החקלאים לוועדת הכלכלה: היבוא לא יוריד מחירים

בישיבת הוועדה אתמול תקפו נציגי החקלאים את כוונת שר האוצר, משה כחלון, להוריד מכסים לקראת החגים ■ מזכ"ל התאחדות החקלאים: אם הממשלה רוצה רפורמה, שתעביר 5 מיליארד שקל לחקלאים ■ נשיא התאחדות התעשיינים: הצעד יפגע קשות בתעשייה המקומית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

התנגדות גורפת לתוכנית הורדת המכסים של שר האוצר, משה כחלון, נשמעה אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת בראשות איתן כבל (המחנה הציוני). הטענה המרכזית בדיון היתה כי היבוא לא יוריד מחירים אלא רק יפגע בחקלאים ויעשיר את היבואנים והרשתות, כמו בעבר.

הדיון עסק בחלקו בתוכנית כחלון, המגובה על ידי שר החקלאות, אורי אריאל, להורדת מכסים לצורך הורדת מחירים לקראת חג הפסח וחגי תשרי; ובחלקו השני בתוכנית הכוללת של משרדי החקלאות והאוצר לרפורמה בחקלאות לטווח ארוך. נראה כי חלק מההתנגדות של חברי ועדת הכלכלה וארגוני החקלאים נובע מכך שדבר התוכנית נודע להם מהתקשורת - ולא ממשרדי האוצר והחקלאות.

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי ״היבוא לא הוריד מחירים, אלא גרם לסגירה של משקים חקלאיים. אנחנו מבינים את הצורך שלא יהיה מחסור בחג, אבל אנחנו רוצים שהכל יהיה בהסכמה״.

באשר לתוכנית הממשלה לסגירת מועצות הצמחים, הלול והחלב, ולהעברתן למתכונת וולונטרית, אמר צור כי ״למועצות הייצור יש תפקיד. אם רוצים מו״פ, תכנון ופיתוח, על המדינה לקחת את זה על עצמה ולא להשית הכל על החקלאים״.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, אמר כי ״עלות התוכנית הכוללת שמציע מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, היא 5 מיליארד שקל, כולל ויתור על המכס".

נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים, דובי אמיתי, אמר: "לא ייתכן שבזמן שבאירופה  מחרימים את התוצרת הישראלית, מדינת ישראל פותחת את שעריה לתוצרת מאירופה, מירדן, ממצרים, מג'נין ומעזה - וסותמת את הגולל על החקלאות המקומית".

ח"כ כבל אמר בדיון כי "רוב עבודתה של ועדת הכלכלה היא לעשות את המיטב כדי לשרת את הציבור - אבל שלא נמצא את עצמנו דורסים בדרך מערכות שלמות. גם לפתיחת השוק יש חוקים".

בן אליהו השיב כי אנשי משרדו "מנהלים זה כמה חודשים סיעור מוחות בנושא התמיכה הישירה. משמעות הדבר היא שיבוטלו המכסים ומכסות הייצור, כאשר יהיו פריטים מסויימים שבהם יתבצע הדבר בצורה מדורגת. הליך זה לא יבוצע ללא הסכמת החקלאים, והנושא ייסגר בהסכם".

נציגת אגף תקציבים במשרד האוצר, שירה ברגמן, אמרה בדיון כי חקלאי שפרנסתו תפחת כתוצאה מהתהליך יקבל תמיכה ישירה מהממשלה וביטוח הכנסה. במקרים אחרים, יינתן סכום חודשי כהבטחת הכנסה, ויהיו סוגים שונים של תמיכות, בהתאם לענפי החקלאות השונים. לדבריה, "הממשלה פעלה בשנה האחרונה בתיאום עם החקלאים, אך חודש וחצי לפני חג הפסח האינטרס של תושבי ישראל גובר באופן נקודתי". ברגמן אמרה כי יש כוונה להוריד מחירים בענפים מונופוליסטיים, כמו ענף הירקות הקפואים.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר, כי "החלטות האוצר האחרונות מעמידות בסימן שאלה את המשך קיומה של החקלאות. אנחנו לא מתעלמים מיוקר המחיה, אבל יש עוד תחנות בדרך לפני התקפת הפתע של האוצר".

מרדכי (מוטי) חזיזה, נציג עובדי פרי גליל, אמר: "באתי לפה בשם עובדי הייצור. אתם באים היום לפגוע באופן ישיר במפעל שלנו. תנו לעובד לעבוד. את מי אתם משלים? במי אתם באים לפגוע, בעובד שמשתכר 4,000 שק בחודש?"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי התוכנית של משרד האוצר גובשה מבלי שנבדקו השלכותיה על המשק ועל התעשייה המקומית, ומבלי שהוכח כי הורדת מכסים היא כלי יעיל להפחתת מחירים. "לצערי, נראה כי מטרת האוצר, היא להחליף ייצור מקומי ביבוא - מהלך שלא יוריד את המחירים, אבל יפגע קשות בתעשייה המקומית", אמר ברוש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker