קיצוץ רגולציה והקלות ליצואני קוסמטיקה: תהליך האישור יקוצר מחודשים לימים

ההקלות יאפשרו הגדלת יצוא למדינות כמו סין, דרום מזרח אסיה ומזרח אירופה ■ היקף הענף כמיליארד דולר בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

משרד הכלכלה והתעשייה נענה לבקשת התעשיינים להקל על תנאי היצוא במקביל להקלות ביבוא, ובד בבד מצמצם רגולציה על פי החלטת ממשלה מ-2015. המשרד הודיע היום על הקלות במתן אישורי מכירה חופשית בתחום התמרוקים, כך שניתן יהיה לייצא קוסמטיקה למדינות רבות בקלות רבה יותר.

עד היום, התבצע התהליך על ידי משרד הבריאות וכלל תשלום אגרה. מעתה יעבור ההיתר לאחריות משרד הכלכלה. בהתאם להוראת מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג, שתפורסם היום (ג'), תבוטל האגרה ויקוצר ההליך באופן משמעותי מכ-4-3 חודשים למספר ימים בלבד. על פי הערכת משרד הכלכלה, קיצור ההליך וביטול האגרה, יביאו לגידול משמעותי בפעילות העסקות של היצואנים ומימוש עסקות פוטנציאליות בענף.

חנות קוסמטיקה בהודו
חנות קוסמטיקה

אישור מכירה חופשית ליצוא (Certificate of Free Sale ,CFS) נדרש על ידי מדינות שונות כתנאי בסיסי למכירה בארצם, והוא מעיד כי התמרוקים מאושרים ונמכרים באופן חופשי במדינת יצורם. בין המדינות הדורשות אישור שכזה: סין ומדינות מזרח אסיה, מזרח אירופה מדינות חבר העמים ומדינות באמריקה הדרומית והמרכזית.

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג אמר, כי "אנו פועלים לאתר ולטפל בחסמים המקשים על יכולת התחרות  של היצואנים הישראלים בשווקים הזרים. תעשיית הקוסמטיקה הישראליות זוכה לביקושים יפים בעולם בזכות המגוון, הייחוד, האיכות הגבוהה והמחירים התחרותיים של המוצרים, אבל עסקאות רבות לא יוצאות לפועל וכושר התחרות נפגם, רק בשל בירוקרטיה. תפקיד הממשלה הוא לתת רוח גבית ולאפשר את מימוש הפוטנציאל של העסקים ושינוי הנוהל יאפשר זאת".

תעשיית התמרוקים הישראלית מצליחה ומתחרה בשווקים העולמיים בזכות תמרוקים איכותיים במחירים תחרותיים, המבוססים על מותגים של ים המלח, מותגים טבעיים, מותגים דרמקולוגיים ומותגים "ארץ ישראליים". היצור המקומי מתרכז במפעלים תעשייתיים, העומדים בתנאי ייצור נאותים (GMP).

הענף כולל כ-10 מפעלים גדולים, כ-30 בינוניים ועשרות מפעלים קטנים הפועלים בנישות יחודיות. בין יצואניות הקוסמטיקה הגדולות בישראל: שמן מרוקאי, סבון של פעם, פרמייר ים המלח, לוריאל ישראל, מעבדות ים המלח, אמיליה קוסמטיקס, א.ל. ארמן, הולילנד קוסמטיקס, ביו קור מטריקס, קריסטליין.

על פי הערכות מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה, היקף המכירות הכולל של יצרני התמרוקים בארץ, עומד על כמיליארד דולר בשנה, תעסוקה של כ-7,000 עובדים וייצוא של כ-400 מיליון דולר לשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום