תאגיד תמיר קיבל היתר בלעדי למחזור פסולת ל-5 שנים נוספות

המשרד התנה את ההיתר בדרישות חדשות ונבחנות בקשות של עוד שתי חברות להיכנס לתחום ולהתחרות בתאגיד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

המשרד להגנת הסביבה האריך היום את ההיתר הבלעדי שניתן לתאגיד תמיר במיחזור פסולת לעוד חמש שנים. התאגיד פועל כמונופול בתחום אף ששתי חברות נוספות מנסות מזה זמן לקבל היתר דומה ולהתחיל להתחרות בו.

בעלי התאגיד כוללים את החברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שטראוס, תנובה, אוסם, גן שמואל מזון, שלמה א.אנג'ל, טמפו, יפאורה תבורי, סנו, יוניליוור, שופרסל וחוגלה קימברלי.

הפחים הכתומיםצילום: אליהו הרשקוביץ

במשרד להגנת הסביבה נבדקות מזה זמן שתי בקשות נוספות לקבלת הכרה (המינוח בחוק המיחזור, שמשמעותו היתר) כתאגידי מיחזור לפסולת אריזות. מהמשרד נמסר, כי השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, שוקל את עמדתו בנושא שוק מרובה תאגידי מיחזור פסולת אריזות, וההכרה הנוכחית בתמיר אינה מהווה כל חסם או מעידה באשר לעמדת השר לגבי תחרות עתידית אפשרית. השר אף דרש מהדרג המקצועי במשרד להגיש לו לבחינה מודלים ארגונים לקיום תחרות בשוק.

ההיתר החדש לתמיר יחייב אותו בהנגשת הפח הכתום למיחזור אריזות למרבית תושבי ישראל, כך שבתוך כשלוש שנים וחצי יוצבו פחים כתומים ליד כ-80% משקי הבית בישראל. בנוסף, כמות משקי הבית שבהם ייפרסו פחי מיחזור תוכפל במהלך שלוש שנים. תמיר נדרש לפריסה של פחים כתומים גם ברשויות בעלות אופי כפרי ולהגדיל ב-30% בלבד את פריסת הפחים הסגולים.

דרישות נוספות של המשרד קובעות, כי לא יוכר יצוא של פסולת ממוחזרת ללא טיפול בארץ (בהתאם לחוק). דרישה זו תסייע ליצירת תעשיה ישראלית למיחזור. כמו כן, יוגשו תוכניות פעולה ליישום פריסת פחי מיחזור לפסולת אריזות במרחב הציבורי. תמיר חוייב לפרסם נתונים אודות מספר פחי המיחזור לכל סוג פסולת הפרוסים בפועל בכל רשות מקומית, ולעדכן את הנתונים אחת לשנה.

עוד נמסר מהמשרד הגנת הסביבה, כי כ-50% מהיצרנים והיבואנים בישראל, לרבות בעלי מותג פרטי, טרם התקשרו עם גוף ממחזר מוכר על פי החוק. המשרד ביצע עד היום יותר מ-400 הליכי אכיפה נגד יצרנים ויבואנים בגין אי-התקשרות וימשיך לפעול לביצוע אכיפה נרחבת מול יצרנים ויבואנים שטרם התקשרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker