מה חושבים אנשי העסקים על הממשלה?

משרדי הממשלה זוכים לציון כמעט טוב (6.92) בבירוקרטיה בסקר שערך איגוד לשכות המסחר בקרב אנשי עסקים ■ נקודת האור היחידה - שיפור קל לעומת אשתקד אז קיבלו משרדי הממשלה ציון של 6.79

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר מדד אי שביעות הרצון של הציבור ממשרדי הממשלה שפורסם אתמול, מגיע תורם של אנשי העסקים, שאי שביעות רצונם מהממשלה מתבטאת בציון נמוך שהעניקו לה במדד הבירוקרטיה - 6.92. נקודת האור היחידה בסיפור היא זוהי עלייה קלה לעומת ציון של  6.79 שהעניקו לה ב-2015. המשרדים מקבלים ברובם ציון גבוה על איכות הפתרונות שהם מציעים, אולם ציון נמוך על זמינות ומשך הטיפול בפניה.

את המדד המבוסס על סקר בין אנשי עסקים עורכים איגוד לשכות המסחר וחברת SQ. המדד בוחן שביעות רצון ממשרדי ממשלה, ובכך מנטרל במידה מסויימת אי שביעות רצון מתהליכים, כמו פתיחת עסק חדש, החוצים כמה משרדים, ושצפויים להוריד את הציון לממשלה.

ערימת תיקים וניירת. מעסיקים נאלצים לבחור בין התקשרות עם גורם מקצועי נוסף לבין התמודדות עצמית עם בירוקרטיה נוספת
צילום: מוטי קמחי

לדוגמה, במדד הבינלאומי לבירוקרטיה לפתיחת עסק, המבוסס גם על סקר בין אנשי עסקים, מדורגת ישראל בתחתית רשימת המדינות עם בירוקרטיה מסורבלת שמקשה מאוד על עסקים.

המדד מבוסס על סקר שנערך במחצית הראשונה של 2016 במהלכו בוצעו 1,146 ראיונות עם אנשי עסקים. המדידה נעשית באמצעות סקר טלפוני בקרב מדגם ארצי מייצג של העסקים בישראל, תוך שמירה על מכסות לפי ענפי הפעילות (מסחר, שירותים ותעשייה) ולפי גודל העסקים. שאלות הסקר נבנו על סולם בן חמש דרגות, של "כלל לא מרוצה" (1) עד "מאוד מרוצה" (5); אלה תורגמו לסולם של 10-1. המדד בודק את איכות השירות וחווית הלקוח לפי ארבעה קריטריונים: זמינות נציגים (משקל במדד - 13%), זמן הטיפול בפניה (20%), יחס אישי (33%) ואיכות הפתרונות (34%). המדד בוחן גם תהליכים המתרחשים במשרדים כגון הנפקת רישיונות, הוצאת/חידוש דרכון ותשלומים למשרדים.

למקום הראשון הגיעה מזכירות בתי המשפט עם ציון מדד של 7.40. הזמינות של נציגי מזכירות בתי המשפט מעכבת את חוויית השירות, אך היא הגבוהה ביותר מבין המשרדים במדד (7.27 לעומת ממוצע של 6.59). בעלי העסקים מרוצים מהיחס האישי (7.55) ומדווחים כי הטיפול מול מערכת המשפט אינו פוגע בעסקים, רק כ-31% ציינו כי הביורוקרטיה פוגעת בעסקיהם במידה רבה או רבה מאוד, השיעור הנמוך ביותר מבין המשרדים הנמדדים.

במקום השני נמצא משרד הכלכלה והתעשייה, שמנוהל על ידי עמית לנג. ציון מדד של המשרד עומד על 7.13 ומראה שיפור. המשרד חוזר לראש הטבלה לאחר שבשנת 2014 המשרד זכה לתואר הגוף הממשלתי הנוח ביותר למגזר העסקי במסגרת המדד (ציון 7.11) ואיבד אותו בשנת 2015 לאחר שהראה ירידה בשירות (ציון 6.86). בעלי העסקים מרוצים בעיקר ממקצועיות הפתרונות ופחות מזמני התהליכים - משך זמן טיפול ממוצע במשרד עומד על 8.40 שבועות בעוד הזמן הנתפס כסביר לטיפול עומד על 2.99 שבועות בלבד, פער של כחודש וחצי.

במקום שלישי נמצא הביטוח הלאומי שמנוהל על ידי שלמה מור יוסף, עם ציון מדד של 7.04. הביטוח הלאומי מציג שיפור בשירות, בעלי העסקים מרוצים יותר ממקצועיות הפתרונות שמספקים נציגי המוסד (7.25) ומרוצים פחות מזמינות נציגי המשרד (6.52). משך הטיפול בפניות למוסד אורך בממוצע כחודש מעל הזמן הנתפס כסביר בעיני בעלי העסקים וכ-37% מהם מדווחים כי הביורוקרטיה של המוסד פוגעת בעסקיהם.

הציונים מידרדרים החל מהמקום הרביעי, בו נמצא משרד הפנים המנוהל על ידי אורנה הוזמן-בכור, עם ציון מדד של 6.83. על תהליכים ארוכים וחוסר זמינות של נציגי המשרד. אורך טיפול ממוצע מול המשרד נמשך קרוב לתשעה שבועות בעוד הזמן הסביר לטיפול בעיני בעלי העסקים עומד על כשלושה שבועות וחצי בלבד. 37% מבעלי העסקים מדווחים כי הביורוקרטיה במשרד פוגעת בעסקיהם במידה רבה או רבה מאוד, בנושא זה המשרד ממוקם במקום השני והלא מחמיא.

במקום החמישי נמצא משרד האוצר, הכולל את רשות המיסים, שחוסר שביעות הרצון ממנה הם גורם חשוב במיקומו בדירוג. המשרד שומר על יציבות עם ציון מדד של 6.77. בעלי העסקים מלינים בעיקר על זמינות נציגי המשרד, וכ 32% מתוכם גורסים כי הביורוקרטיה של המשרד פוגעת בעסקיהם- יצוין כי עיקר הבדיקה במשרד זה נעשית על רשות המסים. משך הטיפול בפניה הוא דוקא מהנמוכים בין המשרדים רק שלושה שבועות וחצי, עם זאת בעלי העסקים חושבים כי משך הטיפול לא צריך להימשך יותר משבוע.

למקום השישי עלה משרד הבריאות שמנוהל על ידי משה בר סימן טוב. ציון המשרד עומד על 6.73, שיפור קטן בשירות העלה את המשרד למקום הלפני אחרון. העסקים מלינים בעיקר על זמני תהליך ארוכים הנמשכים פי ארבע מהזמן הנתפס כסביר, 11 שבועות לעומת הזמן הנתפס כסביר העמוד על 2.63 שבועות בלבד. כמו כן מעל מחצית (כ-55%) מבעלי העסקים שפנו למשרד הבריאות דיווחו כי הביורוקרטיה פוגעת בעסקיהם במידה רבה או רבה מאוד- מה שמעניק למשרד את התואר: המשרד בו הביורוקרטיה הכי פוגעת בעסקים. בשנים האחרונות משולב המשרד בתהליכים לצמצום הבירוקרטיה, בעיקר באמצעות שינוי מדיניות יבוא.

למקום שביעי ואחרון ירד משרד התחבורה, לאחר שבשנת 2015 המשרד העניק את השירות הטוב ביותר לעסקים, אולם כיום ציונו 6.56 בלבד. בעלי העסקים מלינים בעיקר על זמן התהליך (6.16) וזמינות נציגי המשרד (6.23). זאת למרות שהמשרד מציג את הפער הנמוך ביותר בין זמן הטיפול בפועל לזמן הנתפס כסביר בעיני בעלי העסקים ומחזיק בתואר המשרד שמעניק את השירות המהיר ביותר לעסקים עם זמן טיפול ממוצע לפניה של פחות משבועיים. 37% מבעלי העסקים חשים כי הביורוקרטיה במשרד פוגעת בעסקיהם במידה רבה או רבה מאוד. יש לקוות כי המנכ"לית החדשה תפעל לשיפור השירות, לצמצום הפגיעה בעסקים ולהחזרת משרד התחבורה לרמת הציונים שהייתה נהוגה בעבר.

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "המאבק המתמיד של איגוד לשכות המסחר לצמצום נגע הביורוקרטיה במגזר הציבורי מתחיל לתת את פריו, ויש לקוות ששיא זה ישבר במדידות הבאות.  הצפת הנושא במדדים קבועים תוך ציון השוואתי בין משרדי הממשלה השונים הינו הכיוון הנכון לבחינת רמת הביורוקרטיה המשרדית ולקידום הנושא. נגע הביורוקרטיה עולה למדינה מיליארדים רבים. טביעה בבוץ הביורוקרטי מנוגדת לצמיחה. שרי הממשלה חייבים לדעת שאין הם יכולים להסתפק רק בעיצוב מדיניות. מוטלת עליהם החובה להיכנס לסדרי העבודה ויעילות הביצוע בתחומי משרדם".

שי חיון, מנכ"ל SQ אמר, כי "נתוני הסקר מראים סימנים חיוביים בתחום הביורוקרטיה. בשירותי המזכירות של מערכת בתי המשפט נמדד ציון שיא של 7.4. משרד הכלכלה במגמת שיפור ואף חוצה את תקרת הזכוכית של השירות הממשלתי ועובר על הציון 7 ומסיים את החציון הראשון עם 7.13. מגמה חיובית נוספת נצפית במוסד לביטוח לאומי, שאחרי תקופה חשוכה בשירות, חוזר להראות ציונים סבירים במדד ואף הוא חוצה את רף 7 הנקודות.  מן הצד השני, על משרד התחבורה עוברת תקופה פחות טובה. אחרי שנים של הובלה ברמת השירות, במהלך השנה וחצי האחרונות המדד מראה על ירידה עד לרמת שפל של 6.56 במחצית הראשונה של 2016. עוד מוסיף חיון, כי "נתוני הסקר מלמדים אותנו נתון מעניין כי בחלק מהמשרדים, התהליכים שבהם השירות הוא הטוב ביותר והביורוקרטיה פחות מורגשת היא דווקא בתחום התשלומים: במשרד הכלכלה תחום התשלומים מקבל ציון של 7.73, באוצר: 7.52 ובביטוח לאומי 7.49".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום