ח"כ מיקי זוהר: "נפעל להכנסת התכנית הלאומית לפיתוח הצפון לתקציב המדינה"

חברי הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי מהקואליציה ומהאופוזיציה: "עלינו להבהיר לממשלה שהתקציב לא יאושר ללא התכנית"

צבי זרחיה
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר צילום: אמיל סלמן

יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), הודיע על כוונתו לפעול להכנסת התוכנית הלאומית לפיתוח הצפון למסגרת תקציב המדינה לשנים 2018-2017. בישיבת הוועדה שנערכה היום (ב') הועלתה הדרישה לכלול בתקציב המדינה הדו-שנתי הקרוב את תכנית ההטבות לצפון בסך 18 מיליארד שקלים, שאושרה בממשלה לפני כשנה וחצי.

ח"כ זוהר אמר כי: "הקיפוח בין המרכז לצפון הוא בלתי נסבל. הטבות המס אינן מספיקות. צריך להעביר בדחיפות משאבים לצפון. המושכים בחוטים מכוונים לאזור המרכז ועלינו לשים סוף לעניין".

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויגאל גואטה (ש"ס) קראו לחברי הקואליציה שלא לתמוך בתקציב אם הוא לא יכלול את התכנית לפיתוח הצפון. סמוטריץ אמר כי "צריך להעביר מסר חד משמעי לראש הממשלה ולשר האוצר שבלי התוכנית לטובת הצפון - לא יהיה תקציב". גואטה הוסיף כי "אני יליד קריית שמונה, ומשחר ילדותי אני שומע על תכניות למען הצפון. אבל כשאין קטיושות שוכחים מהצפון. אנחנו צריכים לאיים שלא נצביע בעד תקציב המדינה אם לא יועברו תקציבים לצפון".

ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני) אמר שבשל המדיניות הננקטת התחום המפותח ביותר בצפון הוא ארגוני המחאה. לדבריו, "יש שתי מדינות בתוך מדינת ישראל – המדינה שבין חדרה לגדרה וכל השאר. כאופוזיציה, נתמוך במעשים של הממשלה לטובת הצפון".

סטודנטים הלומדים במכללת תל חי שהשתתפו בדיון אמרו כי לצערם, לאחר סיום לימודיהם ייאלצו למצוא עבודה באזור המרכז משום שמצב התעסוקה בצפון בלתי אפשרי. דולי עירון מתנועת "הגיע זמן גליל" אמרה: "חשוב לי להבהיר שאני לא גרה בפריפריה אלא ב-ג-ל-י-ל". המהפכה החברתית תתחיל בצפון".

זוהר סיכם את הדיון וקרא לממשלה ליישם את החלטתה לפיתוח משמעותי של הגליל ולגיוס משאבים לטובת התכנית שאושרה. לדבריו, הוועדה תפעל מול משרד האוצר ותעקוב אחר יישום התכנית "הוועדה קוראת לממשלה שלא להביא לכנסת את התקציב ללא התכנית הלאומית לפיתוח הצפון", אמר ח"כ זוהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker