המדינה תשקיע 400 מיליון שקל בצפון - "חברות מכל העולם כבר מבינות את הפוטנציאל"

לפי התוכנית, שפותחה בשיתוף כמה משרדי ממשלה, הכספים יועברו ב-2017-2018. ח"כ מרגלית, אחד השותפים לתוכנית: "אם הממשלה תשתף פעולה ותביא תוכנית רצינית - הגליל ייהפוך למוקד עולמי בתחום המזון והפוד-טק"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצפור מלכיהצילום: משה גלעד

"התוכנית לפיתוח הצפון תוגש לאישור הממשלה תוך כשבועיים, ותכלול השקעות מוגדלות בפיתוח תעשייה ומדע בגליל בהיקף של כ-400 מיליון שקל לשנים 2017-2018", כך אמרו אתמול מקורבים לגיבוש התוכנית אותה מרכז משרד האוצר בשיתוף המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומשרדים נוספים, על בסיס תוכנית שגובשה במשרד הכלכלה והתעשייה.

על פי המקורות, הפיתוח הכלכלי מדעי יכלול הקמת מכון לחדשנות לאומית שמוביל המדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון, ומענקים מוגדלים לחברות בתחומי מזון בריאות, חלקם לפי תוכנית שמוביל חבר הכנסת אראל מרגלית, בנוסף לתמיכה בחברות רובוטיקה.

המקורות הוסיפו, כי התקציב הסופי של תוכנית הצפון שייכלל בתקציב הקרוב טרם גובש, ומדובר בעיקר באיגום תקציבים ממשרדים שונים ו"צביעתם" לטובת חברות שיוקמו בצפון, כמו התקציב להגדלת הפריון בתעשייה ותקציבי מענקים בחוק עידוד השקעות הון. המודל למהלך הוא ההצלחה בהסבת הנגב למוקד היי-טק וסייבר.

חלק מהתוכנית הממשלתית הוזכר אתמול בפגישה של מרגלית עם נציגי חברות מזון גדולות מאוסטרליה, שמתעניינות בפעילות המזון בגליל וראשי רשויות בצפון. במפגש אמר מרגלית, כי "בממשלה מדברים איתנו על מענקים בכחצי מיליארד שקלים לחברות מתחום מזון הבריאות בגליל המזרחי ומתחום הרפואה והרובוטיקה בגליל המערבי". מקורות נוספים אישרו את הדברים וציינו, כי מדובר גם בהקמת מכון לחדשנות, שאמור לשרת את התעשיות היצרניות (שאינן היי טק) ולסייע להן בשילוב חדשנות טכנולוגית.

אראל מרגלית
אראל מרגליתצילום: אוליבייה פיטוסי

במסגרת היוזמה של מרגלית להפוך את הגליל המזרחי למוקד חדשנות בתחום המזון מרפא והפוד-טק, אירח מרגלית משלחת של 25 בכירי תעשיית המזון מאוסטרליה שבאו לבחון השקעות במחקר ופיתוח בגליל המזרחי בתחום המזון בריאות, תחליפי מזון ופיתוחים בתחום התזונה.

במהלך הערב התעניינו בעלי החברות בתכנית חיזוק הצפון שמקדמת הממשלה והטבות שיינתנו לחברות מזון רב לאומיות אשר יקימו מרכזי מחקר פיתוח בגליל העליון והגליל המזרחי. 

לדבריו, "חברות מכל העולם כבר מבינות את הפוטנציאל של הגליל, אם הממשלה תשתף פעולה ותביא תוכנית רצינית, הגליל יהפוך למוקד עולמי בתחום המזון והפוד-טק. אנחנו יכולים לעשות בקרית שמונה את אותה מהפכה שעשינו בבאר שבע. תנו לצפון את הכלים להצליח, החברות יגיעו בהמוניהם", אמר מרגלית.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה, כי "בהנחיית שר האוצר משה כחלון הוקם צוות בראשות מנכ''ל משרד האוצר לגיבוש וקידום תכנית עבור ישובי הצפון, ולשלבה בתקציב הקרוב. כחלק מעבודת המטה מתגבשת תכנית פרטנית בתחום התעשייה והתעסוקה, מול משרד הכלכלה. משרדי האוצר והכלכלה עושים מאמץ לייצר פתרונות בתחומי התעשייה והכלכלה באופן שיתאם את צרכי ישובי הצפון לשנים הבאות. הפרק כולל צעדים לקידום עסקים קטנים ובינונים, תעשיה מסורתית, חדשנות ומחקר ופיתוח לטווח הקצר, הבינוני והארוך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker