"הודו אישרה עסקת ענק ב-1.1 מיליארד דולר עם התעשייה האווירית"

מדובר בעסקה אחת מתוך עסקות של כ-3 מיליארד דולר מול החברה ורפאל שהקבינט ההודי החל לדון בהן ■ מקורות ישראלים אמרו כי לא התקבל עדיין אישור לפרסום

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקבינט הביטחוני ההודי אישר בסוף השבוע עסקת ענק מול התעשיה האוירית (תע''א) ב-1.1 מיליארד דולר. כך פורסם אתמול (שבת) בדיפנסוורלד.קום. על פי הפרסום, מדובר ברכישת שני מטוסי מודיעין מסוג פאלקון מתוצרת תע''א. על פי פרסומים בהודו, ביום חמישי החל הקבינט הביטחוני ההודי לדון באישור עסקות בכ-3 מיליארד דולר מול חברות רפאל ותע''א, לקראת ביקור ראש ממשלת הודו בישראל, נרנדרה מודי, המתוכנן בהמשך השנה. מודי עומד הקבינט הבטחוני.

בנוסף תע''א במגעים מתמשכים למכור מערכת טילי קרקע אוויר לצבא הודו. על פי מקורות ישראלים, מדובר בטילי ברק 8 יבשתי בהיקף שיכול לנוע ממאות מיליוני דולרים ועד מעל מיליארד דולר. עסקה קודמת של ברק 8 שנחתמה בעבר בכ-1.4 מיליארד דולר ונמצאת בשלבי מימוש מתקדמים יחסית היתה של מערכת המשוגרת מהים. על פי פרסומים שונים, הודו הביעה באחרונה עניין גם בעסקת מטוסים ללא טייס (מל''טים) עם תע''א.

יוסי וייס, מנכ"ל תע"א
יוסי וייס, מנכ"ל תע"אצילום: אייל טואג

על פי מקורות ישראלים, מדובר בהבשלת עסקות שהמגעים לגבי חלק מהן החלו לפני כשלוש שנים. העסקות כוללות רכש של מערכות ניווט וצילום (לייטנינג) של רפאל המותקנות על מטוסי קרב. מקורות בטחוניים ישראלים העריכו את העסקה ב-250-300 מיליון דולר. עסקה נוספת היא לרכישת פצצות מונחות לטווח של 100 קילומטר. מדובר בפצצות ספייס, המשוגרות ממטוסים ויכולות להתביית על מטרה על פי צילום שלה. ועל פי מקורות בטחונים ישראלים, היקף העסקה עשוי להגיע ל-150-200 מיליון דולר. שתי עסקות אלה עברו את כל האישורים הנדרשים וממתינות לאישור הקבינט ההודי.

בנוסף, על פי הדיווח, מתקדמת עסקה לרכישת טילי ספייק מרפאל. אלה מערכות חכמות של טילים נגד טנקים. על פי הערכות מקורות בטחונים בישראל, זו צפויה להיות העסקה הגדולה מכולן של רפאל, שעשויה להגיע להיקף של 900-800 מיליון דולר. עסקה זו נמצאת עדיין בשלבים פחות מתקדמים של סיכום, ולפני סיכום על העברת ידע ויצור להודו במסגרת רכש גומלין.

מקורות ביטחוניים ישראלים אמרו באחרונה ל-TheMarker, כי היחסים עם הודו מתחממים מאז הבחירות האחרונות בהודו לפני כשנה. עם זאת, לדבריהם, עסקות הנשק מול הודו מתקדמות באיטיות ניכרת, והבטחות קודמות לחתימה מהירה לא התממשו. לכן מתייחסים בתעשיה הבטחונית בזהירות לידיעות מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker