חלק מהפתרון למחירי העגבניות הגבוהים בקיץ יגיע מהגולן

יחידת המחקר והפיתוח צפון ומשק מרום הגולן מגדלים בשנים האחרונות בקיץ גידולי חורף כמו תות שדה, כרובית, ברוקולי וחסה, שנהנים מעומס החום הנמוך ביום ומהלילות הקרירים המאפיינים את האזור בשנה הבאה ייבדקו אפשרויות גידול של ירקות נוספים

אורה קורן
גידולי חורף בשיא הקיץ
חקלאות בקיבוץ מרום גולןצילום: קיבוץ מרום גולן

ימי הקיץ הלוהטים ברמת הגולן התברכו בלילות קרים יחסית, מה שמאפשר לנצל את הטמפרטורות הנמוכות לגידולי חורף בעיצומו של הקיץ. באחרונה הצליחה יחידת המחקר והפיתוח צפון (מו"פ צפון), לגדל תותי שדה על מצע קרקע טוף של קיבוץ מרום הגולן. התות מצטרף לגידולים נוספים באותה שיטה המתבצעים בימי הקיץ בגולן, ובהם קולרבי, חסה וכרובית.

ערן פישר, מרכז המטעים במרום גולן, אמר כי "למרום גולן יש יתרון משמעותי על פני כל אזור אחר במדינת ישראל, והוא הלילות הקרירים גם בשיאו של הקיץ, באוגוסט. כמו כן, גלי החום כאן מתונים יחסית, ובאמצעות טיפול נכון בגידולים ומחקר מעמיק שבוצע במו"פ צפון אנחנו מצליחים לפצח את המגבלה העונתית ולגדל גם בקיץ גידולים שעד כה לא היו מחזיקים מעמד".

בין הגידולים הייחודיים בגולן ניתן להתרשם מכרובית אלמוגים, כרובית בעלת מראה ייחודי שנחשבת לירק חדש יחסית בישראל וטעמה מעין שילוב מעודן בין ברוקולי לכרובית. לכרובית האלמוגים צבע ירוק בהיר ועלים ירוקים. היא גדלה בארץ רק בחודשי החורף, אך השנה הקימו במרום גולן חווה ניסיונית לגידול כרובית אלמוגים על שטח של שני דונם. הניסיון הוכתר בהצלחה, והכרובית צפויה להיכנס לשלב הגידול המסחרי בחודשי הקיץ כבר בשנה הבאה.

גידול פורץ דרך נוסף הוא תותי קיץ. לאחר שעברו אשתקד בהצלחה את שלב הניסוי, משווקים בימים אלה לראשונה תותים הגדלים בגולן בחודשי הקיץ. במהלך יוני־אוקטובר ישווקו כ–7.5 טונה תותי קיץ הגדלים על שטח של שלושה דונמים. הגידול מתבצע בשני אופנים: באדמה טבעית ובמצע טוף מנותק מהאדמה המאפשר נגישות רבה וחיסכון במים.

תותים
גידולי חורף בשיא הקיץצילום: קיבוץ מרום גולן

תוצאות פורצות דרך בגידול החסה הקיצית

חסה קיצית מהגולן תתגבר את היצע החסות בשוק, שבחודשי הקיץ מתקשות להתפתח ללא תנאי טמפרטורה ייחודיים. לאחר מחקר מעמיק של מו"פ צפון במרום גולן, הצליחו לגדל השנה לראשונה חסה שזכתה לשם חסה קיצית על שטח של 7 דונם, עם תוצאות פורצות דרך — חסה ענקית (כ–800 גרם ליחידה), חזקה ויציבה, הגדלה גם בשיאו של אוגוסט.

החסה הקיצית הגדלה במרום גולן אינה סובלת ממכות חום הנפוצות בכל אזור אחר בארץ בתקופה זו של השנה. את גידול החסה יזם ניר רובין, מנהל תחום הנישה במרום גולן. כבר השנה, במסגרת שנת הניסיון, ישווקו כ–100 אלף ראשי חסה לצרכנים תחת המותג "מרום גולן ירקות".

בנוסף, מגדלים בגולן ברוקולי ייחודי. בדומה לחסה, גם הברוקולי נפגע קשות מתנאי החום של הקיץ הישראלי. "החום גורם לברוקולי להתכווץ, לאורך חיי מדף קצרים מאוד ואף לקריסה, כך שהחקלאי לא יכול למכור אותו", אמר פישר.

"הפיתוחים האחרונים שנוצרו מתוך שיתוף פעולה בין מרום גולן, מו"פ צפון של פיתוח הגליל וחברת טוף מרום גולן מאפשרים לצרכן הישראלי ליהנות מפירות וירקות עונתיים, הקיימים רק בחורף, גם בחודשי הקיץ, זו בהחלט פריצת דרך חקלאית", אמר פישר.

גידולי חסה
גידול חסה בקיבוץ מרום גולןצילום: קיבוץ מרום גולן

אלקנה בן ישר, מנהל מו"פ צפון, אמר כי הניסיונות לפתח בגולן גידולי חורף בקיץ התחילו ב–2012. לדבריו, "עשינו סקר ראשוני לבדיקת גרף המחירים והאיכויות בשוק. התברר לנו שיש כמה גידולים שקשה להם עם הקיץ הישראלי החם, ובהם העגבניה — שמחירה עולה וההיצע קטן. זיהינו איפה יכול להיות לנו יתרון יחסי לגדל בתנאים קרירים יחסית ולהפוך אותם לגידולים משלימים בשוק. היתרון שלנו הוא בעיקר באיכויות טובות יותר, בגלל תנאי האקלים".

לדבריו, הימים אמנם חמים, אולם אין עומס חום כבד כמו בשאר חלקי הארץ. מעבר לכך, חלק מהגידולים מכוסים ברשת צל להורדת החום.

"אנחנו רוצים להוסיף תבלינים שגדלים בחורף בבקעת הירדן ובעמק הירדן", אמר בן ישר. "יש לנו כבר רשימה בסיסית שכוללת עירית וכוסברה, לדוגמה. מעבר לזה אנחנו מדברים על גידולי אספרגוס וירקות עלים נוספים. בשנה הבאה ניכנס לבדיקת עגבניות. התחלנו בבדיקות, אבל יש באדמה טפיל שאנחנו צריכים להתגבר עליו וכבר יודעים איך. ננסה להביא תוצאה איכותית גם בעגבניה בקיץ הבא".

גידול נוסף הוא תפוחי אדמה לזרעים. "הזרעים כיום מגיעים מהולנד ואירלנד, בעוד שצפון הגולן יכול להיות אזור גידול מצוין ליצרני תפוחי אדמה ולחסוך את היבוא", אמר בן ישר. לדבריו, "תהליך הפיתוח לא פשוט. לדוגמה, תות שדה צריך יום קצר ואנחנו מנסים להפוך אותו אדיש לאורך היום. זה מצריך עבודת מחקר ופיתוח ארוכה. משק מרום גולן הוא היזם העיקרי והשותף בתהליך זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker