הקטטר של המשק: חברת הציוד הרפואי של קיבוץ דגניה ב' נמכרת ב-200 מיליון דולר

הבעלים העיקריים של דגניה מדיקל הם קרן ויולה (40%) וקיבוץ דגניה ב' (30%) ■ הקיבוץ צפוי לקבל כ-250 מליון שקל ולשמור על פעילותו לאחר הרכישה ■ קרן ויולה תרשום רווח של כ-350% על השקעתה בחברה לפני חמש שנים ■ הפעילות הרווחית ביותר: ייצור קטטרים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברוש מצוי קיבוץ דגניה א
אורה קורן

קבוצת דגניה מדיקל עומדת להימכר במלואה לקרן ההשקעות האמריקאית בריטית 3i לפי שווי של כ-200 מיליון דולר. כך אמרו היום מקורבים למכירה. בעלי החברה העיקריים הם קרן ויולה (40%) וקיבוץ דגניה ב' (30%). ויולה רכשה לפני כחמש שנים אחזקותיה בחברה בכ-35 מליון דולר, לפי שווי חברה של 65 מליון דולר.  עוד מחזיקים בחברה קרן IGI (19%) ומייסדי ומנכ''לי החברה לדורותיהם. מנכ''ל החברה כיום הוא רמי זייצ'ק.

על פי תנאי העסקה, רוב הכסף יעבור עד סוף 2016 ומקצתו באמצע 2017, מותנה בתוצאות עסקיות. מכירות הקבוצה מסתכמות בכ-90 מליון דולר והרווח התפעולי שלה עומד על כ-25% מהמכירות. החברה הוקמה בדגניה ב-1984 כדגניה סיליקון, ולאחר רכישתה על ידי ויולה התרחבה ורכשה מפעלים נוספים בעולם שהוכנסו, כולל המפעל בישראל, לקבוצה שנקראת דגניה מדיקל. 

דגניה מדיקל מייצרת מוצרים לתחום הרפואי מגומי סיליקוני, אביזרים לחדרי ניתוח וקטטרים. החברה ביצעה בשנים האחרונות רכישות מפעלים בסלובקיה והודו, וככלל מעסיקה כ-1,400 עובדים בשבע מדינות ברחבי העולם.

מכירת החברה עוררה סערה בקיבוץ ונציגי הרוכשים הבטיחו, כי היצור בישראל יישאר לטווח ארוך וכי ולא יהיו פיטורי עובדים כתוצאה מהאיחוד עם קיו הולדינגס. הקיבוץ צפוי לקבל בעסקה כ-250 מליון שקל.

מפעל דגניה מדיקלצילום: תוך דף הפייסבוק של דגניה מדיקל

ויולה השקיעה בחברה כ-16 מליון דולר לאחר רכישתה, ושאר הרכישה בוצעה במינוף. עד כה, החזירה ויולה כשליש מההלוואות שנטלה לצורך ההשקעה. יונתן קולבר, שותף מנהל בויולה, מונה ליו''ר דגניה מדיקל והוביל את עסקת מכירתה ל-3i.

שווי החברה זינק לאחר שתי רכישות שביצעה. הראשונה היתה של חברה קרדיולוגית בצרפת ואחריה של חברת ביומטריקס מירושלים. בשנתיים אחרונות הפכה ויולה את שלוש החברות לחברה אחת, סגרה את המפעל בירושלים והעבירה חלק גדול מעובדיו לצפון. בפריז סגרה ויולה את רוב היצור והעבירה אותו להודו, כחלק ממהלך של הוזלת עלויות. החברה מעסיקה בהודו כאלף עובדים במפעל מתקדם המאושר על ידי ה-FDA האמריקאי. כתוצאה מפעולות אלה, שיפרה דגניה מדיקל את רווחיותה.

מנוע הצמיחה של החברה כיום הוא בעיקר הפעילות בהודו המייצרת ציוד קרדיולוגי שצומח ב-40% בשנה. בפריז ממשיכה החברה לבצע מחקר ופיתוח בתחום ומשם מתבצעות גם המכירות. בתוך דגניה הפעילות הרווחית יותר היא של ציוד הזנה (קטטר) ומוצרי סיליקון חדישים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker