ועדת הכלכלה אישרה: תקנות דיג חדשות יפצו דייגי מכמורת ב-16 מיליון שקל

התקנות מגבילות דיג באמצעות ספינות מכמורת ■ עם זאת, הן ייכנסו לתוקף רק לאחר חתימת הסכם הפיצוי עם הדייגים, שעשויים לטרפד אותן ולדרוש פיצוי גבוה יותר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריקת דגים מסירות דיג בנמל יפו, ב-2012צילום: ניר כפרי
אורה קורן

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אישרה ביום חמישי את תקנות הדיג העדכניות שגובשו על ידי משרד החקלאות וקודמו גם על ידי החברה להגנת הטבע. עם זאת, התקנות ייכנסו לתוקף רק לאחר הצגת הסכם חתום בין המדינה לדייגי המכמורת בנוגע לפיצויים שיקבלו, מה שעלול לטרפד את המהלך כולו, מכיוון שהוא מעניק למכמורתנים זכות וטו על ישום התקנות.

לפני כשלוש שנים הגיע לשיא מאבק של החברה להגנת הטבע נגד דייגים, בעיקר דייגי המכמורת, שפעילות הדיג שלהם פגעה אנושות בסביבה הימית. דייגי המכמורת משתמשים ברשתות ענק נגררות על הקרקע, חלקן על גלגלים - שיטה שלא רק לוכדת דגים, אלא גם הורסת את קרקעית הים וסוחפת עמה שלל שאינו דרוש לשוק הדגים.

התקנות שאושרו מסדירות את סמכויות האכיפה של משרד החקלאות, במטרה לשפר את ניהול משאב הדגה, הסביבה הימית וערכי הטבע - לצד שמירה על המשך פעילות הדייגים. חברי הוועדה ציינו כי התקנות מהוות מענה ראוי למצב הקשה שבו נוהל משאב הדגה עד היום. נציגי הממשלה הציעו לפצות דייגים שיבחרו להפסיק לפעול בתנאים אלה, והעמידו תקציב של כ–16 מיליון שקל כדי לאפשר מתן פיצוי הולם לדייגי המכמורת הפועלים בצפון, שם ייאסר דיג המכמורת לחלוטין.

ההגבלות החדשות כוללות את הגדלת העומק המינימלי לדיג על ידי ספינות מכמורת מ-15 מטר ל–35 מטר, כדי למנוע פגיעה ברכסי כורכר ובסלעים המהווים בתי גידול חשובים לדגים ולבעלי חיים ימיים נוספים. בנוסף נקבעו תקופות שבהן תיאסר פעילות דיג בעונת הרבייה, כדי לאפשר את התרבות הדגים לחופי הים. גודל עיני הרשתות יותאם למקובל במדינות אחרות באגן הים התיכון, כך שיאפשרו את תפיסתם של דגים לאחר שהגיעו על פי רוב לבגרות מינית והעמידו את דור הצאצאים הבא.

עוד נקבע כי דייגי מכמורת לא יוכלו לפעול צפונית לחוף דור.

מועדת הכלכלה נמסר, כי המשא ומתן הסתיים וההסכם היחיד שעדיין נדרש הוא בשאלת המע''מ על התמיכה במכמורתנים. בין משרדי האוצר לחקלאות ישנם חילוקי דעות בשאלה מי ישלם את המע''מ בגין התמיכה, המכמורתנים או המדינה. כבל דרש שמשרד החקלאות יממן את המע''מ ולא המכמורתנים.

לדברי כבל: "התקנות אושרו לאחר מאמצים גדולים שלי לנמצוא את הניסוח הנכון, שמצד אחד יגן על הים והדגה שבו, ומצד שני יאפשר לדייגים להמשיך להתפרנס בכבוד. המשא ומתן על גובה הפיצויים הסתיים ונותר רק לקבוע, שמשרד החקלאות יטול על עצמו את תשלום המע''מ על סכום הפיצויים שנקבע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker