יו"ר מכון וולקני: תומכים בחיזוק הצפון - אך אין צורך להרוס מפעל משגשג במרכז הארץ

קפולניק מגיב לדברי טרכטנברג ב-TheMarker: "האם מישהו מבין ששליפת הג'וקר לצפון משמעותה תבוסת הדרום?" ■ לדבריו, המחקר החקלאי של וולקני מניב החזר של עשרה שקלים על כל שקל שמושקע בו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
אורה קורן

עובדי מכון וולקני ממשיכים במאבקם נגד כוונת הממשלה . המעבר נועד לפנות שטחים לבנייה למגורים במרכז ולחזק את הצפון, כך שיהפוך לבירת מחקר המזון והבריאות של ישראל.

"בימים אלו כולנו עסוקים במלחמה על הבית - בניסיון להבין ולהגיב על ההכרזה של השר למעבר צפונה, שמשמעותה סגירת המכון", אמר היום (ב') יורם קפולניק, ראש הקריה החקלאית (מכון וולקני), בנאום בפני העובדים. "ההכרזה ממחישה מהי 'אי ודאות', ללא תכנון, ללא בחינת ההשלכות, ללא הכנה מראש וללא שניתנה, או ניתנת, לנו האפשרות לשטוח את טענותינו בשלבי ההגייה או להמחיש את חשיבות פעילותנו בתחום המחקר החקלאי ואת הנחיצות במיקומנו הנוכחי".

יורם קפולניק
יורם קפולניקצילום: דניאל בר און

לדבריו, "אין ספק שחיזוק הצפון זו משימה חשובה שאנו תומכים בה, אך לשם כך אין צורך להרוס מפעל משגשג במרכז הארץ. מעבר לפגיעה הישירה בלמעלה מ-750 עובדים, משמעות ההכרזה על המעבר צפונה היא פגיעה אנושה במחקר החקלאי שהיה לשם דבר בארץ ובעולם".

קפולניק הזכיר שהשנה חוגג המכון את שנת ה-95 להקמתו. לדבריו, לאורך השנים המכון ידע להתאים עצמו לדרישות החקלאות, לשנות מגמות בהתאם לצרכים, החל מהגדלת יבולים, שיפור איכות וכלה בביטחון מזון כדי לאפשר לכל הציבור הישראלי תוצרת חקלאית איכותית ובריאה. למכון מגיעות משלחות מכל העולם כדי ללמוד טכנולוגיות חקלאיות ולקבל ידע שפיתחו עובדי המכון. "היום, באופן אבסורדי למדי, עלינו להצדיק את קיומנו בשיח הציבורי ולהניא קברניטים מלהרוס מורשת של יותר משלושה דורות", הוסיף קפולניק.

קפולניק השיב לטענות העולות בדיון בימים אלה. לדבריו, "אמרו עלינו שאנחנו יושבים על קרקע חקלאית יקרה שתוכל להיות קרקע לבנייתן של 15 אלף יחידות דיור. אנחנו מסרבים להאמין שגם כאשר הסכמנו להעביר 90% מהקרקע ולמסור 2,600 דונם לבניה - רוצה מישהו לוודא שנשחרר את 10% האחוזים הנותרים - האם יש כבשת רש יותר ברורה? - הרי הקרקע תוכל להיות מנוצלת והקמפוס יוכל להישאר במקומו".

"אפשר לחילופין להאזין להצעתו של יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה לשעבר, שקבע כי הדרך להגדלת קרקע לבנייה היא באמצעות העברת הפקולטה לחקלאות לתוך המתחם שלנו, ובכך יושגו שתי ציפורים במכה אחת: יבוססו התנאים שבמסגרתם מחקר משגשג ויפונו שטחים לטובת בנייה באזורי ביקוש", המשיך קפולניק. "יתרה מכך - מר דב צור, ראש העיר של ראשון לציון, רוצה בהישארות מכון וולקני בעירו ואף היטיב לציין כי וולקני הוא חלק מראשון לציון, וראשון לציון היא חלק ממכון וולקני".

גג חקלאי במכון וולקני בית דגן
גג חקלאי במכון וולקני בית דגןצילום: תומר אפלבאום

קפולניק הוסיף כי "אמרו עלינו שאנחנו לא יודעים למסחר טכנולוגיות, אבל ההחזר על ההשקעה בוולקני הינו 1:10, כלומר - על כל שקל מושקע במחקר, יש תרומה של 10 שקלים למשק הישראלי. זה ערך גבוה ביותר בהשוואה למוסדות אקדמיים בעולם. בארה"ב, במוסד הדומה לשלנו, הערך הוא רק 1:6 ובאוניברסיטאות רבות בארה"ב הערך הוא הרבה יותר נמוך".

בדבריו התייחס קפולניק לדבריו של פרופ' מנואל טרכטנברג, לשעבר ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ב-TheMarker, שהביע תמיכה נלהבת במעבר וטען כי . "ומה יהיה על הדרום?", השיב קפולניק. "מה יהיה על המחקר החקלאי בדרום? מה יהיה על החקלאות בדרום, הנשענת על חוקרי מכון וולקני? האם מישהו מבין ששליפת הג'וקר לצפון משמעותה תבוסת הדרום?".

ראש המועצה הלאומית לכלכלה החדש, אבי שמחון, אמר באחרונה כי המעבר יפגע במחקר החקלאי בטווח הקצר. קפולניק מתח את ההגדרה של הטווח הקצר והזהיר שהוא עלול להימשך 30 שנה. מדבריו עולה שחוקרים חדשים אינם "פורים" לפחות ב-12 השנים הראשונות לעבודתם.

"אנחנו, כמוסד המוביל את המו"פ החקלאי בארץ, שואפים לחדשנות ומצוינות ונמצאים בחזית המחקר", אמר קפולניק. "המלחמה על הבית אינה שטחים, אינה בניינים, אינה כבוד, אינה דרום או צפון - זו החובה או הזכות לשרת את המו"פ החקלאי והחקלאות בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker