הממשלה אישרה את תוכנית הענק במגזר הערבי: עלות התוכנית כ-15 מיליארד שקל

(עדכון) נתניהו: ערביי ישראל חייבים לעבור לבנייה לגובה ולא לרוחב - ולא להשתלט על שטחים לא להם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה היום לפנות ערב, פה אחד, בישיבה מיוחדת, את הצעת השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, לתוכנית חומש שנתית (2020-2016) לסיוע למגזר הערבי בגובה של 15 מיליארד שקל.

האישור היום בערב בא לאחר שהממשלה לא הצליחה בשתי ישיבות קודמות, ביום ראשון והיום בבוקר, להגיע להסכמה בנושא התוכנית. האישור בערב בא לאחר שלתוכנית הוכנסו שינויים לא משמעותיים, ביניהם עידוד נמרץ יותר לבנייה רוויה, יוקם צוות לבדיקת דרכי אכיפה בתחום הבנין במגר הערבי, יוקם צוות לעידוד שירות אזרחי לאומי (תחום ששרים מסוימים ביקשו לעשות בכפיה, אך דווקא דרעי התעקש שהדבר יעשה בשיתוף ובעידוד). הערים המעורבות נותרו מחוץ לתוכנית באופן כללי, אך התושבים הערבים בהן יטופלו גם הם במסגרתה. את המצגת של אמיר לוי , הממונה על התקציבים, פתח ציטוט של ז'בוטיסנקי על פיו יש חשיבות גדולה בטיפול במגזר הערבי

גילה גמליאל

השרה גמליאל, האמונה על הפיתוח הכלכלי במגזרי המיעוטים,  אמרה לאחר אישור התוכנית כי, "זהו צעד חשוב והיסטורי בדרך לצמצום פערים ולקידום השוויון החברתי בישראל. התוכנית שאושרה מקיפה מאוד ומתייחסת לכול התחומים הנוגעים לחיי הרשויות המקומיות ואזרחי ישראל הערביים. יש כאן בשורה דרמטית, לראשונה ממשלת ישראל משנה את מנגנוני ההקצאה במשרדי הממשלה כך שאזרחי ישראל הערבים יקבלו את חלקם היחסי בתקציב המדינה. זו תוכנית רחבה ומאוזנת המספקת מענה מיידי לרשויות המקומיות לשיפור חיי התושבים ובמקביל תורמת משמעותית לתשתיות החינוך, תחבורה, תעסוקה, דיור, אשר יהוו כר נרחב לצמיחה כלכלית ולצמצום פערים אמיתי". השרה גילה גמליאל צפויה לכנס מחר את ועדת השרים לקידום החברה הערבית כדי לאשר העברת תקציב נוספת של כ-900 מיליון שקל לקידום החברה הבדואית בצפון

מוקדם יותר הבוקר הסתיימה ישיבת הממשלה בנושא ללא הכרעה לאחר שנתגלעה מחלוקת בין השרים לגבי תקצוב ערים מעורבות. עלות התוכנית לשנים 2020-2016 היא 15 מיליא רד שקל.

מירי רגבצילום: אמיל סלמן

בתוכנית שהונחה הבוקר על שולחן הממשלה ע"י רה"מ, שר האוצר, משה כחלון, והשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אוכלוסיה זו אינה מתוקצבת. התוכנית המקורית מתייחסת ליישובים עם רוב ערבי מובהק של מעל ל-80%. לפי שעה אין מקור תקציבי להעברת תקציבי מדינה לשיפור מצבם הכלכלי-חברתי של ערביי הערים המעורבות.

במהלך הדיון הבוקר, אמר אופיר אקוניס, שר המדע, כי "מחקרים שיש לי מפריכים את התוכנית", השרה גמליאל הגיבה: "אני לא רוצה לנהל ישיבה רדודה לפי מה שאקוניס רוצה". השרה מירי רגב פנתה לשרה גמליאל: "צורת התבטאות כזו לא מקובלת עליי. את יכולה להגיד את זה במשרדך לכפופים לך - אבל לא לשרים בישיבת ממשלה".

נתניהו בישיבת ממשלהצילום: עמית שאבי

הישיבה שנערכה הבוקר על תוכנית החומש לשיפור מצב המגזר הערבי היא השנייה שמסתיימת ללא תוצאות. הישיבה הראשונה היתה במסגרת ישיבת הממשלה השבועית ביום ראשון השבוע.

בפתח הישיבה היום, ממנה נעדרו שרי הבית היהודי, הציגה גמליאל את התוכנית, כולל התיקונים שהוכנסו בעקבות ישיבת הממשלה ביום ראשון. התפתחו חילפי מלים קשות בין גמליאל מחד לשרים אופיר אקוניס ומירי רגב מצד שני. בהמשך הצטרפו לויכוחים שרים נוספים מהליכוד. הטענות המרכזיות שלהם לגבי ההצעה המשותפת לנתניהו, כחלון וגמליאל, בנוסף לנושא הסיוע לאוכלוסייה הערבית בערים המעורבות היתה כי התוכנית סובלת משורה של ליקויים.

רה"מ נתניהו התערב בויכוח והדגיש כי מדובר בתוכנית בעלות גבוהה מאוד, כ-15 מיליארד שקל, כמוה לא היתה בעבר. לדבריו, הוא אינו מעוניין שהכספים יופנו למערב הפרוע, כדבריו, אלא לשיפור מצבם של ערביי ישראל, שהם חלק מהחברה הישראלית. התנאי לכך, שמירה על חוקי מדינת ישראל. לדבריו, ערביי ישראל חייבים לעבור לבנייה רוויה, שהיא בנייה לגובה ולא לרוחב, ולא להשתלט על שטחים לא להם.

ראש הממשלה אמר כי הצוות המיוחד, בראשות גמליאל, שיבצע תיקונים בתוכנית לקראת ישיבת הממשלה המיוחדת בשעה חמש אחרי הצהרים, צריך להתמקד בארבע נושאים, בניה רוויה, אכיפת החוק, תמריצים למשרתים בצה"ל וערים מעורבות. התוכנית אינה צריכה לכלול את מזרח ירושלים, בגדר הערים המעורבות, כפי שהציע השר יריב לוין, שכן היא מטופלת בנפרד עם תקציבים יעודים.

התוכנית החמש שנתית לפיתוח המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי בעלות של 15 מיליארד שקל בשנים 2020-2016. אמורה להתבצע בשלושה שלבים. עומדים מאחוריה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל. המשרד לשוויון חברתי יהיה אחראי על ניהול התוכנית, ריכוזה ויישומה.

בהצעת המחליטים שהונחה על שולחן הממשלה נאמר כי התוכנית גובשה נוכח החשיבות הכלכלית והחברתית שהממשלה רואה בשילוב כלכלי של אוכלוסיית המיעוטים בישראל. התוכנית כוללת, בין היתר, תיקון במנגנוני ההקצאה הממשלתיים. היא תחול על כלל ישובי המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי (ישובים אשר 80% לפחות מתושביהם אינם יהודים, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).

התוכנית מתייחסת לכלל תחומי החיים בישראל תוך התמקדות בחינוך, תשתיות, תחבורה, תעשייה ומסחר, תעסוקה, ביטחון פנים, דיור, תרבות, השכלה גבוהה, תיירות, ספורט, שירותים קהילתיים, בריאות, עסקים והיערכות לחרום. היא תמומן מתקציבי המשרדים הייעודיים.

המשרד לשוויון חברתי יהיה האחראי על ביצוע התוכנית. המשרד ידווח על ההתקדמות ביישום התוכנית לוועדת השרים לענייני מיעוטים לכל הפחות אחת לחצי שנה. לצורך יישום התוכנית תוקם ועדת היגוי בין-משרדית בהובלת המשרד לשוויון חברתי בשיתוף משרדי הממשלה ואגף התקציבים באוצר. לישיבות ועדת ההיגוי יוזמן באופן קבוע יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות.

מעמותת סיכוי נמסר: "אנו מברכים על החלטת הממשלה הערב לאשר את התכנית של משרד האוצר והרשות לפיתוח כלכלי של החברה הערבית, לצמצום פערים בין האזרחים היהודים והערבים. זהו יום חשוב ומשמח עבור כל מי שחפץ בקידום שוויון בין האזרחים הערבים והיהודים בישראל. תכנית חשובה זו שונה באופן מהותי מתכניות ממשלתיות קודמות בכך שהיא מתקנת חלק ממנגנוני ההקצאה המפלים של המדינה בתחומים השונים והופכת אותם למנגנונים שוויוניים. תיקון זה, כאשר ייושם, יעביר לאזרחים הערבים תקציבים בהיקף של מיליארדי שקלים מדיי שנה, על ידי חלוקה שוויונית יותר של התקציב. לתפיסתנו, זו הדרך הטובה ביותר לקדם שוויון בין יהודים לערבים בישראל. אנו שמחים כי התפיסה שסיכוי קידמה והציגה במשך שנים כפתרון לאי שוויון, אומצה כעת על ידי הממסד והפכה לתכנית ממשלתית. אנו נעקוב אחר אופן והיקף יישום התכנית כדי להבטיח את הצלחתה בפועל.

"ההחלטה כוללת תיקון של כ-15 מנגנוני הקצאה מרכזיים, שיבטיח כי האזרחים הערבים יקבלו לפחות 20% מהתקציב הממשלתי בתחומים משמעותיים כמו תשתיות כבישים ותשתיות נוספות, תעסוקה ותעשייה, תקציבי רשויות מקומיות, תחבורה ציבורית, חלק מתקציב החינוך, דיור, בטחון פנים ועוד. בחלק מהמקרים התכנית אף כוללת העדפה מתקנת (של עד 40%) כדי לפצות על עשרות שנים של תקצוב לא שוויוני ופערים.

"לצד הברכות על קבלת ההחלטה, ראוי לציין כי היא פותחה ללא התייעצות מספקת עם הנהגת החברה הערבית, היא לא מתקנת את כל מנגנוני ההקצאה המפלים והיא לא כוללת הקצאה מספקת של משאבים ישירים ומידיים לרשויות הערביות. אנו קוראים לממשלה לספק תוספת תקציבית זו באופן מיידי, על מנת לוודא כי הן יוכלו להתקיים עד שההחלטה תיתן את פירותיה, ונעמוד לצד הרשויות במאבקן הצודק למען תוספת זו. כמו כן, אנו מצרים על כך שברגע האחרון הוכנס לתכנית בניגוד לעמדת ההנהגה הערבית סעיף הקובע כי תוקם ועדה לבחינת מתן תמריצים לשירות לאומי ברשויות הערביות. מדובר בסוגיה הנמצאת במחלוקת עמוקה בין הציבור הערבי לממשלה והיא לא היתה צריכה להיכנס לתוכנית זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker