מוד'יס אישררה את דירוג האשראי של ישראל עם תחזית יציבה

הדירוג אינו גבוה יותר בשל היותה של ישראל חשופה לסיכונים גיאופוליטיים, המחייבים הקצאת תקציבים משמעותיים לביטחון ■ מוד'יס צופה שהגירעון התקציבי של הממשלה ב-2016 יהיה נמוך מהיעד של 2.9% מהתוצר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
מוטי בסוק

שישה ימים אחרי שחברת דירוג האשראי הבינלאומית הנחשבת סטנדרט אנד פורס ((S&P אישררה את דרוג האשראי של ישראל, אישררה גם חברת דרוג אשראי בינלאומי נחשבת אחרת מוד'יס (Moody's) את דירוגהשל ישראל A1 עם תחזית יציבה.

מוד'יס פירסמה את הדירוג של ישראל בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגיה בארץ לפני כחודש, במהלכו נפגשו עם בכירים במשרד האוצר, בנק ישראל והמגזר הציבורי והעסקי.

מוד'יס מציינת בהודעתה כי הותירה את הדרוג ללא שינוי בשל עוצמתה הכלכלית והמוסדית של מדינת ישראל. האשרור בא בהמשך למדיניות כלכלית מיטבית של הממשלה, למרות תיקונים חוזרים ונשנים בכללים פיסקאליים. הדירוג אינו גבוה יותר בשל היותה של ישראל חשופה לסיכונים גיאופוליטיים, המחייבים הקצאת תקציבים משמעותיים לביטחון.

שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: מיכל פתאל

לדעת מוד'יס, הדירוג של ישראל נתמך על ידי כלכלה יציבה וחזקה ובעלת מוסדות איתנים, שאפשרו למדינה להתמודד בהצלחה עם זעזועים גלובליים ומקומיים, ועם אתגרים גיאופוליטיים. אלה האחרונים השפיעו על כלכלת ישראל בצורה מוגבלת בלבד. חוסנו של המשק הישראלי נובע במידה רבה מהגיוון והחדשנות שלו, כולל תעשיות היי-טק בתחומים כחקלאות, תרופות, אלקטרוניקה. לישראל מוצרים ושירותים אחרים ברמה טכנולוגית גבוהה. יתרות מטבע החוץ של הבנק המרכזי עומדות על שיא של כל הזמנים ברמה של כ-100 מיליארד דולר. החשבונות החיצוניים החזקים ומהווים עדות נוספת לחוסנה של הכלכלה הישראלית.

מוד'יס צופה שהגירעון התקציבי של הממשלה ב-2016 יהיה נמוך מהיעד של 2.9% מהתוצר. במידה והכנסת תאשר את הצעת התקציב החדש לשנים 2018-2017, יידרשו שינויים נוספים לכללים הפיסקליים שהוגדרו בנובמבר האחרון.

השילוב של הוצאות גבוהות והורדת המסים בהצעת התקציב הנוכחית עלולה לסכן את ההסכמה הפוליטית הרחבה וארוכת השנים סביב הפחתת החוב הממשלתי. מוד'יס מעריכה כי יעד הגירעון המוצע בהצעת התקציב עלול להוביל לעלייה מינורית ביחס החוב תוצר בין סוף 2016 ועד 2018.

מוד'יס מציינת כי דירוג האשראי רגיש לסיכונים גיאופוליטיים. ישראל מצליחה לצמצם את השפעת האיומים הביטחוניים עליה. למרות שההוצאה הביטחונית פוחתת בהתמדה ביחס לתוצר, היא עדיין הסעיף הגדול ביותר בתקציב הממשלה.

מוד'יס מציינת כי העלאת דירוג עשויה להתרחש במידה והמצב הגיאופוליטי ישתנה לטובה, סביבת הרגולציה תשתפר באופן ניכר או/ו הורדה משמעותית ביחס החוב לתוצר. דירוג האשראי עלול להיפגע במקרה של הידרדרות במצב הגיאופוליטי או במידה ומחויבות הממשלה למשמעת פיסקאלית תדעך, במיוחד אם הקונצנזוס סביב הפחתת יחס החוב הממשלתי לתוצר יפגע.

בתגובה להחלטת מוד'יס אמר שר האוצר משה כחלון כי זו הוכחה נוספת לחוסנה וחוזקה של הכלכלה הישראלית. "יש לנו כלכלה איתנה, מתפתחת, ומשגשגת והאוצר ימשיך להוביל אותה  באחריות ושיקול דעת ועם אחריות חברתית", אמר שר האוצר.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ציינה כי "אשרור הדירוג מהווה הוכחה לחשיבותה של מדיניות כלכלית אחראית. אגף החשב הכללי יתמיד במחויבותו לשמירה על מדיניות חוב נכונה ולהמשך מגמת הירידה ביחס החוב תוצר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker