הרפורמה ביבוא: החקלאים דורשים 
3 מיליארד שקל בשנה עבור ביטול המכסים

באוצר לוחצים לתמיכות ישירות בהיקף של כמיליארד שקל, ובמשרד החקלאות מעריכים כי המחיר ההוגן הוא כ–2 מיליארד שקל ■ 
בפגישה בין שר החקלאות לראשי הענף הוסכם כי החקלאים יאפשרו יבוא מוצרים טריים לקראת חג הפסח, תמורת פיצוי

אורה קורן
אורה קורן

התאחדות החקלאים, המיי­צ­גת את רוב המגזר החקלאי, מנהלת זה כמה חודשים שיחות עם משרדי האוצר והחקלאות על מהלך כולל של מעבר מתמיכות עקיפות לישירות, כפי שנחשף ב-TheMarker. החקלאים מוכנים עקרונית למהלך שישנה את פני החקלאות בישראל, ויכלול ביטול מכסים על יבוא תוצרת חקלאית וביטול התכנון בענפי החלב והביצים - אך על פי מקורבים למגעים, נוקבים בתג מחיר של כ-3 מיליארד שקל בשנה תמורתו.

לפי המקורבים, במשרד האוצר שואפים להוריד את המחיר לכמיליארד שקל, ובמשרד החקלאות מעריכים כי הסכום ייסגר סביב 2 מיליארד שקל בשנה, שיוזרמו כתמיכה בחקלאים ולשיפור החקלאות.

אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

אתמול סיכמו ראש התאחדות החקלאים, מאיר צור, ומזכ"ל התאחדות החקלאים, אבשלום וילן, עם שר החקלאות, אורי אריאל, ומנכ"ל משרדו, שלמה בן אליהו - כי החקלאים יאפשרו יבוא מוצרים טריים לקראת חג הפסח, תמורת פיצוי שיקבלו מהמדינה. בפגישה הסכימו הצדדים לפעול בשיתוף פעולה ולחזור למשא ומתן אינטנסיבי לגיבוש תוכנית אסטרטגית לחקלאות, שיסתיים בתוך שלושה חודשים. שאר הנושאים שבתוכנית יידונו בין החקלאים למשרדי האוצר והחקלאות.

משרד האוצר יצטרך לקבוע עמדה בנושא, ככל הנראה עד לפגישה הקרובה בין שר האוצר, משה כחלון, לחקלאים, המתוכננת להתקיים השבוע. בפגישה צפוי צור להציג לשר האוצר את התוכנית האסטרטגית שגיבשו החקלאים במטרה לפתח לטווח ארוך חקלאות תחרותית, יציבה, צומחת ומתחדשת - שתספק פרנסה הוגנת לחקלאים במחירים נוחים לצרכן, לדבריהם.

מאיר צורצילום: נמרוד גל

הרפורמה הכוללת מפלגת את החקלאים

השיחות המתנהלות בין נציגי החקלאים לבכירים במשרדי האוצר והחקלאות מקיפות את כל ענפי החקלאות - למעט חלב וביצים, שני ענפים שבהם מחולקות כיום מכסות ייצור על ידי המדינה ומחיר המוצרים נמצא תחת פיקוחה. לשני ענפים אלה בסיס חזק בקיבוצים, הנהנים מלובי פוליטי חזק שמקשה על העברת רפורמות בתחומם.

עם זאת, תמורת 3 מיליארד שקל נראה כי החקלאים יהיו מוכנים לכלול ברפורמה גם את ביטול התכנון הממשלתי בענפי החלב והביצים. לגישתם, מכיוון שרפתן לא רשאי למכור חלב בשוק ומשום שמחלבות צריכות להיערך מבחינת חומרי הגלם — הן אלה שיחליפו את הממשלה בחלוקת מכסות החלב.

הרפורמה הכוללת מפלגת את החקלאים. המתנגדים לה, שהם ככל הנראה מיעוט בקרב החקלאים, כוללים חקלאים ותיקים שחוששים מפגיעה בפרנסתם. מי שצפויים להוביל את המאבק בתוכנית הם ראשי מועצות הייצור, ה"פוליטיקאים" של החקלאים, שהרפורמה כוללת את ביטולן. מדובר במועצות ייצור הפועלות על פי חוק, ובראשן מועצות הלול, הצמחים והחלב, שמתקציבן - המבוסס על היטל שמשלם כל חקלאי - מתפרנסים אותם בכירים. אלה יאבדו את בסיס כוחם ואת הכנסתם אם הרפורמה תעבור במלואה. ניסיונות קודמים לבטל או לשנות את מועצות הצמחים והלול נכשלו בעקבות לובי חזק שהפעילו בכנסת.

צילום: וקנין עופר

צרכנים משלמים מיליארדים מיותרים

אחד הענפים הראשונים שייחשף כבר בקרוב למעבר מתמיכות עקיפות לישירות הוא ענף הדגה. בשיחות שנערכו אתמול במשרד החקלאות התגבשה הבנה עקרונית, שלפיה המכס על יבוא דגים קפואים יירד מ–100% ל–50% בש­לב ראשון. בהמשך, לאחר בחינת ממצאי השינוי, המכס אמור להתבטל. היבוא יוגבל במכסות, והמגדלים יקבלו פיצוי של עשרות מיליוני שקלים, שישמשו, בין השאר, לשדרוג בריכות.

המגעים בין הממשלה לנציגי החקלאים נמשכים לגבי היקף המכסה - שנציגי המגדלים הציעו להגבילה ל-3,000 טונה - ועל גובה הפיצוי המדויק. החקלאים מבקשים גם רשת ביטחון למגדלים, שתבטיח כי אם מכירותיהם ייפגעו כתוצאה מהורדת המחיר, הם יפוצו בהפרש בין המחיר הישן לחדש. ההערכות הן כי ההבנות יהיו קבועות, ולא רק לתקופה שתסתיים בחג הפסח.

לדברי וילן, יבואני הדגים כנראה קיבלו מידע מוקדם על הכוונה להוריד מכסים, מכיוון שהם כבר פורקים בנמל אשדוד מאות טונות של דגים קפואים - פילה אמנון המיובא מסין. "יש כניסה אדירה של דגים קפואים מסין. עד חג הפסח ההיקף יכול לעלות ל-15 אלף טונה. יבואנים יכולים להחזיק את הדגים במחסנים ולהוציא אותם כשהמכס יירד", הוסיף.

על רקע השיחות המתמשכות עם החקלאים, הופתעו נציגיהם לגלות בתקשורת כי שר האוצר מתכוון להגדיל מכסות יבוא ללא מכס של ירקות קפואים ושמן זית, ובכוונתם להתנגד לכך. זאת, בנימוק שהורדת המחיר לצרכן תהיה זניחה, אך מנגד ייפגעו מאות עובדי מפעל פרי גליל ויצרני שמן זית. אתמול הוחלט לקיים כנס חירום של מגדלים וראשי רשויות בגליל, לבחינת השלכות התוכנית.

משרדי החקלאות והאוצר מובילים רפורמה שנועדה להעביר את שיטת התמיכות בחקלאות מעקיפות לישירות, על פי המלצות הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD). לפי בדיקה שביצע על השוק הישראלי, הצרכן משלם בכל שנה יותר מ-3 מיליארד שקל מיותרים על מזון, בשל התמיכות העקיפות בחקלאות, שבין השאר פוגעות ביעילותה. עם זאת, גם במדינות המפותחות לא כל התמיכות ישירות, אך הן בשיעור קטן בהרבה יחסית לישראל.

הרפורמה, שצפויה להיכנס לתקציב המדינה כבר ב-2017, תקיף את כל ענפי החקלאות, ובהם פירות, ירקות, דגים, בשר, כבש, עוף, ביצים, חלב ומוצריו, ירקות קפואים ומוצרי חקלאות המשמשים חומרי גלם לתעשייה. סבסוד עקיף מתבצע באמצעות מכסים, ניהול מכסות ייצור של חלב וביצים ופיקוח מחירים. סבסוד ישיר הוא בעיקר העברת תשומה שוות ערך לכסף, כמו מים במחיר מופחת או מימון ביטוח החקלאי על ידי המדינה.

על פי הרפורמה, יוסר המכס כבר ב-2017 על כל מוצרי המזון הטרי למעט חריגים. בחלק מהמקרים ההסרה תהיה הדרגתית ותימשך כמה שנים. כמו כן, יבוטל התכנון והפיקוח בענפי החלב והביצים, ויבוטלו מועצות הייצור החקלאיות הפועלות על פי חוק המחייב כל חקלאי להיות חבר בהן, והן ייהפכו לוולונטריות - חקלאי שירצה להצטרף, יוכל לעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker