחר (ללא יהלומים) של ישראל ואיטליה הסתכם בחודשים ינואר-ספטמבר 2016 בכ-2.7 מיליארד דולר, עלייה של כ-9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הגידול בסחר נבע מעליות ביבוא וביצוא: היבוא מאיטליה עלה  בכ-11% והסתכם בכ-2 מיליארד דולר והיצוא עלה בכ-4% והסתכם בכ-645 מיליון דולר. עיקר הסחר בין המדינות נובע מיבוא סחורות מאיטליה, המהווה כ-71% מסך הסחר. יצוא הסחורות מישראל מהווה בהתאמה כ-29% מסך היקף הסחר.

בשנת 2015 הסתכם הסחר עם איטליה בכ-3.3 מיליארד דולר, ירידה של כ-14% לעומת 2014, אז הסתכם הסחר בין המדינות בכ-3.8 מיליארד דולר. יצוא הסחורות של ישראל לאיטליה רשם במהלך 2015 ירידה חדה של כ-23% להיקף של כ-800 מיליון דולר, יבוא הסחורות רשם אף הוא ירידה של כ-11% להיקף של כ-2.5 מיליארד דולר.

הירידה הושפעה, בין היתר, מהיחלשות היורו מול הדולר בשיעור של כ-16%, וכן מהירידה החדה במחירי האנרגיה שהשפיעה על ירידת מחירי הכימיקלים ותזקיקי הנפט שהיוו קרוב למחצית מיצוא הסחורות לאיטליה. עם זאת, ניתן לראות מגמה ברורה ומתמשכת של ירידה ביצוא הסחורות לאיטליה החל משנת 2011.

בניגוד למגמת הירידה שנרשמה ביצוא הסחורות לאיטליה, יצוא השירותים העסקיים נמצא בשנים האחרונות במגמת גידול: בין השנים 2011-2014 רשם יצוא השירותים העסקיים לאיטליה גידול מצטבר של כ-42% והסתכם בכ-110 מיליון דולר. עיקר יצוא השירותים למדינה מתרכז בשירותי ייעוץ עסקי, המהווה כ-40% מסך יצוא השירותים ושירותי מחשוב המהווה כ-30%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם