מנכ"ל פניציה: "מחיר הגז במתווה לא ריאלי, רוצה לעבור למזוט זול"

ערן חיימוביץ': "אני עדיין חושב שכל המדינה צריכה להיות מחוברת לגז טבעי, אבל לא יכול להיות, שהמחיר שלו כל כך לא תחרותי, לא ביחס לעולם ולא ביחס לדלקים אחרים, זה בעייתי"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מנכ"ל חברת פיניציה, ערן חיימוביץ' אמר היום, כי פנה למשרד להגנת הסביבה וביקש ממנו לקבל היתר לעבור משימוש בגז טבעי למזוט. לדבריו, סעיף המחיר במתווה הגז הממשלתי הופך את השימוש בגז ללא כדאי ומגדיל את הוצאותיו לעומת שימוש במזוט.

"אני עדיין חושב שכל המדינה צריכה להיות מחוברת לגז טבעי, אבל לא יכול להיות, שהמחיר שלו כל כך לא תחרותי, לא ביחס לעולם ולא ביחס לדלקים אחרים, זה בעייתי", אמר חיימוביץ'.

טכס חתימת הסכם הובלת גז בין חברת פיניציה לחברת נתג"ז. מימין לשמאל: ערן חיימוביץ, רון חיימובסקי, עוזי לנדאו, שמואל תורג'מןצילום: דודו בכר

כבר בשלב גיבוש מתווה הגז הממשלתי היה חיימוביץ' התעשיין הראשון וכמעט היחיד שאמר, כי מחיר הגז צריך להיות עד ארבעה דולר ליחידת אנרגיה, בעוד שבפועל הוא היה גבוה בכ-2-1.5 דולר. "הפער נותר גם עכשיו", אמר. "במתוה סגרו גם את ההצמדות של המחיר. אף אחד לא יודה שיש טעות", הוסיף.

לדבריו, המשרד להגנת הסביבה אישר לו פליטות זיהום על בסיס שימוש בגז. כיוון שמעבר למזוט יגדיל את הזיהום, ביקש מהמשרד לשנות את ההיתר, כדי להוריד עלויות.

"למרות זאת אני אומר, שהטיפול הנכון זה לטפל במחיר. היום אין לאף אחד אינטרס להתחבר לגז טבעי כל עוד המחיר של המזוט כל כך נמוך. האינטרסים הכלכליים הם של כל התעשיינים. אף אחד לא ירכוש גז עד שהמחיר של הדלקים האחרים יעלה. זה חייב להיות מקושר. עד שזה לא יקרה אף אחד לא יזוז לגז טבעי. למדינה צריך להיות אינטרס סביבתי ובריאותי להתחבר לגז, והיא חייבת לייצר תמריץ לתעשיינים", הוסיף.

לדבריו, מי שמשלם הכי הרבה זה חברת חשמל וכל האזרחים שמממנים אותה משלמים את המחיר. "הבעיה שזו חברה ממשלתית שלא יכולה לצעוק אז הם יושבים בשקט", אמר.

"במתווה הגז, סעיף המחיר חייב להיות מוצמד לדלקים חלופיים במשק כדי יהיה כדאי להשתמש בגז טבעי. המחיר נתקע בהצמדה לחבית במחיר 60 דולר, והיום אנחנו בחצי מזה. המתווה נכון, אבל סעיף המחיר לא סביר".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה, כי "זה סיפור שהיה יכול להיות קומי אלמלא היה טראגי. המפעל שבחיבורו לגז הושקעו 60 מליון שקל אינו יכול לעמוד במחירים המופקעים והמונופוליסטיים של חברות הגז ומוותר מרצונו על הגז הטבעי, שהיה יכול להיות זול להפליא אלמלא הקופון ההזוי שגוזרות עליו חברות הגז. העובדה שערן חיימוביץ' היה הדוגמן של נובל אנרג'י בתשדירי הקמפיין שלה למתווה הגז, מדגימה את המצב ההזוי והמטורף שישראל נקלעה אליו בשל המתווה. כואב הלב לראות הזדמנות כבירה כזאת למשק הישראלי שהולכת ומתפוגגת בגלל תאוות בצע, ממשלה רופסת, וקשרי הון שלטון. גם התאחדות התעשיינים שסינגרה עד עכשיו על מונופול הגז בכל כוחה חייבת להתעשת ולשנות כיוון ב-180 מעלות, שאם לא כן – הגז לא יגיע לעולם למפעלים, מהסיבה הפשוטה שהדבר לא ישתלם להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker