"החקלאים צריכים להבין שהפגנות לא יכינו אותם לקראת המציאות המשתנה"

בועז סופר, המשמש יועץ להתאחדות החקלאים ולשעבר סמנכ"ל רשות המסים, מציע לבטל מכסות חלב וביצים ולחייב משווקים לרכוש כמויות מתוכננות מקבוצות מגדלים - ובהם הקטנים והבינוניים ■ "השקיפות היא כלי אפקטיבי לפיקוח מחירים"

אורה קורן
בועז סופר. "שר החקלאות צריך לנהל את החקלאות"
בועז סופר. "שר החקלאות צריך לנהל את החקלאות"צילום: דניאל בר און
אורה קורן

"החקלאים צריכים להבין שאנחנו נמצאים בעידן חדש, שמה שפעם היה מספיק כבר לא מספיק כיום. הם רגילים להיאבק באמצעות לובינג בכנסת וסגירת צמתים. אלה פעולות לגיטימיות, אבל זה יכול למנוע רק את הצעד הספציפי בחוק ההסדרים. כדי ליצור שינוי מבני עם יותר ודאות לטווח הארוך בעבורם, זה כבר לא מספיק" - כך אמר אתמול ל-TheMarker בועז סופר, היועץ האסטרטגי של התאחדות החקלאים ולשעבר סמנכ''ל רשות המסים.

לפני כחצי שנה הגישה ההתאחדות תוכנית לשינוי מבני בחקלאות לטווח ארוך, שסופר היה מעורב בהכנתה ובמגעים המתמשכים עם הממשלה ליישומה.

סופר הוסיף: "אם בעבר שביתה היתה מוציאה מחוק ההסדרים רפורמה והחיים חזרו למסלולם, כיום המסלול הוא לא משהו משופר שכדאי לחזור אליו. העולם מורכב יותר. קשה יותר להגיע להבנות עם כולם. כשלנגד עיניה של הממשלה עומד שיקול לגיטימי של יוקר המחיה, לא פלא שהחקלאות נדחקת מעט לקרן זווית. הממשלה אינה פועלת לטובת החקלאים, אבל היא לא פועלת נגד החקלאים. חקלאים שיחסמו כבישים, זה יספיק להם רק כדי לשרוד שנה נוספת, אך לא לשגשג. משהו השתנה במאזן הכוחות בינם לבין הממשלה".

לדבריו, "הציבור מודע יותר למה שקורה מאחורי הקלעים, שהוא לא צריך לקבל כמובן מאליו היעדר תחרות. הוא רואה מה קורה בחו"ל. כיום יותר קשה לומר לו 'זו עלות מוצר, הובלה ומכס ולכן אתה צריך לשלם על מכשיר סלולרי כך וכך' - כי מיד אפשר לברר מחירים במקומות אחרים בעידן שקיפות המידע".

החקלאים מפוצלים בתגובתם למציאות המשתנה. חלקם מוכנים לאמץ רפורמות של מעבר מהגנות מכס לתמיכות ישירות, מעבר מיחידת משק קטנה לאיחוד יחידות למשק גדול משותף - ואחרים מתנגדים. חלק מההתנגדות נועדה להגדיל את התמורה שתעניק המדינה, וחלקה נובעת מחשש מפני שינויים. עתיד החקלאות נדון אתמול גם בכנס שנערך במושב אחיטוב.

עוברים לתמיכות ישירות בחקלאי

חקלאות
צילום: אילן אסייג

סופר מאשר את טענות החקלאים, כי חל גידול בעלויות הייצור בשנים האחרונות. עלויות גבוהות יותר נרשמות כיום בכוח עבודה, שכר מינימום, אגרות, מים, תקינה וסביבה. לדבריו, חלק מהחקלאים נטשו את גידולי השדה ועברו לשיטות גידול חדישות בחממות ובתלייה, כמו מגדלי תותים בערבה. "אי־אפשר לומר שהחקלאות אינה מתקדמת ואינה מבינה שכדי לשרוד ולשגשג היא צריכה לשנות דברים", אמר סופר. הממשלה מנסה להעביר את החקלאות מתמיכות עקיפות, כמו הגנות מכס, בנוסף לתכנון ופיקוח מחירים בענפי החלב והביצים - לתמיכות ישירות בחקלאי. אלה יכולות להיות מימון ביטוח, השתתפות בהשקעות להתייעלות, או הבטחת הכנסה כתמורה להגברת היבוא, שיכניס תחרות ויוריד מחירים. התאחדות החקלאים ניסתה לסנדל את הממשלה ולחייבה לבצע את הרפורמה בכל הענפים בו זמנית. המגעים התפוצצות על רקע גובה התמיכות שדרשו החקלאים.

על רקע זה התחילו משרדי החקלאות והאוצר בשיטת ה"הפרד ומשול", והם דנים עם כל ענף בנפרד במעבר לתמיכות ישירות, ללא מטריית ההתאחדות.

לייבא בלי לפגוע בחקלאות המקומית

סופר אמר כי אינו מתנגד עקרונית ליבוא, שיכול לייעל יותר את החקלאות, אך יש להיזהר מפתיחה גורפת של היבוא בלי שיינתנו כלים לחקלאים להתמודד מולו. "ברור שכשחושפים משק ליבוא יש פגיעה בחקלאות המקומית", אמר. "השאלה היא אם הפגיעה מידתית וגורפת, או משאירה לחקלאי מוצרים עם ערך מוסף גבוה. פה לממשלה תפקיד קריטי של עזרה במו"פ, ואני מרגיש שיש כאן פספוס", הוסיף.

מחירי פירות וירקות בישראל אמנם זולים מאלה שבאירופה, אך התחושה בציבור היא שהם זינקו בשנים האחרונות הרבה מעבר לשיעור העלייה בתשומות הייצור. חקלאים מפנים אצבע מאשימה לרשתות השיווק הגדולות ולריכוזיות בקרב יבואנים, שאינם תורמים לתחרות. בחלק מהטענות הם צודקים, אך יש גם חקלאים שתורמים לעליות מחירים גבוהות, בעיקר בתקופות של מחסור.

על רקע הטענות, התחילה הממשלה באחרונה לבקש נתוני רווחיות מרשתות, אך היא אינה ממהרת לבדוק אותם. עם זאת, סופר סבור שהעובדה שהרשתות מודעות לכך שהן תחת זכוכית מגדלת תרסן אותן מהפרזה בתמחור מוצרים טריים. "לשקיפות שהממשלה מבקשת מכל הרשתות חלק גדול בתהליך הריפוי. זה כלי מאוד אפקטיבי גם אם בסופו המחירים לא ייכנסו לפיקוח מחמיר יותר", אמר.

מתקן השקיה בשדות עמק בית שאן
שדה בעמק בית שאןצילום: ירון קמינסקי

לדבריו, החקלאים רוצים לעבור רפורמה של התחדשות, אך יש שונות ביניהם. אין דין חקלאי בפריפריה כדין חקלאי במרכז. הגדולים תמיד יסתדרו מול יבוא, אבל השארת היבוא בידי קומץ יבואנים גדולים אינה תואמת את המדיניות הממשלתית, שרוצה להשיג ביזור ותעסוקה.

"איש אינו מטפל בירידה ביצוא"

בעשור האחרון היצוא התכווץ בכשליש, מצב המקשה מאוד על חקלאים. הירידה קשורה לנפילת אגרקסקו, שידעה להחזיק שווקים בחו"ל, אך גם להתפתחויות חקלאיות באירופה, לצניחת הרובל הרוסי ולשינוי ביחסי הסחר של האיחוד האירופי עם רוסיה, שהציף את השוק באירופה בתוצרת מקומית זולה. יש גידולים שספגו פגיעה אנושה מהקטנת היצוא, בהם פלפלים ותבלינים כנענע ואורגנו. "יש ירידה מתמשכת ביצוא, ואף אחד לא באמת מטפל בבעיה", אמר סופר. "זה חלק מזה שלא רואים מישהו שמוביל את האסטרטגיה החקלאית בארץ. איפה שר החקלאות שצריך לעשות את זה?"

סופר טוען כי הפתרונות שהחקלאים צריכים לכוון אליהם כוללים מעבר ממכסות ייצור אישיות בענפי חלב וביצים לשלוש מכסות בלבד. "אני מציע לשקול תכנון רך", אמר סופר. "לא לבטל לחלוטין את התכנון, אבל לעבור לחיוב מחלבות לרכוש כמות נתונה ממגדלים קטנים, כמות נוספת מבינוניים וכמות אחרת מגדולים", הוסיף.

בדרך זו תתפתח תחרות בין המגדלים בכל מקטע גודל, אך הגדולים לא יוכלו להוציא את הקטנים מהשוק באמצעות מחירים נמוכים במיוחד. השיטה גם תנטרל את האיום של חלק מהחקלאים, שביטול התכנון יגרום בענף הלול ליצירת שוק של שחקנים גדולים בודדים, שיוכלו בהמשך לתאם מחירים.

מהלך נוסף שחקלאים צריכים לנקוט הוא חיזוק ההתאגדות, וגם כאן סבור סופר שהמדינה יכולה לעזור, למשל, בתמיכה בהקמת בתי אריזה משותפים גדולים. לדבריו, "חקלאות חייבת להיות מנוהלת, ומי שצריך לנהל אותה זה שר החקלאות. היום בפועל שר האוצר נכנס להובלה, אבל הראייה שלו מושפעת מיוקר המחיה. אני שומע מחקלאים שהם מוכנים לשינוי, אבל חייבים כלים שיבטיחו את עתידם ויאפשרו להם להסתגל לשינויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker