תנובה בין הזוכות במכרז ליבוא בשר - שנועד לערער את אחיזתה בשוק

תנובה וחברת דבאח שולטות יחד בכ-77% משוק הבשר הטרי ■ בתחילת השנה מנע משרד הכלכלה מתנובה לקבל מכסת יבוא, בשל רצון להגביר תחרות מצד יבואנים אחרים ■ הזוכים הנוספים במכרז הם רמי לוי, יינות ביתן, יוחננוף, עוף הארץ, נטו מלינדה, בלדי, עוף ירושלים ומילועוף

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

תנובה, השולטת בשוק הבשר הטרי יחד עם חברת דבאח, היא בין הזוכים במכרז ליבוא בשר טרי, שנועד להוריד את מחירי הבשר הטרי במשק - כך נמסר אתמול ממשרד הכלכלה והתעשייה. זאת לאחר שבמכרז שפורסם בתחילת 2016 מנע משרד הכלכלה מתנובה ומחברות הקשורות בה לקבל מכסת יבוא.

ההחלטה במכרז הקודם התקבלה מתוך רצון של משרד הכלכלה למקד את ההקצאה ביבואנים בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר להגדיל את התחרות במוצרי הבקר הטרי, ולייבא במחיר תחרותי לשוק המקומי.

בשר ועופות בסופרצילום: אייל טואג

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, אמר אז: "תפישתנו היא כי חלוקת המכסות בפטור ממכס נועדה להרחיב את מגוון המוצרים ולהביא לתחרות בין השחקנים השונים, שצפויה להביא להורדת המחירים. שוק הבשר הטרי המקומי הוא שוק ריכוזי, והגיעה העת לפתוח אותו לתחרות אמיתית - שאנו מקווים שתחלחל גם לכיסו 
של הצרכן".

אתמול אמר לנג כי "מדובר בבשורה אמיתית לצרכנים ובמהלך משמעותי וחשוב לשוק המזון בכלל וענף הבשר בפרט. פתיחת השוק ליבוא הפכה את הצרכן לשחקן משמעותי בשוק, בעל יכולת בחירה מתוך מגוון היצע, איכות ומחירים ובכך להשפיע על התנהגות היצרנים והמשווקים השונים".

יו"ר ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה, יאיר שירן, הודיע אתמול על חלוקת המכסות ליבוא בשר בקר מצונן לישראל, בכמות של 2,000 טונה, עד סוף 2016. יוזמת משרד הכלכלה ליבוא בשר בקר מצונן התחילה לפני כשנה, בעקבות החלטת הממשלה שקבעה מכסת יבוא פטורה ממכס, ולאחר אישור השירותים הווטרינריים ליבוא מפולין וארגנטינה.

ממשרד הכלכלה נמסר אתמול כי מתחילת 2016 חל זינוק בהיקפי היבוא של בשר טרי, כמו גם במספר היבואנים. לטענתם, כתוצאה מכך, גדלה התחרות בשוק המקומי ובפני הצרכנים נפתחה אפשרות לרכוש בשר בקר מצונן מיבוא, במחירים נמוכים באופן משמעותי.

לפי המשרד, עד אמצע השנה יובאו כ-3,000 טונה של בשר מצונן לישראל. ההערכה היא כי סך המכסה השנתית, בהיקף של יותר מ-6,000 טונה, תנוצל עוד לפני סוף השנה, ולפיכך תיבחן הגדלת המכסה בקרוב.

אין נתונים על השפעת היבוא על השוק

"לפני כשנה שלטו בשוק הבשר הטרי בישראל שני ספקים מקומיים שהחזיקו יחדיו בכ-80% משוק הבשר הטרי הכשר בישראל, וכיום, לאחר פתיחת השוק ליבוא, נכנסו לשוק ספקים חדשים המייבאים מפולין ומארגנטינה", אמר שירן.

לדבריו, "כיום יש שלוש רשתות המייבאות בשר מצונן ישירות מהספקים בחו"ל ובנוסף אליהם יש כחמישה יבואנים בהיקף גדול ובינוני, המייבאים בשר טרי במסגרת המכסות הפטורות ממכס ומשווקים אותו לרשתות ונקודות מכירה קמעוניות אחרות. מהלך זה יצר תחרות משמעותית בשוק, והוא מאפשר הפצה של הסחורה הטרייה לנקודות מכירה רבות ומגוונות בכל רחבי הארץ, החל מן הרשתות הגדולות ועד לאטליזים שכונתיים". שירן לא ציין מהו נתח השוק של תנובה ודבאח כיום - לאחר פתיחת השוק ליבוא.

משרד הכלכלה פרסם נתוני בדיקה של חברת ייעוץ חיצונית (מבלי לפרט היכן וכיצד נעשתה הבדיקה), שלפיהם המכסות הפטורות ממכס יצרו אלטרנטיבה לצרכן הסופי לרכישת בשר טרי במחירים נמוכים ב-11%-25% מהמחיר שהיה מקובל לפני הפתיחה ליבוא.

במחצית הראשונה של 2016 הוכנסו לישראל כ-3,000 טונה של בשר מצונן  (במסגרת המכסות), המהווים כמעט 25% מהצריכה השנתית של בשר טרי בישראל. קצב  ניצול המכסות הולך וגדל ככל שחולפים החודשים מתחילת השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker