"רכישת אלביט את תעש תגדיל את חלקה ברכש המקומי של משרד הביטחון לכ-50%"

משרד הביטחון תמך בעבר במיזוג חברות ביטחוניות ■ מתמודדים במכרז הזהירו כי הרכישה תהפוך את המשרד לשבוי בידי מונופול ביטחוני

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

החשדות שהמכרז להפרטת תעש עשוי להיות מוטה לטובת אלביט מערכות נבעו ממחיר המינימום במכרז — 1.1 מיליארד שקל. יתר על כן, רשות החברות הממשלתיות הבהירה, באופן מפתיע, כי החברה תימכר לקבוצה שתגיש את הצעת המחיר הגבוהה ביותר.

בדרך כלל, מכרזים ממשלתיים נותנים משקל לנושאים נוספים — כמו עידוד תחרות ושמירה על העובדים. מתמודדים שונים במכרז טענו כי רק לאלביט כדאי לשלם מחיר גבוה ממחיר השוק, מכיוון שהסינרגיה עם תעש תייצר עבורה ערך מוסף במכרזים מול התעשייה האווירית בישראל ובחו"ל.

ניסוי בטיל מתוצרת תעשצילום: תעש

משרד הביטחון תמך לא פעם בשנים האחרונות במיזוג חברות ביטחוניות לחברה אחת גדולה, שתתמודד טוב יותר מול ענקיות ביטחוניות בחו"ל. לדוגמה, בעבר הציע משרד הביטחון לאחד את כל החברות בתחום, כך שייוצרו חברה ממשלתית אחת וחברה פרטית אחת. מכך נובע החשש של חלק מהמתמודדים כי במשרד נוטים לאפשר לאלביט לרכוש את תעש. במשרד הכחישו את ההערכות.

עם זאת, מתמודדים במכרז הזהירו כי רכישת תעש על ידי אלביט תהפוך את משרד הביטחון שבוי בידי מונופול ביטחוני. על פי הערכות בתעשיות הביטחוניות, היקף הרכישות של מערכת הביטחון מהתעשיות הביטחוניות הישראליות מגיע לכ–2 מיליארד דולר בשנה. ההיקף גבוה יותר בשנים שבהן מערכת הביטחון מצטיידת במערכות כמו כיפת ברזל.

מכירות אלביט ב–2014 הסתכמו בכ–3 מיליארד דולר, ומכירות תעש בכ–500 מיליון דולר — כך שאם אלביט תרכוש את תעש, מכירותיה יגיעו לכ–3.5 מיליארד דולר בשנה. בהנחה שהחברות הביטחוניות מוכרות 25%–30% ממוצריהן בישראל, אלביט עשויה, אם תרכוש את תעש, למכור למערכת הביטחון בכמיליארד דולר בשנה. כלומר, מתוך כלל הרכישות של מערכת הביטחון, שמסתכמות בכ–2 מיליארד דולר בשנה — אלביט תהיה אחראית על מחציתן.

האפשרות שאלביט מערכות תרכוש את תעש ותהפוך מונופול במכירת מוצרים ושירותים למערכת הביטחון מעוררת חוסר נוחות ודאגה בקרב מומחי הגבלים. ברשות ההגבלים סירבו להתייחס לנושא פומבית, אולם ברשות יודעים כי יצטרכו להשיב לגביו אם אלביט תזכה במכרז.

על פי מומחים בתחום, אם אלביט מוכרת ללקוחות נוספים במשק — היא תוכל להעלות להם מחירים, בשוק הריכוזי ממילא של תעשיות ביטחון, ויש למנוע את זה. לגבי משרד הביטחון כלקוח, הרשות תצטרך להתעלם מטענות מוכרות של מערכת הביטחון, שלפיהן המערכת יודעת לשמור על עצמה כלקוח. בעבר טענו גורמים במשרד הביטחון כי המשרד הוא גם הרגולטור של אלביט, שמאשר לה בין השאר יצוא לצד השקעות במחקר ופיתוח — כך שיש לו מנופי לחץ עליה.

משפחת פדרמן מחזיקה באלביט ובדן באמצעות חברת מפעלי פדרמן — שבה מחזיק מיקי פדרמן ב–75%. מפעלי פדרמן מחזיקה ב–73% ממלונות דן וב–46% מאלביט מערכות. בעל השליטה באלביט מערכות הוא מיקי פדרמן, המחזיק גם ברשת מלונות דן, המחזיקה בתורה בחברת עידית — שעוסקת בפעילות קייטרינג, במיוחד בבסיסים של צה"ל וגם במתקני אלביט בנתניה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker