נדחתה בקשת יוניליוור לעכב תובענה ייצוגית נגדה - עד להכרעה בתביעה דומה נגד תנובה

התביעה נגד יוניליוור - בסך 141 מיליון שקל, בגין מחיר מופרז לכאורה של מרגרינה בלו בנד ■ באחרונה ביקשה החברה מרשות ההגבלים לבטל את הכרזתה כמונופול בשוק המרגרינה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרגרינה בלו בנד
מרגרינה בלו בנד. לטענת התובעים, הרווחיות חורגת מהנורמה בעשרות אחוזיםצילום: עדי דברת מזריץ

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, אסתר שטמר, דחתה בשבוע שעבר את בקשתה של יוניליוור לדחות את הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נגדה עד לקבלת הכרעה בתביעה ייצוגית אחרת בעניין מחיר מופרז, נגד תנובה.

בהחלטתה ציינה השופטת כי אמנם הכרעות בתובענה נגד תנובה יכולות להיות בעלות משמעות בתובענה נגד יוניליוור, אך עקרונות הבחינה של עילת מחיר בלתי הוגן יועלו כנראה ברוב התביעות בעילה זו. "משום כך, אני סבורה, שאין זה ראוי להעמיד את כל ההליכים עד הכרעה בראשון בהם", אמרה.

יוניליוור ביקשה באחרונה לעכב תהליכים של בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגדה, שהוגשה ביוני השנה, בטענה כי ניצלה לרעה את מעמדה כמונופול בשוק המרגרינה וגבתה מחיר מופרז עבור מוצרים דוגמת בלו בנד.

בין השאר, ציינה יוניליוור כי בימים אלה בודקת רשות ההגבלים אם רווחיותה היתה מופרזת, ובנוסף החברה הגישה בקשה לרשות ההגבלים לבטל את ההכרזה ההיסטורית עליה מ-1988 כמונופול בשוק המרגרינה, לאחר כניסת מתחרים לתחום בשנים האחרונות.

לטענת יוניליוור, עיכוב ההליכים יאפשר לבחון מחדש את מעמדה בעקבות הבדיקות ברשות ההגבלים. עוד ציינה החברה, כי מכיוון שבתביעה ייצוגית נגד תנובה נבחנים נושאים עקרוניים דומים - כמו מהו מחיר מופרז וכיצד יש לחשבו - ראוי לחסוך משאבים שיפוטיים וציבוריים.

בבקשה לאישור התובענה הייצוגית, שהגיש שגיא בנתאי, נכתב כי הרווחיות של יוניליוור במרגרינה בלו בנד חורגת מהרווח הנורמטיבי בעשרות אחוזים. מאז שהוסר הפיקוח ממחירי המרגרינה ב-2006, עלה מחירה של בלו בנד ב-92% "ללא הצדקה מבחינת עלויות הייצור או חומרי הגלם", נכתב בבקשה. סעיף 29 א' לחוק ההגבלים אוסר על מונופול לנצל את מעמדו לרעה, ובין השאר לגבות מחיר שאינו הוגן על מוצריו. על פי פרשנות רשות ההגבלים, מחיר לא הוגן יכול להיות בנסיבות מסוימות גם מחיר מופרז.

לפי ממצאי חוות הדעת המלווים את הבקשה נגד יוניליוור, עד ינואר 2006 היה מחיר מרגרינה בלו בנד תחת פיקוח מחירים, והיה 2.40 שקלים לאריזה. מאז שהוסר הפיקוח, עלה מחיר האריזה ל-4.61 שקלים. עוד נטען בבקשה כי יוניליוור העלתה את מחיר המרגרינה כאשר מחיר השמנים המשמשים לייצורה עלה - ואולם כשמחירם ירד, מחיר המרגרינה נותר ללא שינוי.

לדברי התובעים, ב-2016-2006 עלה המדד המשוקלל של המשק ב-11%, בעוד שמחיר המרגרינה עלה ב-90% ויותר, וברשתות מזון יקרות יותר הוא אף עלה ב-98%.

את יוניליוור מייצגים בהליך עורכי הדין ברק טל, דפנה שטרן ושני רפפורט ממשרד יגאל ארנון. את התובע מייצגים עורכי הדין אופיר נאור, רנן גרשט ושנהב יעקב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker