תקציב הביטחון ב-2017: 70 מיליארד שקל לפחות

ספר התקציב מדגיש כי באפריל נחתם הסכם בין משרדי הביטחון והאוצר, הקובע כי תינתן שקיפות מלאה בזמן אמת לאוצר בכל הכרוך בתקציב הביטחון וכוח האדם במערכת הביטחון ובצה"ל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בכנסת, באוגוסט
ליברמן בכנסת, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

תקציב הביטחון ב–2017–2018 צפוי להיות כ–70 מיליארד שקל בכל אחת מהשנים. לאחר תוספות ועדכונים, גם תקציב הביטחון ב–2016 הגיע לכ–70 מיליארד שקל, זאת לאחר שתקציב הביטחון המקורי השנה היה 64 מיליארד שקל בלבד, וכ–6 מיליארד שקל נוספו במהלך השנה.

עם זאת, תקציב הביטחון לא כולל הוצאות ביטחוניות גדולות בשווי מיליארדי שקלים, כמו פרויקט שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות צה"ל), מעבר צה"ל לנגב, בניית הגדר המזרחית בגבול ירדן, מים כלכליים (תוכנית הצטיידות שאישרה הממשלה להגנה על אסדות הגז), וקיצור שירות החובה.

בסיס תקציב הביטחון ל-2017–2018 הוא 59 מיליארד שקל. אליו מתווסף הסיוע האמריקאי בסך 3 מיליארד דולר בשנה, שנרשם לראשונה בתקציב הדו־שנתי החדש כהוצאה מותנית בהכנסה. עם שאר מרכיבי ההוצאה המותנית בהכנסה, מגיע התקציב השנתי החדש לכ–70 מיליארד שקל.

האוצר מסביר כי "הוצאות הביטחון הגבוהות בישראל הן פועל יוצא של האיומים הביטחוניים. עקב כך, שיעור תקציב הביטחון ביחס לתוצר המשק גבוה בישראל לעומת המתרחש באירופה ובארה"ב. ב–2015 היו הוצאות הביטחון 5.4% מהתוצר". עוד קובע האוצר כי מלבד הוצאות הביטחון, לישראל עלויות ביטחון נוספות כמו עלות החילוף של חיילי החובה ושל אנשי המילואים, הוצאות לבניית מקלטים ועלות החזקת מלאי חירום. עלויות הביטחון למשק ב–2014, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היו 6.9% תוצר.

ספר התקציב מדגיש כי באפריל נחתם הסכם בין משרדי הביטחון והאוצר, הקובע כי תינתן שקיפות מלאה בזמן אמת לאוצר בכל הכרוך בתקציב הביטחון וכוח האדם במערכת הביטחון ובצה"ל. אלא שבפועל, כפי שעולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר, העיקרון הזה אינו נשמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker