לקראת שנת שיא? "ב-2017 נחרוש את העולם עם חברות הסייבר הביטחוני"

מכון היצוא מעריך כי יצוא הסייבר במחצית הראשונה של 2016 עלה ב-15% לכשני מיליארד דולר ■ מעל 25 חברות בהן פייפאל, סיסקו ואמזון מקיימות פעילות פיתוח סייבר בישראל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אגף היצוא הביטחוני במשרד הביטחון (סיב"ט) הכריז היום על שנת 2017 כשנת הסייבר ביצוא הביטחוני הישראלי. ראש סיב"ט, מישל בן ברוך אמר ל-TheMarker, כי "בכל מדינה שאני מגיע אליה מדברים איתנו על סייבר". לדבריו, הוא מצרף לנסיעותיו נציגי חברות מתחום הסייבר, מציג את היתרי היצוא הבטחוני שלהן ומציע לכל מדינה את מערך הגנת הסייבר המתאים לצרכיה, כפי שהיא מציגה אותם. "ב-2017 נחרוש את העולם ונבוא עם פתרונות אפשריים לארועים שמציגים לנו במדינות השונות", אמר.

לדבריו במשק פועלות כ-300 חברות סייבר גדולות וקטנות ומשרד הביטחון יסייע לקטנות באמצעות הגדלת תקציבי מחקר ופיתוח ושיווק. לדבריו, למשרד הביטחון אין יעד כמותי להגדלת היצוא הביטחוני ב-2017, והוא ייגזר לאחר שיתברר היקף היצוא של 2016, סביב חודש מארס הקרוב.

מישל בן ברוך
ראש סיב''ט, מישל בן ברוך, מישל בן ברוךצילום: משרד הביטחון

"זיהינו הזדמנויות וצרכים ספציפיים ביותר מ-20 מדינות בעולם, שבהן לסיב"ט קשרים הדוקים, אנו מרכזים מאמץ מיוחד כדי לחבר את היכולות האדירות של תעשיית הסייבר הישראלית לצרכים של ידידותינו בעולם", אמר בן ברוך. "לוחמה בסייבר היא לוחמה בטרור. שיתוף פעולה בין מדינתי הוא הכרחי כדי למגר ולהפחית את הפגיעות והמחירים שמשלמות מדינות כתוצאה מתקיפות סייבר. לתעשייה הביטחונית הישראלית יכולות אדירות במו"פ ובטכנולוגיה שחלקה מקורו בטכנולוגיה ביטחונית קלאסית, שעוברת התאמה לטובת הסייבר. לתעשיות שלנו יכולת להביא ללקוח פתרון מותאם וגמיש", הוסיף.

בכל סוף שנה מקיים סיב"ט הערכת מצב אסטרטגית לעולם הדיפנס, הכוללת תמונת מצב עכשווית וזיהוי מגמות עתידיות, בכל עולמות התוכן הביטחוניים במדינות היעד של סיב"ט והתעשיות הביטחוניות הישראליות. השנה, בנוסף לדיון על מערכות האמל"ח נערכו גם דיון מיוחד והערכת מצב לעולמות הסייבר ההגנתיים והצבאיים. הערכת מצב הסייבר זיהתה באופן מובהק הזדמנויות וצרכים ספציפיים במעל לעשרים מדינות בעולם, שבהן לסיב"ט נציגויות וקשרים הדוקים עם לקוחות הצבאיים, משטרות מקומיות וגורמי ממשל. הערכת מצב זו הביאה את סיב"ט להכריז על שנת 2017 כ"שנת יצוא הסייבר הביטחוני הישראלי", שבה משרד הביטחון ירכז מאמץ מיוחד לקידום היכולות המיוחדות של תעשיות הסייבר ההגנתי והצבאי של ישראל בעולם.

סקר מיוחד שביצע סיב"ט בין לקוחותיו מצביע על ביקושים לפיתוח ואספקת הגנות סייבר, בין השאר, למערכות לחימה, שליטה ובקרה, הקמת מרכזיCERT  לאומיים מתקדמים, הגנת מתקנים אסטרטגיים, אימונים ומאמנים, פשיעת סייבר ושירותי סייבר מתקדמים.

נושא הסייבר יתפוס חלק משמעותי בכנס בטחון המולדת שייפתח מחר (שלישי) בתל אביב בהשתתפות משלחות בטחוניות מעשרות מדינות. ממכון היצוא המארגן את הכנס נמסר, כי על פי הערכת מכון היצוא ומטה הסייבר הלאומי היקף יצוא טכנולוגיות הסייבר בשנת 2015 הסתכם בין 3.5 - 4 מיליארד דולר, שהם כ-5% מכלל שוק מוצרי האבטחה העולמי. בשנת 2014 הסתכם יצוא טכנולוגיות הסייבר בכ- 3 מיליארד דולר.

על פי הערכת מכון היצוא, היקף יצוא הסייבר הישראלי הסתכם במחצית הראשונה של 2016 בכ- 2 מיליארד דולר - עלייה של כ-15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מכלל היצוא, חלק ניכר מיוחס לחברה אחת, צ'ק פוינט, בהיקף של כ-1.6 מיליארד דולר בשנה.

על פי נתוני מכון היצוא,ישראל מדורגת שנייה (אחרי ארה"ב) בעולם בתחום ההשקעות בחברות סטארט אפ בתחום הסייבר: בשנת 2015 הושקעו בסטארט-אפים הישראלים כחצי מיליארד דולר, לעומת 220 מיליון דולר ב-2014 ו-140 מיליון דולר ב-2013. ההערכה היא כי חלקה של ישראל הוא כ-20% מהשוק העולמי. במחצית הראשונה של שנת 2016 גייסו חברות הסייבר הישראליות  כ-769.4 מיליון דולר.

חברות הסייבר הפועלות בישראל מייצרות ומפתחות טכנולוגיות בתחומי ההגנה הפיננסית, תשתיות קריטיות, ופתרונות אבטחה לארגונים ממשלתיים ולתאגידים ומספקות פתרונות אבטחה עבור חברות ומוסדות פיננסים מובילים בעולם.

סך האקזיטים של חברות ישראליות בתחום הסייבר הסתכם בשנת 2015 בכ- 1.3 מיליארד דולר לעומת 700 מיליון דולר ב- 2014. במחצית 2016 הסתכם סך האקזיטים בכ- 75.8 מיליון דולר. מעל 300 חברות פועלות בתחום הסייבר בישראל, כמחציתן חברות הזנק שהוקמו בחמש השנים האחרונות.

בנוסף, על פי נתונים ממשלתיים, למעלה מ- 25 חברות רב לאומיות מקיימות בישראל פעילות מחקר ופיתוח בתחום הסייבר, בהן אמזון, IBM, סיסקו, לוקהיד מרטין, איביי, מיקרוסופט, פייפאל, ברקליס, סיטי, EMC2, בלאקברי ודל.

היקף היצוא הביטחוני הכולל הוערך בשנת 2015 בכ- 5.7 מיליארד דולר, להערכת מכון היצוא כ-  20% מתוכו הינו יצוא בתחום בטחון המולדת. בישראל פועלות כיום כ-400 חברות בתחום התעשיות הביטחוניות ישראל אחראית על כמה מהפיתוחים המובילים בעולם בתחום כמו מצלמות חודרות קירות ומבנים, מערכות קרקע/אוויר/ים בלתי מאוישות, מערכות מעקב ובקרה, מערכות ביומטריות, מערכות לניהול תקשורת בזמן חירום, ופתרונות בתחומי הסייבר. החסם העיקרי של החברות הישראליות – חדירה לפרויקטים עולמיים מובילים. המגמה העולמית הקיימת כיום היא מתן העדפה להעסקת  חברות מקומיות ובהובלת פרויקטים מרכזיים. מכון היצוא מסייע לחברות הישראליות ליצור קשרים שיסייעו להם להשתלב בפרויקטים בינלאומיים, הן כמובילות והן כקבלניות משנה.

על פי חברת המחקר   HSRC קצב הצמיחה העולמית השנתי בתחום בטחון המולדת  עומד על כ- 5.7%. ההוצאה העולמית בתחום בטחון המולדת  הסתכמה בשנת 2015 בכ- 332 מיליארד דולר, ועל פי ההערכות עד שנת 2022 תעמוד ההוצאה העולמית על 546 מיליארד דולר.

עשר המדינות המובילות את הביקושים בתחום בטחון המולדת: ארה"ב, סין, ערב הסעודית, הודו, גרמניה, בריטניה, צרפת, איחוד האמירויות, יפן ואיטליה. ארה"ב תמשיך להוביל את הביקושים בשוק. לפי הערכות הוצאות הממשל האמריקני על בטחון פנים יגדלו מ- 66.6 בשנת 2013 לכ- 79.6 מיליארד דולר בשנת 2020.

אפריקה היא שוק היעד העולה בתחום בטחון המולדת. תקציבי בטחון המולדת ביבשת גדלו מ- 25 מיליארד דולר ב- 2005 ל- 37 מיליארד בשנת 2012 והן צפויות להסתכם  בכ- 48 מיליארד בשנת 2018. עיקר ההשקעה בתחומים אבטחת תשתיות אנרגיה, טכנולוגיות לאכיפת חוק, ולוחמה בטרור. כמו כן מתחילה התעוררות בתחום אבטחת סייבר.ככלל המדינות הצומחות באסיה ובאפריקה מודעות לאיומים הגוברים עליהן ככל שמתעצם כוחן הכלכלי והגלובלי, וככל שאוכלוסייתן גדלה והן אינן מהססות להגדיל את תקציביהן בתחום בטחון הפניםמדינות היעד שסומנו על ידי מכון היצוא בתחום בטחון המולדת הן: ארה"ב, מקסיקו, קולומביה, סינגפור, ניגריה, יפן, צרפת, בלגיה, גרמניה, ארגנטינה, קניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker