המינוי הבכיר הראשון של ליברמן: תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד מונה לראש מפא"ת

גולד היה זה שהוביל את ההחלטה על פיתוח כיפת ברזל לפני כעשור ■ על פועלו זכה בספטמבר 2012 בפרס ביטחון ישראל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד נכנס הבוקר (ה') לתפקידו כראש מפא"ת (המנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית), בטקס רשמי במשרד הביטחון, במעמד שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון.

גולד כיהן ב-2004 בתפקיד לא בכיר במפא"ת, והיה זה שהוביל את ההחלטה לפתח את כיפת ברזל. גולד קידם את הפיתוח מול רפאל תוך חריגה מהנהלים, אך עם תחושת דחיפות מבצעית שהוכחה כנכונה. הממשלה החליטה לתקצב את הפיתוח רק ב-2007 לאחר לחצים מצד מתחרים בארה"ב. ב-2009 אף ננזף גולד על כך על ידי מבקר המדינה, שלא ברור מה היו מניעיו לחקור את ההחלטה.

תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד נכנס לתפקידו כראש מפא"תצילום: דנה שרגא / משרד הב�

גולד מחליף בתפקיד את אופיר שהם, שכיהן בתפקיד בשש השנים האחרונות, ופורש ממערכת הביטחון לאחר 36 שנים.

מדובר במינוי ראשון של בכיר במערכת הביטחון עליו חתום אביגדור ליברמן, למרות שההחלטה התקבלה על ידי קודמו בתפקיד, משה (בוגי) יעלון. ליברמן הספיק לפסול מינוי אחר שלו ליו"ר תעש.

ליברמן אמר בטקס: "נחשפתי ליכולות של מפא"ת בכמה הזדמנויות, והייתי מגדיר את זה כתרגום של מדע בדיוני למציאות מוחשית. אני מאחל הצלחה לדני ומודה לאופיר על תרומתו הרבה לביטחונה של מדינת ישראל. אני מאחל לכולנו שנמשיך לראות את יישום הרעיונות הגדולים שמתחילים במפא"ת מתורגמים ליכולת של צה"ל ביום יום".

גולד הודה לבכירי משרד הביטחון על מינויו, ואמר לשהם: "אני רואה בכל מקום את העוצמה המסיבית שאתה משאיר אחריך. התהליכים שהובלת כראש מפא"ת מייצרים חוסן לאומי של ממש, בהיבט הביטחוני, המבצעי והטכנולוגי".

שהם סיפר כי הוא מסיים 36 שנים במערכת הביטחון שבהן כיהן במגוון רחב של תפקידים. לדבריו, "מפא"ת הינו גוף מיוחד במינו, אין דומה לו בעולם, שהופך חזון לביטחון. אני מסיים דרך ארוכה ויוצא לדרך חדשה. אני שמח להעביר את התפקיד לדני ידידי,  ואין לי ספק שהוא יידע להביא את מפא"ת לשיאים חדשים".

תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד (55) שירת במגוון רחב של תפקידים במערכי האלקטרוניקה, החימוש והלוחמה האלקטרונית בחיל האוויר ובמפא"ת. גולד כיהן, בין השאר, כרמ"ח מערכות אלקטרוניקה ול"א במפא"ת וכרמ"ח חימוש בחיל האוויר.

בתפקידו האחרון במערכת הביטחון היה ראש מו"פ (מחקר ופיתוח), תפקיד שבמסגרתו היה אחראי על פיתוח מערכת היירוט 'כיפת ברזל'. על פועלו זכה בספטמבר 2012 בפרס ביטחון ישראל. גולד הוא בעל שני תוארי דוקטור מאוניברסיטת תל אביב - בהנדסת אלקטרוניקה ובמינהל עסקים. בשנת 2015 נבחר גולד להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות.   

 אופיר שהם (53) מסיים שירות ארוך בן יותר מ-36 שנים בצה"ל ובמערכת הביטחון. שהם, בוגר המחזור השני של תכניות תלפיות היוקרתית, בוגר קורס חובלים ומפקד סטי"ל בחיל הים, שירת לאורך הקריירה הצבאית שלו במגוון רב של תפקידי מפתח. בין השאר שימש כרמ"ח תקציבים בחיל הים, רמ"ח מאל"א במפא"ת, כיהן  כרח"ט תכנון באג"ת וכמפקד יחידת העילית הטכנולוגית 'לוט"ם'.

במהלך כהונתו כראש מפא"ת הוביל שהם פיתוח אמל"ח ופרויקטים טכנולוגיים פורצי דרך בקנה מידה עולמי, שתרמו ותורמים לביטחונה של מדינת ישראל, לקידום התעשיות הביטחוניות והיצוא הביטחוני.

מפא"ת, בהנהגתו של שהם, קידמה את מערך ההגנה הרב שכבתית, שיגרה לחלל את הלוויינים אופק 9 ואופק 10 והביאה לשיאים חדשים את מערך כלי הטייס הבלתי מאוישים של מדינת ישראל, שנחשב למתקדם והמוביל בעולם. שהם הוביל בשנים האחרונות את פריצת הדרך הטכנולוגית בהתמודדות עם איום המנהרות ולוחמת התת-קרקע, וניהל שורה ארוכה של פרויקטים מסווגים שאסורים בפרסום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker