נשיא התאחדות התעשיינים לאוצר: "לא הוספתם שקל להשקעות בתעשייה"

במפגש שיזמו עם חברי כנסת, הלינו תעשיינים על חסמים רגולטוריים ומחסור בכוח אדם שבולמים את צמיחת התעשייה והיצוא

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש
אורה קורן

רן מידן, מנכ"ל נטפים, אינו היחיד שסבור כי בעיית כוח האדם המקצועי היא המכשול הגדול בפני צמיחת התעשייה, גם זו שאינה היי-טק. נראה כי בתעשייה הישראלית יש קונצנזוס שלפיו חסר כוח אדם מקצועי - למשל מהנדסים, הנדסאים ובעלי מקצועות טכניים כמו חשמלאים ורתכים, נגרים ותופרים. לצדם חסרים מנהלים שמסוגלים להצמיח חברות בינוניות לגדולות ולהביא להצלחתן בשוק העולמי.

גם ביורוקרטיה מקשה על צמיחת התעשייה. ואולם יש להבדיל בין ביורוקרטיה המעודדות תחרות לכזו של פקידי ממשלה שהתרגלו לא למהר לקבל החלטות ומעכבים צמיחה.

"כבר לפני שש שנים הגשתי בקשה להקים מפעל נוסף באשקלון בהשקעה של 200 מיליון שקל, שיספק 700 מקומות עבודה חדשים לתושבי העיר, יגדיל את הכנסות העירייה מארנונה באופן משמעותי, יעניק למדינה הכנסות ממע"מ ממשכורות של 1,200 עובדים ויְיַצא ב-100 מיליון דולר בשנה - אבל משום מה המדינה עושה הכל כדי למנוע את הקמת המפעל", כך אמר בתחילת השבוע יו"ר רב בריח, שמואל דונרשטיין, בסיור שערכו החברה והתאחדות התעשיינים לחברי כנסת במפעל רב בריח באשקלון.

לדברי דונרשטיין, "רק חמש שנים לאחר הגשת הבקשה זכיתי לאישור מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להקמת המפעל, וזאת לאחר התערבותו של השר משה כחלון ואנשי משרדו. מאז נוצרו בעיות נוספות שטרם נפתרו. במקום לסיים את בניית המפעל ב-2017, אני מתפלל שאצליח לסיים במחצית השנייה של 2018".

שמואל דונרשטיין, יו"ר רב בריחצילום: עופר וקנין

לטענתו, לא מדובר בבעיה נקודתית, אלא בתופעה: "אני נתקל בבעיה הזאת גם במחסן הלוגיסטי שלנו בצריפין שממתין תקופה ארוכה לאישורים. בכל פעם שאנחנו רוצים להזיז משהו אנחנו נאלצים לעבור מכשולים רבים".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), לשעבר ראש עיריית דימונה, אמר לדונרשטיין, כי מי שצריכה להתגייס לעזרתו היא עיריית אשקלון, "אם יש צורך, ראש העיר ואנשיו צריכים לשבת ברמ"י ולהודיע שלא ילכו עד שלא יתקבל אישור להקמת המפעל".

במפגש עם חברי הכנסת ציין דונרשטיין את עודף הרגולציה והמחסור בכוח אדם בין הסיבות העיקריות לקשיי התעשיינים. "בלתי אפשרי כיום להשיג ידיים עובדות בתעשייה", אמר. "אני מגיע למצב שאני לא מפעיל משמרות כי אין מספיק כוח אדם מקצועי. הבעיה נובעת מהדימוי שנוצר לעבודה בתעשייה, והדימוי שרק הולך ומידרדר".

דונרשטיין התייחס גם לתוכנית לקיצור שבוע העבודה ואמר, כי "העובדים רוצים לעבוד יותר. אם עובד במפעל עובד 11 שעות, עם שעות נוספות, ולא מצליח לגמור את החודש, הוא לא צריך עוד יום חופש ביום ראשון כדי ללכת לקניות, אלא יותר הזדמנויות לעבוד בהן, ויותר מזה - הוא צריך מפעל עם פריון עבודה גבוה שיוכל לממן את המשכורת שלו".

עם זאת, ישנן טענות נגדיות לפיהן אם היו משלמים שכר הוגן יותר בענף, לא היו חסרים כל כך הרבה עובדים מקצועיים. לפי אותן טענות, לא ייתכן שאדם יעבוד 11 שעות ביממה ולא יגמור את החודש.

חברי הכנסת שסיירו במפעלי אסם ורב בריח בדרום הם עפר שלח, איילת נחמיאס ורבין, מיכל בירן, איתן ברושי, מאיר כהן, מיקי לוי, עודד פורר, מירב בן ארי, אורן חזן, יוליה מלינובסקי ויעקב מרגי. סביר להניח, שהתעשיינים מקווים שאלה ישמשו שלוחיהם בדיוני ועדות הכנסת השונות בנושאי תעשייה, במטרה לבלום חקיקה שהתאחדות התעשיינים תחליט להתנגד לה.

דן פרופר, ממקימי אסם, אמר כי בשנים 2018-2017 החברה מתכננת להשקיע עוד כ-500 מיליון שקל בפיתוח תעשייתי בישראל, השקעה שצפויה ליצור מאות מקומות עבודה חדשים במשק.

תעשיינים וחברי כנסת שהשתתפו במפגש הזכירו מענקים שהובטחו לתעשייה בתקציב המדינה ל-2018-2017 ולא ניתנו, ודיברו על היבוא שמפריע. חלק מהתעשיינים מתנגדים לתחרות מיבוא, מפני שהיא מחייבת אותם להתייעל, וקל להם יותר למכור ללא תחרות, באיכות ובמחיר שהם רוצים. בשבוע שעבר נחתם הסכם בין הממשלה לבוקרים על פתיחת המשק ליבוא בשר טרי ללא מכס - מהלך שיפגע בתנובה, חברה בכירה בהתאחדות התעשיינים.

פרופר התייחס למחירי המזון בישראל ואמר כי "אמנם יש כמה מוצרים חריגים שהם יקרים - במקרה של הקוטג' באמת ניצלו את הציבור מתוך תאוות בצע - אולם רוב מוצרי המזון הם בדיוק במחיר שבו הם אמורים להיות. יש לזכור שמחיר כל מוצר כולל מע"מ, ארנונה, מכס על חומרי גלם ועוד. לנו אין מה לעשות לגבי זה, רק המדינה יכולה לשנות זאת".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, התייחס לרמת הפריון הנמוכה בתעשייה ואמר: "באוצר סירבו לגבש תוכנית כלכלית אמיתית להעלאת הצמיחה והגדלת הפריון, הם לא הוסיפו שקל להשקעות בתעשייה או לחינוך הטכנולוגי".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי "הממשלה נטשה את התעשייה. יש למקד את הדיון בהכשרת עובדים, תמריצים לאוטומציה ועידוד הצמיחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker