חברה מבאקה אל-גרבייה תקים חממות בקולומביה תמורת 76 מיליון דולר

אגרונגוסיוס, שחברות בנות שלה רשומות במדינות המפרץ הפרסי ובעיראק, חתמה על הסכם ראשון מתוך חמישה עם ממשלת קולומביה, ותקים חממות לגידול עגבניות ופלפלים ■ מנכ"ל אגרונגוסיוס: "העסקה הופכת את החברה לשחקנית מרכזית בשוק החקלאות הבינלאומי"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת אגרונגוסיוס
חברת אגרונגוסיוס

חברת אגרונגוסיוס (Agronegocios) מבאקה אל־גרבייה, שמתמחה בתכנון והקמה של פרויקטים חקלאיים, חתמה באחרונה על הסכם עם ממשלת קולומביה שבמסגרתו תקים חממות לגידול עגבניות ופלפלים. היקף העסקה - ראשונה מחמש שצפויות להיחתם בחמש השנים הקרובות - כ-76 מיליון דולר.

במסגרת הפרויקט תקים אגרונגוסיוס חממות, משתלה, בית קירור ובית אריזה בשטח של 900 דונם בקולומביה, תלווה מקצועית את החקלאים המקומיים ותסייע בשיווק התוצרת.

לדברי עימאד ריזקאלה, מנכ"ל אגרונגוסיוס, "העסקה מהווה פריצת דרך עבורנו והופכת את החברה לאחד השחקנים המרכזיים בשוק החקלאות הבינלאומי. בפרויקט מעורבות עוד חברות ישראליות רבות, שיספקו, בין השאר, את הציוד הנדרש להקמת החממות, המשתלה והזרעים".

לדברי ריזקאלה, שהוא דור שלישי בחברה המשפחתית שהוקמה בבאקה אל־גרבייה, אגרונגוסיוס מבצעת פרויקטים חקלאיים ברחבי העולם יותר מ-30 שנה ופעילה, בין השאר, באמצעות חברות בנות שרשומות במדינות במפרץ הפרסי ובאזור הכורדי בעיראק. "אני אורח כבוד אצל משפחת ברזאני בצפון עיראק", אמר. בנוסף החברה מקימה פרויקטים חקלאיים בגאורגיה, צ'צ'ניה וצ'ילה.

"הפרויקט שלנו בקולומביה מתבצע גם בתמיכה אמריקאית, כחלק מהסבת הפעילות במדינהמסיוע לקרטל הסמים - לחקלאות מודרנית שתייצא לארה"ב", אמר ריזקאלה. "זה פיילוט במחוז ראשון בקולומביה מתוך חמישה. אנחנו צפויים לחתום על הסכמים גם מול ארבעה מחוזות נוספים", הוסיף.

העסקה תגדיל את יצוא המגזר הערבי ב-60%

עימאד ריזקאלה, מנכ"ל אגרונגוסיוסצילום: אגרו ניגוסיוס

לדברי שאולי כצנלסון, סמנכ"ל כלכלה ושירותים מקצועיים במכון היצוא, היקף היצוא מהמגזר הערבי הסתכם ב-2015 בכ-82 מיליון דולר, פחות מ-1% מכלל היצוא הישראלי. העסקה של אגרונגוסיוס צפויה להגדיל את יצוא המגזר ב-2017 בכ-60%, לייצר מקומות תעסוקה עבור הציבור הערבי ולסייע לחברות נוספות במגזר להיכנס למעגל היצוא ולהגדיל את מכירותיהן".

אגרונגוסיוס משתתפת בתוכנית תבל לקידום היצוא במגזר הערבי בהובלת מכון היצוא, הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי ומינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה. לדברי כצנלסון, "התוכנית הוקמה לאחר בדיקה שבה נוכחנו לדעת שבמגזר הערבי מספר היצואנים והיקף היצוא הוא נמוך ביותר. בעוד שהמגזר הערבי מהווה 20% מהאוכלוסייה, הוא מהווה רק 8% בתוצר הכלכלי של ישראל - ורק 0.1% מהיצוא הישראלי".

תוכנית תבל מסייעת בביצוע המהלכים הראשונים ביצוא, ומספקת ליווי מקצועי של של מנהל הענף במכון היצוא, סיוע והכוונה לקרנות וגורמי סיוע שונים ליצואנים, מעקב אחר התקדמות החברה בתהליך היצוא לפי יעדים קבועים מראש, פגישות יעוץ מקדימות עם יועצים מומחים מתחומים שונים, שילוב החברה בפעילויות בינלאומיות של מכון היצוא כגון תערוכות, משלחות ואירועי מפתח והכשרות מקצועיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker