קונסורציום הכולל את שטראוס, אלגטק והטכניון ישקיע 1.2 מיליארד יורו בפיתוח מזון בריא

מאגד החברות וגופי המחקר יקבל מענק של 400 מיליון יורו מהמכון האירופי לחדשנות, שיהיה 25% מההשקעות בכל פרויקט ■ המיזם צפוי לשנות את תהליכי הייצור והצריכה של מזון

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל אלגטק
מפעל אלגטקצילום: מייק האריס

המכון האירופי לחדשנות וטכנולוגיה הודיע בשבוע שעבר כי הקונסורציום EIT Food זכה בתחרות האירופית לייצור מזון העתיד, Foof4Future.

הקונסורציום כולל כ–50 חברות וגופי מחקר ובהן שטראוס, אלגטק והטכניון, לצד חברות אירופיות ואמריקאיות כסימנס, פפסיקו, נסטלה, ג'ון דיר ובוש, אוניברסיטת קיימברידג', מכון המחקר הגרמני פראונהופר וקבוצת המחקר נילסן. המכון ישקיע בפרויקט עד 400 מליון יורו, סכום שיהווה 25% מהמימון. את השאר ישקיעו החברות והאוניברסיטאות השותפות בפרויקט.

המיזם נועד לשנות את תהליכי ייצור המזון, כך שיהיו ידידותיים יותר לסביבה, לפתח מזון בריא המותאם אישית לצרכנים, לייעל תהליכי ייצור משלב הגידול החקלאי ולהגדיל את השקיפות לצרכנים בכל הנוגע למזון שהם צורכים.

מקורות המקורבים למיזם בישראל אמרו כי אלגטק היא יצרנית האצות היחידה השותפה בפרויקט. החברה הממוקמת בקטורה מפתחת מקורות מזון חדשים מתוך מיקרו־אצות בטכנולוגיות ייחודיות. באחרונה החלה אלגטק מגעים עם שותפות בקונסורציום כדי לבחון ולבחור זני אצות חדשים. שטראוס נבחרה לפרויקט בעיקר בגלל פעילותה בחממת המזון שהקימה. הטכניון נבחר בשל רמת המחקר המתקדמת בפקולטה להנדסת מזון.

לדברי המקורות, החברות, האוניברסיטאות ומכוני המחקר החברים במאגד יידרשו לעבוד בקבוצות ולהציע מחקרים לגוף המממן. לאחר אישור המחקרים, יקבלו הקבוצות מענק בסך כ–25% מההשקעה בפרויקט. שאר ההשקעה תגיע מהחברות וגופי המחקר שישתתפו בפרויקט.

בחצי השנה הקרובה יקום גוף, חברה או עמותה לניהול הפרויקט. הגופים המשתתפים יציעו מחקרים בארבעה תחומים. הראשון יהיה מזון בריא מותאם אישית, כך שצרכן יוכל לרכוש, לדוגמה, במקום לחם או יוגורט גנרי, לחם או יוגורט שמותאמים לצרכיו הבריאותיים.

תחום שני יהיה דיגיטציה של מערכות מזון — היכולת לרכז ולנהל במקום אחד את כל הנתונים של שרשרת ייצור המזון מהחווה ללקוח. הדבר צפוי לייעל ולהוזיל עלויות עודפות הנובעות מניהול מבוזר כיום. תחום שלישי עוסק בפיתוח פלטפורמה דיגיטלית לשקיפות עבור צרכנים, והרביעי הוא קידום ייצור מזון עם "אפס פסולת". התוכנית תכלול גם הכשרת בוגרי תואר ראשון, שני ושלישי שיעסקו בתחום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker