"סיירת מטכ"ל של שירות המדינה" מתרוקנת - מי ינצל זאת כדי לקחת הרבה כסף? - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"סיירת מטכ"ל של שירות המדינה" מתרוקנת - מי ינצל זאת כדי לקחת הרבה כסף?

שר האוצר, משה כחלון, אינו מקדם מינוי בכירים במקום בעלי התפקידים במשרדו שעזבו או יעזבו בקרוב: בתפקידי הממונה על השכר והיועץ המשפטי מכהנים ממלאי מקום, ועדיין לא נקבע מי יחליף את החשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שתעזוב בינואר

9תגובות
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שר האוצר, משה כחלון, וראש אגף התקציבים, אמיר לוי
מיכל פתאל

צמרת האוצר סובלת מנטישה של בכירים, והשר משה כחלון מתקשה למצוא להם מחליפים. המצב מעורר חשש כי לצדו של שר האוצר אין מספיק בעלי תפקידים בכירים שיוכלים לסייע בגיבוש התקציב החדש ובשאר המשימות הדחופות שבהן מטפל המשרד.

מצב כוח האדם באוצר אינו טוב. בעבר כונה משרד האוצר 'סיירת מטכ"ל של שירות המדינה', אך בשנים האחרונות איבד הכינוי מערכו. במשרד אין יועץ משפטי מאז שיואל בריס פרש מהתפקיד לפני עשרה חודשים, ואין גם ממונה על השכר והסכמי העבודה מאז שקובי אמסלם פרש במאי. את שניהם מחליפים בינתיים ממלאי מקום זמניים.

בקרוב מאוד, בסוף ינואר, תעזוב את האוצר גם החשבת הכללית (החשכ"לית), מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שהיתה הכוח המקצועי המשמעותי ביותר של המשרד בשנים האחרונות. בשנה וחצי האחרונות אין לאוצר גם נספח כלכלי בשגרירות ישראל בוושינגטון - מאז חזרתו של נציג האוצר בבירת ארה"ב, משה בר סימן טוב, כדי להתמנות למנכ"ל משרד הבריאות. את התפקיד ממלאת עובדת מקומית, שגויסה במקור לתפקידי דוברות.

אז מי נשאר באוצר כדי לעבוד עם השר כחלון, המנכ"ל שי באב"ד, שהוא מינוי פוליטי של השר הממונה, הכלכלן הראשי יואל נוה, מנהל רשות המסים, משה אשר, אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, שיחסיו עם שר האוצר עכורים, ואביגדור יצחקי, שהגיע עם כחלון כפרויקטור מיוחד לנושא הבנייה, ותפקידו יתבטל ברגע שבו השר יעזוב את המשרד?

אגב, גם לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, משוועת לאיוש משרות בכירות, בהן מזכיר הממשלה, ראש הלשכה וראש מל"ל.

מי יחליף את עבאדי־בויאנג'ו?

בשבוע שעבר הודלף על ידי גורם בעל עניין, כי יו"ר הבנק הבינלאומי, רוני חזקיהו, הוא אחד המועמדים להחליף את עבאדי־בויאנג'ו. חזקיהו, לשעבר המפקח על הבנקים בבנק ישראל, הוא בהחלט מועמד ראוי לתפקיד, אך אינו עונה לקריטריונים שעל פיהם פועלת וממנה נציבות שירות המדינה בעלי תפקידים. בתנאי הסף לתפקיד החשב הכללי נדרש תואר ראשון בכלכלה, מינהל עסקים או חשבונאות - אך חזקיהו הוא בעל תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול, כך שאם ימונה לתפקיד, יידרש להסדיר את הנושא הזה.

מיכל עבאדי בויאנג'ו
תומר אפלבאום

רצוי מאוד ששר האוצר יודיע בהקדם על המחליף של עבאדי־בויאנג'ו. חשוב להבטיח שהמחליף יעבור חפיפה מסודרת לפני שהחשבת תחזור לשוק הפרטי. בנוסף, אגף החשב הכללי זקוק לתחושת ודאות ויציבות כדי להתנהל כראוי. ללא ודאות, עלולים גם בכירים אחרים באגף ללכת בעקבותיה למגזר העסקי.

בעוד הדו"ח השנתי של כל מפעל בינוני ומעלה חתום על ידי רואה חשבון, הדו"ח השנתי על ביצוע תקציב המדינה היה חתום במשך עשרות שנים על ידי כלכלן, ולא על ידי רואה חשבון. ירון זליכה היה החשב הכללי הראשון שהיה רואה חשבון (ועורך דין). עבאדי־בויאנג'ו היתה השנייה מבין החשבים הכלליים שהיתה גם רואת החשבון (ועורכת דין), וחשוב מאוד שגם החשכ"ל הבא יהיה רואה חשבון במקצועו, ורצוי שגם עורך דין.

בנוסף, רצוי וחשוב שמינוי החשב הכללי הבא יהיה חיצוני, כפי שהיה זה של עבאדי־בויאנג'ו (ששישמה כסמנכ"ל הבנק הבינלאומי והאחראית על הפעילות הפיננסית בו לפני מינויה), והאוצר לא יחזור לימים שבהם החשב הכללי גדל באוצר (כפי שהיה כאשר כיהנו בתפקיד אלי יונס, שי טלמון וניר גלעד).

כמו כן, הגיע הזמן שהמסורת למנות לתפקיד איש אגף התקציבים לשעבר - מסורת שנמשכת עשרות שנים - תיפסק, שכן היא אינה מוכיחה את עצמה. יהיה זה עדיף אם המינוי של ראש האגף, אחרי אמיר לוי (שיסיים את תפקידו בסוף יולי 2017), וגם של חמשת סגניו, יהיה של אנשי אקדמיה מובילים או דמויות בכירות בעולם העסקים.

עבאדי־בויאנג'ו עבדה עם שלושה שרי אוצר - יובל שטייניץ, יאיר לפיד וכחלון - וזכתה להערכה מכולם. אצל שלושתם היא נחשבה לגורם מספר אחת במשרד, בשל יכולותיה המקצועיות. עם זאת, ההתנהלות שלה לעתים הקשתה על השרים ועל בכירים אחרים באוצר, בשל עקשנותה וחוסר נכונותה לוותר על עקרונות מקצועיים. למשל, בערעור על הסכם יעלון־כחלון (המתייחס לתקציב הביטחון ב-2020-2016, ולשורת רפורמות שאמורות להתבצע בצה"ל בשנים הקרובות) ובנושא מעבר צה"ל לנגב. בין היתר, הסתייגה עבאדי־בויאנג'ו מהעיקרון המרכזי בהסכם יעלון־כחלון - הסתמכות על ההכנסות העתידיות של שיווק קרקעות בסיסי צה"ל במרכז כדי לממש באמצעותן את בניית הבסיסים החדשים בדרום.

יו"ר הבנק הבינלאומי,
רוני חזקיהו
מוטי מילרוד

הסעיף בדו"ח המבקר שנדחק לקרן זווית

שני האגפים החשובים באוצר הם אגף התקציבים ואגף החשב הכללי, לצד רשות המסים, שבאופן רשמי היא חלק מהאוצר, אך במידה רבה, היא פועלת באופן עצמאי ויושבת בתל אביב, ולא בירושלים. אלא שבחודשים האחרונים, ואולי אף מעבר לכך, היחסים בין עבאדי־בויאנג'ו ללוי עלו על שרטון גדול, ואף זכו לכיסוי לא מחמיא בדו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני כשבועיים וחצי.

דו"ח מבקר המדינה האחרון דן בהרחבה בהסכם כחלון־יעלון מנובמבר 2015 ובפנסיות הנדיבות בצה"ל. אך הסיקור של הדו"ח, שהבליט בעיקר את ההסכם והפנסיות, דחק לקרן זווית את התיאורים הקשים של המבקר על יחסי העבודה העכורים בצמרת האוצר.

המבקר קבע כי "מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התקציבים ניהלו משא ומתן על הסיכום התקציבי עם משרד הביטחון וצה"ל (הסכם כחלון־יעלון) באופן לא תקין ולא יעיל, וללא ליוויו של היועץ המשפטי במשרד האוצר. אגף התקציבים ניהל משא ומתן בנושאי שכר וגמלאות, שיש להם משמעויות כספיות גדולות, ועשויות להיות להן השלכות רוחב על יתר גופי הביטחון - ללא תיאום ושיתוף של אגף הממונה על השכר.

"אגף התקציבים לא שיתף במשא ומתן את אגף החשכ"ל, אף על פי שהוא אמון לבצע בקרה על נתוני השכר והגמלאות בצה"ל. אגף התקציבים לא שיתף גם את אגף שוק ההון, אף שהאגף אמון על קביעת הנחות אקטואריות בחישובי קרנות הפנסיה, ולא את רשות המסים, אף כי הסיכום כלל סעיפים המתייחסים למיסוי הדלק בישראל (בלו)".

מי שהתריע על ההדרה של החשבת הכללית ושל ראש אגף השכר באוצר הוא דווקא השכן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר. גרונר כתב למנכ"ל האוצר באב"ד ב-2015, שישה ימים לפני שנחתם הסכם כחלון־יעלון: "סבורני שלא נכון שהחתימה על הסכם מסוג זה תיעשה מבלי שגורמי המקצוע האמונים על נושאים אלה בממשלה - אגף החשכ"ל, אגף הממונה על השכר, ואגף הפיקוח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון - יתנו דעתם על ההסכם המתגבש. לפיכך, העברתי את טיוטת ההסכם לעיונם של הגורמים המוזכרים לעיל. אני מאמין כי דרך פעולה זו תמנע חזרה על טעויות שנעשו בעבר בהקשרים אלה, אשר ההסכם המתגבש נועד, בין היתר, לתקנן".

 מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר
יוסי זליגר

באב"ד השיב למבקר המדינה: "לא ידעתי שבמסגרת המשא ומתן נידונו גם נושאים שאינם תקציביים ושאינם בתחום הסמכות של אגף התקציבים במשרד האוצר, וגם לא ידעתי שהמשא ומתן נערך מבלי לשתף גורמים מהחשכ"ל, אגף השכר והסכמי עבודה והיועץ המשפטי במשרד".

מישהו צריך לשמור על הקופה

ככל הידוע, שר האוצר, הטרוד עד מעבר לראש בנושאי הורדת מחירי הדיור, בינתיים ללא הצלחה, לא קיים דיון בדו"ח מבקר המדינה ובדרכים שנועדו לתקן את הליקויים שהוא חשף. סביר להניח שהדו"ח לא תרם לשיפור היחסים בין אגפי החשב הכללי והשכר לאגף התקציבים. כמו כן, מסתמן שכחלון לא קיים בחודשים האחרונים, מאז אישורו בממשלה של תקציב המדינה ל-2018-2017, שום דיון מקרו־כלכלי עם צמרת משרדו.

עם זאת, נראה כי בחודשים האחרונים השתפרו היחסים בין כחלון לראש אגף התקציבים. לוי, שידע ימים קשים בתקופת כהונתו של לפיד באוצר, גם מונה לחבר בצוות המשותף למשרד ראש הממשלה ולאוצר לנושא תאגיד השידור ורשות השידור.

לקראת סוף השנה יידרש שיתוף פעולה מלא בין לוי לעבאדי־בויאנג'ו בביצוע צד ההוצאות בתקציב המדינה. החשש הגדול הוא שלנוכח עודפי התקציב הגבוהים, האוצר יעבור בחודשיים הקרובים, בלחץ שר האוצר וראש הממשלה, ל"חשבונאות יצירתית", שתכלול העברה מאסיבית של כספי תקציב למשרדי הממשלה השונים, ובראש ובראשונה למשרד הביטחון. החשש גובר לאור העובדה שמדובר בפעולות שהאוצר בדרך כלל משתדל להסתיר מעיני הציבור.

תחום נוסף שבו יידרש שיתוף פעולה מלא בין האגפים הוא בלימת הדרישה של הממשלה להגדיל את יעד הגירעון כלפי מעלה ל-2.5%-2.9% בסוף דצמבר. הגירעון התקציבי ב-12 החודשים האחרונים הוא 2.1% תוצר.

אייל טואג

במערך היחסים הנוכחי בין לוי לעבאדי־בויאנג'ו, שיתוף פעולה כזה יהיה אפשרי רק אם צד שלישי, כלומר מנכ"ל האוצר באב"ד, ישקיע את עיקר תשומת הלב שלו במעקב אחרי ביצוע צד ההוצאות בתקציב. בכל מקרה, עדיף שמבקר המדינה יודיע כבר עתה שהוא עוקב אחרי ביצוע התקציב בסוף 2016.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#