"סבסוד המים לחקלאות עלה לצרכן הביתי 3 מיליארד ש' בשנים 2010-2016"

נציב רשות המים לכחלון: ניתן להקטין את תעריף המים לצרכן ב-10% ■ הצרכן הביתי מממן בכ-800 מליון שקל בשנה את סבסוד המים לחקלאים ולפלסטינים ואת הקמת תשתיות ההתפלה

אורה קורן
אורה קורן

מנהל רשות המים, אלכסנדר קושניר שיגר באחרונה מכתב לשר האוצר, משה כחלון ולשר התשתיות, האנרגיה והמים יובל שטייניץ בו הציע לבטל את הסבסוד הצולב במים בין החקלאים למיגזר הביתי, במסגרת הרפורמה המתוכננת בחקלאות. לדבריו, לדבריו, ביטול הסבסוד הנאמד לפחות בכ-350 מיליון שקל בשנה יוזיל את מחיר המים לצרכן הביתי בכ-10% ויעלה בקנה אחד עם הצהרות הממשלה על עניינה להוריד את יוקר המחיה.

הרפורמה המתוכננת בחקלאות עוסקת במעבר מתמיכות עקיפות לישירות בחקלאים, וקושניר הציע, כי התמיכה העקיפה באמצעותה מסבסד הצרכן הביתי את החקלאים תוחלף בתמיכה ישירה של משרדי האוצר והחקלאות בחקלאים.

אלכס קושניר
אלכס קושנירצילום: רשות המים

"לדעתי ראוי ונכון להחיל מודל זה (של תמיכה ישירה, א''ק) גם בהקשר לתחום המים המסופקים למיגזר החקלאי", כתב. "זאת עקב העובדה, כי הסבסוד המצטבר של אספקת המים למיגזר החקלאי על ידי שאר צרכני משק המים בין השנים 2010-2016 יגיע למעל 3 מיליארד שקל – סכום מהותי ביותר בהיבט הכלכלי והציבורי", הוסיף.

הסבסוד נובע מהסדר בין הממשלה לחקלאים מ-2006, במסגרתו נקבע, כי משק המים יהיה סגור. כלומר, ההשקעות והעלויות במשק המים ימומנו במלואן על ידי צרכני המים. בדרך זו קיבלו חקלאים מים מסובסדים במחיר נמוך, בעוד שהצרכן הביתי מימן את הסבסוד במחיר גבוה יחסית. על פי ההסדר מ-2006, מחיר המים לחקלאים יעלה בהדרגה עד שיפסיק להיות מסובסד על ידי הצרכן הביתי.

ההסכם נכנס לתוקף ב-2010 ואמור להסתיים ב-2017. הפקת קוב מים עומדת בממוצע על 3.2 שקלים, והחקלאי משלם בממוצע 2.5 שקלים. למעט חקלאים המתבססים על מקורות מים מקומיים, שמשלמים סכומים נמוכים. באחרונה ניסה משרד האוצר לאחד את מחירי המים לחקלאות מהמקורות השונים, אולם נתקל בהתנגדות חקלאים שמשקים ממקורות מקומיים.

קושניר הוסיף, כי המשמעות המעשית של מימוש ההסדר מ-2006 היא סבסוד עמוק של תעריפי המים במיגזר החקלאי על ידי שאר הצרכנים. עלות זו צפויה להגיע ב-2016 לסכום של 350 מליון שקל.

"במקביל להיקף העצום של סבסוד המיגזר החקלאי, נושאים צרכני המים גם בעלות סבסוד אספקת המים לרשות הפלשתינית בעלות מצטברת של כ-300 מיליון שקל בשנים אלה, למעט שנת 2014 בה התקבל מאגף תקציבים באופן חד פעמי תקציב מדינה לכיסוי הפער,, הוסיף קושניר. הסבסוד הזה נובע מכך, שבהסכמים בין ישראל לרשות הפלשתינית נקבע, שתעריף המים ייקבע בוועדה משותפת, אולם הפלסטינים נמנעים מכינוסה וכך נותר תעריף המים שלהם נמוך. עלות הפקת מים לרשות הפלשתינית נאמדת ב-3.5 שקל לקוב. בפועל הפלסטינים משלמים 2.60 שקלים לקוב. מצב זה מייצר עלות עודפת של מעל 40 מיליון שקל בשנה שמוטלת על הצרכן הישראלי הביתי.

"אבקשכם לפעול ליצירת מנגנון כלכלי הולם למתן תמיכה ישירה בחקלאים, ו/או בתוצרת החקלאית בהיקף שיאפשר למיגזר זה לצרוך שירותי מים באופן יעיל בתעריפי העלות הריאלית של השירותים, ולתקצב סכום של כ-42 מיליון שקל לתמיכה ישירה לכיסוי עלויות אספקת המים לרשות הפלשתיני. לשנת 2016 ולשנים הבאות", כתב קושניר. ,הקמת המנגנונים האלה תאפשר להפחית באופן מיידי את תעריפי המים לצרכנים בשיעור משמעותי מאוד של 9%-10% ולהעמידם על העלות הריאלית", הוסיף.

רשות המים ניסתה מ-2012 לבטל את הסבסוד הצולב בפניות למשרדי הממשלה השונים, כולל למשרד ראש הממשלה, אולם ללא הצלחה. משק המים מגיע לכשני מיליארד קוב, מהם כמיליארד קוב מים טבעיים, 600 מיליון קוב מים מותפלים ו-400 מיליון קוב מי קולחין. על פי מקורות בענף המים, הצרכן הביתי מממן כל שנה 400 מיליון שקל סבסוד לחקלאים וסכום דומה למימון עלות ההקמה של מתקני ההתפלה ותשתיות מים אחרות.

מקור במשרד האוצר אמר כי רשות המים מבקשת למעשה להקדים את המאוחר, ולהגיע כבר ב-2016 לתוצאה שאמורה להגיע ממילא ב-2017, אז על פי ההסכם מ-2006 יפסיק הצרכן הביתי לסבסד את הצרכן החקלאי. אם ניתן יהיה לקדם את הצעת המשרד להשוות את מחירי המים בין החקלאים, הסבסוד של הצרכן הביתי היה קטן. לגבי הסבסוד של המים לרשות הפלשתינית אמר, כי זה נושא ראוי לטיפול הממשלה.

ממשרד התשתיות היפנו לקבלת תגובה למשרד האוצר בנימוק, שמדובר בעניין תקציבי. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "רשות המים פועלת מזה מספר שנים בגיבוי משרד האוצר לרבות בפן התקציבי,לשם הפחתת העלות העודפת המושתת על משקי הבית בגין עלות קיומה של חקלאות ישראלית, רק בשנתיים האחרונות הופחתו ממשקי הבית עלויות של כ-100 מליון שקל. משרד האוצר הקצה מאות מיליוני שקלים על מנת לתמוך תקציבית בביצוע מהלכים אלו, כאשר המהלכים יפחיתו את כלל העלות העודפת של משקי הבית והכל בהתאם להסכם המים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ