החקלאים נלחמים במהלך היבוא של כחלון: "נמכור ירקות ברווח של 5% בלבד"

ארגוני החקלאים מנסים למנוע הורדת מכס על יבוא לקראת פסח ■ "לא אנחנו גורמים ליוקר המחיה, אלא פערי תיווך של 300–600 שקל בחודש"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

בניסיון למנוע פתיחה גורפת של יבוא תוצרת חקלאית טרייה וירקות קפואים, כפי שהודיע שר האוצר, משה כחלון, מציעים החקלאים הצעות מגוונות שאמורות להבטיח, לטענתם, הורדת מחירים לקראת פסח.

בחגים האחרונים היו חקלאים חלק מהגורמים שחוללו עליות מחירים תוך ניצול ביקוש קשיח וגבוה, לצד הרשתות והיצרנים. השנה פועלת התאחדות החקלאים, בראשות מאיר צור ואבשלום וילן, לצמצום היבוא שעליו הכריז כחלון; התאחדות האיכרים, בראשות דובי אמיתי, מתכננת להציע לראשונה מחיר ארצי נמוך בשער המשק לכמה מוצרים בסיסיים, כדי להוכיח, שלא החקלאים מעלים את יוקר המחיה.

פערי התיווך עולים ביוקר
כרוב לבן - שופרסל - 4.9 שקל. ויקטורי - 1.9 שקל. 
מלפפון - שופרסל - 6.9 שקל. ויקטורי - 4.9 שקל.
פערי תיווך של עד 490%

על פי מקורות מקורבים לדיון עם משרד האוצר ומשרד ההחקלאות, בימים האחרונים הסכים משרד האוצר לסגת מפתיחת יבוא גורף של דגים קפואים במכס מופחת של 50% ולתחום את היבוא בכמויות. הצדדים מדברים על יבוא של 3,000 טונה ללא מכס לשלושה חודשים, או על יבוא של 6,000 טונה, מחציתם ב–50% מכס לחצי שנה, ועל פיצוי למגדלים.בתחום שמן הזית מציעים החקלאים להגדיל את המכסה השנתית הרגילה של 1,200 טונה בכמה מאות טונות בלבד, ואילו משרד האוצר מעוניין לייבא מכסה נוספת של 4,000 טונה. ההערכות הן, שהמכסה תהיה נמוכה מ–4,000 טונה.

בנוגע לירקות הקפואים מציעים החקלאים להבטיח הנחות עמוקות של עשרות אחוזים במחירים של החברות סנפרוסט וויטה פרי גליל, אך הם אינם יכולים להציג מחירים לצרכן מחשש לעבירה על חוק ההגבלים. בשלב זה לא בטוח, שההצעה תשכנע את משרד האוצר לסגת מפתיחת היבוא של ירקות קפואים.

תפוחי אדמה
 בחצי מחיר

התאחדות החקלאים ומועצת הצמחים גם שוקלות להציע הורדת מחירים לחג של שלושה גידולים: גזר ל–1.60 שקלים לק"ג, תפוחי אדמה ל–1.70 שקלים וכרוב לבן ל–2 שקלים. לתפוחי אדמה מוצע מחיר הנמוך בכ–50% ממחירו הרגיל, 2.5 שקלים לק"ג. הורדות נוספות מותנות בתמיכה בענף הירקות. ואולם, לדברי מקורות, ספק אם ניתן לשלוט במחירי המכירה של כל המגדלים.

התאחדות האיכרים מתכננת לצאת ביוזמה רחבה יותר, שנועדה להוכיח לשרים כי לא החקלאים מעלים את המחירים לצרכן. לראשונה בתולדות ענף החקלאות מנסה התאחדות האיכרים והחקלאים לגבש מחירי מכירה אחידים של ירקות בסיסיים בכל הארץ. את המהלך מוביל נשיא ההתאחדות, אמיתי, כמענה ליוזמתם של שר האוצר ושר החקלאות, אורי אריאל, לפתוח את השוק ליבוא ירקות טריים וקפואים לפני החגים כדי למנוע העלאות מחירים.

משה כחלון
משה כחלון צילום: תומר אפלבאום

"בימים הקרובים נגיש לשר האוצר רשימה של מחירי פירות וירקות בסיסיים עם מחירי מכירה ראויים וקבועים בשער המשקים החקלאיים", אמר אמיתי. "אלה יהיו המחירים שבהם החקלאים מתחייבים לספק את הסחורה בתקופת החגים ושהשר יחליט מי הגורם ליוקר המחיה". אמיתי הוסיף כי פתיחת היבוא שמתכנן כחלון תפגע בחקלאים ותעשיר יבואנים ורשתות, בשעה שאת המחירים הגבוהים לצרכן מחוללים סיטונאים ורשתות.

לדברי אמיתי, המחיר הארצי שייקבע ישקף רווח נמוך יחסית של 5% על המחיר הגבוה ביותר של הירקות. לדוגמה, אם עלות הייצור של שני מגדלי מלפפונים היא 3 שקלים ו–3.5 שקלים, ייקבע מחיר של 3.67 שקלים, שיקבל החקלאי לאחר ניכוי דמי תיווך על ידי הסיטונאי. דמי התיווך מגיעים לכ–17% מהמחיר במקרה של סיטונאי קטן ועד 25%–30% במקרה של סיטונאי של רשת שיווק.

החקלאים טוענים כי פער התיווך במוצרים טריים הוא הגורם המרכזי ליוקר המחיה במוצרי מזון. לפי חישובי התאחדות האיכרים והחקלאים, עלותו של פער זה למשפחה היא 300–600 שקל בחודש מהוצאה חודשית של 1,300 שקל בממוצע לתוצרת חקלאית טרייה.

ממשרד האוצר נמסר: "אנחנו נמצאים בימים אלה בדיאלוג עם משרד החקלאות ונציגי החקלאות על קידום המהלכים להפחתת המכסים לקראת פסח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker