האם הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין תאשר הפעם את מכירת סונול לדודי ויסמן?

ב–2006 היתה הלפרין היועצת המשפטית של רשות ההגבלים, שהתנגדה לניסיונו של ויסמן לרכוש את סונול ▝ עתה נראה שאם ימכור את אחזקותיו בדור אלון במסגרת העסקה עם מוטי בן משה לא צפויה בעיה, אך אם המכירה תסתבך עלולים להתעורר חששות לפגיעה בתחרות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת דלק של סונול. מה יקרה באזורים שבהם קיימות תחנות של סונול ודור אלון בלבד?צילום: צילום מסך מתוך גוגל סטריט וויו
אורה קורן

איש העסקים, דודי ויסמן, מתכוון לרכוש את חברת הדלק סונול
 בכ–360 מיליון שקל, לאחר שתוכנית קודמת שלו לרכוש את החברה נתקלה בהתנגדות מצד רשות ההגבלים העסקיים. כעת מתעוררת השאלה: מה צפוי הפעם?

במהלך 2005–2006 ניסה ויסמן לרכוש את סונול ולמזג אותה עם חברת דור אלון. באותה תקופה, ויסמן היה גורם דומיננטי בקבוצת אלון, שמחזיקה בדור אלון, וכיהן כמנהל פעיל בקבוצה.

באותן שנים רשות ההגבלים, בראשות דרור שטרום ואחריו רונית קן, התנגדה למיזוג מחשש לפגיעה בתחרות. היועצת המשפטית שהעניקה אז את הגיבוי להתנגדות היתה מיכל הלפרין, המכהנת כיום כראש הרשות. האם עתה הלפרין תאשר לויסמן לרכוש את סונול?

עם זאת, יש הבדלים משמעותיים בין העסקה הנוכחית לזאת שנרקמה בעשור הקודם. הפעם לא מדובר בבקשת מיזוג, ובעיקר — ויסמן איבד את מעמדו הניהולי בקבוצת אלון המחזיקה בשרשור בדור אלון; כך, יכולתו לתאם לכאורה בין חברות מתחרות קטנה.

דודי ויסמןצילום: תומר אפלבאום

מול אלה נמצאות אחזקותיו בשרשור בדור אלון, אך בשלב זה נראה סביר כי הוא ימכור אותן במסגרת העסקה המתגבשת למכירת אלון רבוע כחול, השולטת בדור אנרגיה, לאיש העסקים מוטי בן משה — ואם העסקה הזאת לא תצא לפועל, לרוכש אחר.

בכל מקרה, כשתובא עסקת רכישת סונול לקבלת אישור רשמי מרשות ההגבלים, זו תצטרך לבדוק, בין השאר, אם העסקה תפגע בתחרות בעיקר בענף תחנות התדלוק. שכן, סונול ודור אלון אמורות להתחרות ביניהן, ותחרות טובה מתקיימת ללא קשרי בעלות צולבים.

הקשר הצולב עלול להיות זה של ויסמן. על אף הסכסוך המתוקשר בין קרובי המשפחה ובעלי השליטה בביילסול — ויסמן ושרגא בירן — דרכיהם כנראה לא נפרדו לחלוטין. ככל הידוע, שניהם מחזיקים בחברת ביילסול; חלקו של ויסמן בחברה הוא 20% ובירן מחזיק ב–80%. ביילסול מחזיקה ב–53% מקבוצת אלון, ובשאר המניות מחזיקים שותפיה מהקיבוצים.

קבוצת אלון מחזיקה ב–71% מאלון רבוע כחול, שמחזיקה ב–63% מדור אלון. כלומר, ויסמן אמנם מחזיק בשרשור רק ב–3.5% מדור אלון, שיעור שנחשב זניח, אולם הוא מחזיק גם ב–20% בחברה השולטת בשרשור בדור אלון, שיעור שכבר מעורר תהיות על מעמדו בקבוצה. לא ברור, אם שיעור זה מאפשר לו לכהן כדירקטור בחלק מחברות הקבוצה, לאחר שהסכסוך עם בירן גרם לו לאבד את תפקידי הניהול בהן.

מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

נתון מרכזי שיקבע את עמדת רשות ההגבלים בעניין רכישת סונול על ידי ויסמן הוא עתיד העסקה שבה מתכוון בן משה לרכוש את אלון רבוע כחול, המחזיקה גם בדור אלון. אם העסקה תתבצע, ותכלול גם את מניותיו של ויסמן, כך שלא תהיה לו יותר כל זיקה לדור אלון — נראה כי תיסלל עבורו הדרך לרכישת סונול.

ואולם, בכל מצב אחר, בו לדוגמה אלון רבוע כחול לא נמכרת, או שויסמן ממשיך להיות קשור בשרשור לדור אלון, תתעורר שאלת האחזקות הצולבות. רשות ההגבלים תצטרך לבדוק אם ויסמן חשוף למידע עסקי או אסטרטגי הקשור לדור אלון. אם כן, זיקה זו עלולה לפתוח פתח לחשש מפגיעה בתחרות. עוד תצטרך הרשות לשאול אם האחזקה הצולבת תעודד את ויסמן להתחרות בדור אלון או להחליש את התחרות מולה, במיוחד באזורים שבהם קיימות תחנות תדלוק של שתי החברות בלבד.

לכן, בתרחיש שבו ויסמן מתנתק לחלוטין מדור אלון, צפוי שיקבל אישור לרכישת סונול, ואילו בתרחיש שבו הוא ממשיך להחזיק במניות מיעוט בדור אלון, תוכל הרשות להתנות את אישור המיזוג במכירת מניותיו בה. ברשות ההגבלים מעדיפים לראות שוק תחרותי, ולא שוק שהרשות צריכה לפקח בו על יישום התחייבויות לקיומה של תחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker