"למכור לצרכנים ירקות עד 2 שקלים מעל המחיר שמקבלים החקלאים"

ארגון מגדלי הירקות קורא להחזיר את השוק הסיטוני מצריפין למסובים תוך ביטול הקמת פארק איילון

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון מגדלי הירקות פנה בשבוע שעבר לשרי האוצר והחקלאות והציע לחזור לתוכנית המקורית של הקמת השוק הסיטוני במסובים, תוך הפקעת השטח מאור יהודה, אם המהלך יידרש, וביטול הקמת פארק איילון שנכרך בהקמת השוק ומייקרת את הפרוייקט ב-160 מליון שקל.

בנוסף מציע הארגון להגביל את המרווח הקמעונאי לשני שקלים לקילוגרם או ל-35%, הנמוך מביניהם, ולבצע רכישה מהחקלאים לפי מחיר "התקליט" של משרד החקלאות.
התכנית להקמת השוק הסיטוני במסובים נפלה לאחר שעלותו הוכפלה לכ-500 מליון שקל, בעקבות דרישות שונות של העירייה שאינה מעוניינת בשוק, לפי הערכות המגדלים והממשלה.

מזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח כתב כי כחלק מהמהלכים להורדת יוקר המחיה מוצע להגביל את המירווח הקמעונאי, כאשר הפחתת מחיר עמוקה יותר תוגבל רק לשעתיים האחרונות של יום המסחר.

הארגון קורא לחזור לתוכנית המקורית של הקמת שוק סיטוני מודרני ומרכזי בצומת מסובים. "מציאות זו תאציע למגדלים מקום מרכזי נוסף למכור בו את התוצרת, ולא תגביל אותם לרשתות בעלות הכח, ובכך תתרום לתחרותיות רבה ויעילה יותר בסחר במוצרים אלה", כתב יפרח.

השוק הסיטוני בצריפין
השוק הסיטוני בצריפין. "אינטרס של המדינה"צילום: אייל טואג

לדבריו, במידה שההחלטה על שדרוג שוק צריפין במקום הקמת שוק חדש תישאר בעינה, נכתב בפנייה לשרים, לא ניתן יהיה להסתפק בגודלו של שוק צריפין כיום, והתכנית צריכה להתבסס על הוספת שטחים נוספים למתחם זה ועל הוספת פעילויות כלכליות במתחם, לשיפור הכדאיות הכלכלית של המקום.

"ארגון מגדלי הירקות לא יכול לשבת מנגד ולראות איך הולך ומתרסק המסחר בירקות ובפירות בישראל, כאשר גם החקלאי וגם הצרכן נתונים בתוך סחף קשה במציאות השיווק, תוך יצירת פערי תיווך הפוגעים בשני הצדדים", אמר יפרח.

לדבריו, "בבוקר בו מוציאים ארבעה מיליארד שקלים מעבר לתקציב המקורי, המדינה יכולה להשקיע בשוק סיטוני מודרני, שיוריד מרווחי תיווך ואת יוקר המחיה. אפשר לבטל את ההחלטה לכרוך את הקמת השוק בשיקום פארק איילון, שלא קשור אליו, ולהוריד 160 מליון שקל שהפארק עולה".

לגבי חלופת ההקמה בצריפין אמר, כי היא מעוררת כמה בעיות ותהיות. "בצריפין זה בעייתי כי מתכוונים לתת את השוק ללא מיכרז לבעל הקרקע, משפחת שמלצר", אמר יפרח. "זה גם לא מקום ראוי למדינה שמוכרת 2 מליון טון ירקות בשנה. ישראל בפיגור גדול בתשתיות שוק  ביחס לשאר העולם. זו בושה, שיזם פרטי כמו ביכורי שדה יכול להקים ב-130 מליון שקל מתחם מפואר למסחר סיטוני בפירות וירקות, והמדינה לא", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker