אורה קורן

המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה הודיע למפעלי התעשייה על הפסקת אישור תוכניות השקעה חדשות וזאת בשל מיצוי התקציב לשנת 2016, וכתוצאה מכך נאלצו כ-60 חברות תעשייתיות ובהן חברות קיבוציות להקפיא תוכניות מו"פ בתחומי ההיי-טק, הפלסטיקה, המזון והמתכת בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.

מדובר במצב שחוזר על עצמו בשנים האחרונות, כאשר בחודשים יולי-אוגוסט ממצה המדען את תקציב התמיכות המרכזי במחקר ופיתוח (מו''פ) לתעשיה. תקציב המדען נע סביב 1.4 מיליארד שקל בשנה. בדרך כלל משרד האוצר מעניק למדען תוספת תקציב לגישור הפער עד סוף השנה. עם זאת, במשרד האוצר טוענים גם, שהמדען צריך לדעת לפזר את התקציב עד סוף השנה. תקציב התמיכות של המדען הראשי נחשב ליעיל ביותר מתקציבי התמיכות הממשלתיים במונחי החזר ההשקעה.

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, קרא לשר האוצר, משה כחלון, המשמש גם כשר הכלכלה והתעשייה, למצוא את הדרך לשחרר את הפקק שנוצר באישור תוכניות השקעה חדשות במו"פ ולא לדחות אותן לשנה הבאה. לדבריו, כבר הוכח במחקרים רבים שכל שקל המושקע במו"פ הוא ההשקעה בעלת התשואה הגבוהה ביותר. בקנה מידה של תקציב המדינה מדובר בסכומים לא גבוהים, אבל עבור החברה מדובר בעולם ומלואו. עבודת המו"פ בונה במקרים רבים את פריצת הדרך הבאה. כמה מהחברות הקיבוציות המובילות בתחומן בעולם עשו את צעדיהן בעזרת הסיוע של המדען הראשי, והחזירו את ההשקעה בתגמולים מהרווחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker