רשתות ויבואנים: להסיר מכסים במקום להתיר יבוא מוצרים במכסות ללא מכס

בשימוע במשרד האוצר אמרו אתמול נציגי רשתות שיווק ויבואנים כי היבוא במכסות מאפשר לקומץ יבואנים להתעשר על חשבון הצרכנים ולא הביא להפחתה ביוקר המחיה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

נציגי רשתות שיווק ויבואנים, המיוצגים על ידי איגוד לשכות המסחר, הציגו אתמול את עמדתם בנושא הפחתות המכס שעליהן הודיע בתחילת פברואר שר האוצר, משה כחלון. לגישתם, יש לבטל את המכסים על כל מוצרי המזון למעט ירקות ופירות טריים, שלגביהם לא קיים מחסור ושמחיריהם סבירים. זאת, במקום להתיר למשך תקופה קצובה יבוא פטור ממכס במכסות. באיגוד מיוצגות רשתות שהן גם יבואניות, ובהן שופרסל ורמי לוי.

כחלון הודיע על כוונה להוריד מכסים על דגים קפואים ב–50% עד סוף השנה, ולפתוח מכסת יבוא ללא מכס של 2,800 טונה לשמן זית. בתחום הירקות הקפואים הודיע כחלון על מכסת יבוא ללא מכס של 5,500 טונה, בין השאר, של כרובית, ברוקולי, סלרי, פטריות ותערובות ירקות. כן ייכללו במכסה קטניות ותירס מתוק. מכסה ללא מכס של 4,500 טונה תינתן לתפוחי אדמה קפואים. עוד כוללת התוכנית יבוא ללא מכס בהיקף של 40 אלף טונות לפני פסח וראש השנה. מכסה זאת תכלול בטטה, חצילים, גזר, כרוב, בצל, תפוחי אדמה וחזרת.

"יש לבטל את המכסים על כלל מוצרי המזון, למעט פרטי המכס של מוצרי מזון חקלאיים מובהקים (פירות וירקות טריים), המיוצרים בישראל בכמות מספקת לשוק המקומי — שבעניינם יש לבצע בחינה פרטנית ולפי הצורך לעבור מהגנה מכסית לסובסידיה ישירה לחקלאי", ציינו הרשתות והיבואנים בשימוע. "ברור כי במקרים חריגים ניתן לבצע את ההפחתה בצורה הדרגתית כדי להישאר עם היד על הדופק מבחינת השפעת ההפחתה על הייצור המקומי".

לגישתם, המכסים מהווים נטל על פיתוח התחרות בשווקים ומייקרים את סל הצריכה של משקי הבית. "שימור חסמי היבוא משרת קבוצת נהנים צרה במחיר של פגיעה ברווחת המשק", אמרו. "מדיניות המכסות הפטורות ממכס לא הביאה להפחתת יוקר המחיה. יש לבטל גם את המיסוי על חומרי גלם המשמשים לתעשיית המזון, כדי לשפר את יכולתה של התעשייה המקומית להתמודד עם הפחתות המכסים על מוצרי מזון מיבוא".

מוצרים בחנות
צילום: עדי דברת מזריץ

לגבי שני מוצרים שהחקלאים מתנגדים בתוקף להורדת המכסים עליהם לקראת פסח — ירקות קפואים ושמן זית — אמרו הנציגים: "אנחנו מצדדים בהפחתת מכסים בצורה מבוקרת בירקות הקפואים תוך ליווי ההורדה בבדיקת השפעה על המשק. ההערכה שלנו היא שמחירי הירקות הקפואים יירדו משמעותית".

לגבי הכוונה לפתוח מכסות פטורות ממכס ליבוא שמן זית, אמרו הנציגים כי הם מצדדים בביטול מוחלט של המכס: "ממילא מגדלים ישראלים של עצי זית לא מספקים את כל הביקוש המקומי".

מגדלי הזיתים מתכננים לעלות היום לירושלים עם עצי זית כרותים צבועים באדום, כחלק ממאבקם למניעת הורדת המכסים. לדבריהם, ההורדה תפגע קשות בענף בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום