רפורמת הדיג: משרד החקלאות יקבע תקנות להגבלת דיג המכמורת שפוגע בדגה בים התיכון

כ-20 ספינות המכמורת יוכלו לדוג רק במרחק גדול יותר מהחוף, עם רשתות בעלות חורים גדולים, לא על קרקע סלעית ולא בעונת הרבייה ■ המכמורתנים מבקשים להקפיא את התקנות: "יותירו יותר מ-100 משפחות ללא פרנסה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

משרד החקלאות גיבש תקנות שיגבילו את דיג המכמורת, הנחשב לשיטת הדיג הפוגעת ביותר בדגה בים התיכון. התקנות יידונו היום בוועדת הכלכלה. דיג המכמורת מתבצע באמצעות רשתות שנגררות על קרקעית הים, תולשות וגוררות כל מה שנקרה בדרכן. הן גם לוכדות דגים קטנים רבים שלא נעשה בהם כל שימוש, ובכך מונעות את גדילתם.

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, אמר לקראת הדיון בוועדת הכלכלה כי "כדי לשמור על היקף הדגה בים התיכון בקרבת החופים, אנחנו אומרים למכמורתנים לפעול כך שלא ייווצר מצב שבו הם דגים וזורקים 70% מהשלל כדגים מתים. צריך לשמור על משטר הדגה בים התיכון, אך לאפשר דיג שבסופו של דבר יהיה גם לטובת הצרכנים".

דיגצילום: אייל טואג

לדבריו, התקנות קובעות כי המכמורתנים לא יוכלו לדוג בכל האזורים, ובמיוחד לא בשטחי קינון של דגים ובשמורות טבע. הם גם לא יוכלו לדוג בכל עונות השנה, ויצטרכו לחדול מדיג בחודשי הרבייה כדי לאפשר לדגים לגדול. עוד נקבע כי עיני הרשתות יהיו רחבות יותר, כך שדגים קטנים לא יילכדו.

כמו כן, הדיג בספינות מכמורת המתבצע כיום בעומק של 20 רגל יתרחק מהחוף ויתבצע בעומק של 40 רגל. מכמורתנים לא יוכלו לדוג על קרקע סלעית אלא רק על קרקע חולית, כדי לא להרוס את המגוון בקרקעית הים, והפיקוח על הדיג יתהדק ויתבצע גם בלב ים, ולא רק על החוף. דיג ברובה תת־ימי בכינרת ובמפרץ אילת ייאסר.

לפי מחקר שביצעה חברת טאסק בעבור החברה להגנת הטבע ב-2013, 22 כלי שיט של דיג מכמורת שפעלו אז הסבו נזק של 862 מליון שקל למשק ופגעו בקיימות הדגה בים התיכון. "ענף הדיג בישראל הוא סיפור כלכלי קלאסי על קבוצה קטנה של דייגים שגורמת נזק כספי ואקולוגי ניכר, מול קבוצה גדולה של דייגים שמנסה להתפרנס וליהנות מהים", סיכם לפני כשנתיים רועי זס, שעמד בראש צוות המחקר. במחקר השתתפו גם פרופ' מנחם גורן, ביולוג ימי מאוניברסיטת תל אביב שעוסק באקולוגיה של הים.

בעלי ספינות מכמורת מתנגדים לתקנות החדשות. אף שמדובר בכ-20 ספינות בלבד, הם טוענים כי "התקנות יותירו יותר מ-100 משפחות העוסקות בדיג מכמורת ללא פרנסה, ועוד מאות משפחות המתפרנסות בעקיפין מדיג זה ייקלעו למציאות כלכלית קשה". במכתב לשר החקלאות, אורי אריאל, ביקשו לא להוציא לפועל את התקנות שגובשו במשרד.

מיכאל זמל, דייג מכמורת העובד באזור הקישון, אמר כי "מתקנים תקנות שיחסלו אותנו כליל ללא סיבה, כמו איסור דיג בשלושת חודשי הקיץ שבהם אנחנו עושים את עיקר פרנסתנו. אנו מבקשים משר החקלאות להקפיא את התקנות עד שתיערך בדיקה מדעית וסטטיסטית שתקבע אם אכן חלה ירידה בכמות הדגה בים התיכון, כפי שטוענים הארגונים הירוקים, או שישנה דווקא עלייה, כפי שאנו טוענים על סמך הנתונים שבידינו".

על פי נתוני משרד החקלאות, כ–80% מצריכת הדגה בישראל מקורם ביבוא. 15%–17% מגיעים מבריכות ורק אחוזים בודדים מהים התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker