מוטי בסוק

משרד רה"מ יחד עם משרד האוצר מגבשים בחוק ההסדרים החדש לשנים 2018-2017 הקלות מס משמעותיות לחברות I.T (טכנולוגיות מידע) שיסכימו להעביר את פעילות המחקר והפיתוח שלהן לישראל. ההקלות יופעלו במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. מדובר במס חברות של 8%-5% ומס של 5% על הדיווידנד.

ב-OECD קיימת בשנתיים האחרונות הסכמה כי יש להילחם בנחישות בתופעה של מקלטי מס. בין השאר מדובר בניסיון של הארגון להילחם בתופעה שהפכה לנפוצה של רישום חברות טכנולוגיות מידע מובילות בעולם במקומות המשמשים כמקלטי מס, למשל באיי התעלה, באיים הקאריביים, באיי הבתולה ועוד, כדי להתחמק מתשלום מסים בארצות המוצא שלהן.

צילום: רויטרס

ה-OECD פועל בכיוון זה בצורה נחושה. הערכה בישראל היא כי מאמצי ה-OECD יישאו פרי. במקרה כזה, ישראל המשמשת כמרכז עולמי לתעשיות בתחום טכנולוגיות המידע, רוצה להכשיר את הקרקע לשינוי המיוחל כדי שחברות בינלאומיות בתחום טכנולוגיות המידע, כולל חברות מובילות בתחום, יעתיקו את פעילות המחקר והפיתוח שלהן לישראל. הכוונה היא למשוך לישראל חברות גדולות ובינוניות בתחום טכנולוגית המידע, כולל חברות הפעילות כבר בארץ.

משיכת חברות אלו תיעשה באמצעות מיסוי אטרקטיבי. בחוק ההסדרים החדש יוצע כי חברות I.T  שיעבירו את מוקד פעילותן לארץ, וגם ירשמו בארץ את הקניין הרוחני שהן פיתחו כאן, ייהנו מהקלות מס נדיבות. הן ישלמו מס חברות נמוך של 8%-5%, ומס של 5% בלבד על הדיווידנד, במקום מס של 25% ו-30% בהתאמה הקיימים היום. כיום קיימות מדינות בעולם, כמו אירלנד, שמעניקות הטבות מס דומות לתעשיות היי-טק הפועלות מתחומן.

יצוין כי המלצות דומות להמלצות של משרדי רה"מ והאוצר, בחוק ההסדרים החדש, הגיש צוות של האוצר, בראשות המנכ"לית הקודמת יעל אנדורן לפני פחות משנה וחצי. בין השאר הציע הצוות להחיל מס מופחת, במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, על הכנסות של חברות I.T הנובעות מקניין רוחני. חילופי השלטון באוצר מנעו דיון יסודי בהמלצות הצוות אז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker