עצמאיות מקבלות פחות 35% דמי לידה משכירות; "במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים"

כיום, לפי חוק הביטוח הלאומי, מבוטחת עצמאית מקבלת 35% פחות מדמי הלידה שמקבלת שכירה ■ ח"כ עליזה לביא: "זהו מצב אבסורדי ומעוות הפוגע בנשים, ולכן גם במשפחה כולה. החוק הנוכחי חוסם יזמות ועצמאות כלכלית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה בהריון ונשים מביטות על בטנה

ביום ראשון הקרוב יעלה לוועדת שרים לענייני חקיקה תיקון לחוק הביטוח הלאומי העוסק בחישוב דמי הלידה למבוטחת העצמאית. על התיקון חתומים חברי הכנסת עליזה לביא, דב חנין, משה גפני , מיקי לוי וקארין אלהרר.

"דמי הלידה להן זכאיות נשים (כמו גם גברים שבוחרים לצאת לחופשת לידה) הם גמלה מחליפת שכר", נכתב בפתיח להצעת התיקון. "כיום, בהתאם לפרשנות המוסד לביטוח לאומי, שנתקבלה על ידי בית הדין לעבודה, מחושבים דמי הלידה לעובדות עצמאיות על סמך שומה שנתית. ואולם, ידוע כי עובדות עצמאיות מפחיתות, לעיתים, את היקף פעילותן בתום חופשת הלידה, מעבר לחודשי חופשת הלידה בהם הן אינן עובדות כלל. בהתאם לכך, במידה והכנסתן פחתה בתקופה שלאחר הלידה ביחס להכנסתן טרם הלידה, שעל בסיסה שולמו להן דמי הלידה, הן נדרשות להשיב למוסד לביטוח לאומי את ההפרש".

מכאן, קובע התיקון כי "ניתן להבין שלגבי נשים עצמאיות – דרך החישוב הנהוגה כיום על ידי המוסד לביטוח לאומי מפלה אותן לרעה, כאמור, וגורמת להן עוול". הצעת החוק מאפשרת חישוב מחדש של דמי הלידה המגיעים לעובדת עצמאית, על פי ההכנסה הממשית שהתקבלה על ידה בפועל בשניים עשר החודשים שקדמו ליום הלידה ולא שלושה חודשים כנהוג היום, כך שירידה בהיקף עבודתן לאחר חופשת הלידה לא תשפיע על גובה דמי הלידה שלהן.

ח"כ עליזה לביא בישיבת הוועדה למעמד האישהצילום: אמיל סלמן

הצעת החוק נוסחה בסיוע האגף לקידום מעמד האישה, ויצו ישראל, והמחלקה המשפטית, וכבר הונחה על שולחן הכנסת הקודמת לפני שזו התפזרה. עלותו המוערכת של החוק מוערכת בכ-5.5 מיליון שקל בשנה בסך הכל.

מסקר שערך מרכז המחקר של הכנסת ופורסם במאי 2015 עולה כי עצמאיות אכן מופלות לאורך זמן יחסית לשכירות : "מנתוני המוסד לביטוח לאומי עולה כי בשנת 2011 דמי הלידה הממוצעים ששולמו לשכירות הסתכמו ב-232 שקל ליום, לעומת 177 שקל ליום לעובדות עצמאיות. כך, דמי הלידה הממוצעים ששולמו לשכירות היו גבוהים בכ- 31% מדמי הלידה הממוצעים ששולמו לעצמאיות. מבדיקת נתוני השכר של עובדות עצמאיות לעומת שכירות בשנת 2012 עולה כי שכרן של שכירות בנות 45-25 גבוה ב- 35%-32% משכרן של עצמאיות בגילים אלו" .

ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) הוסיפה כי "זהו מצב אבסורדי ומעוות, שאישה עצמאית מקבלת דמי לידה המחושבים בהתאם להכנסותיה בחודשים שלאחר ההיריון. מטבע הדברים, במקרים רבים תפוקת עבודתה מצטמצמת ובהתאם גם ההכנסות. לא ייתכן, שבנוסף לקשיים הרבים העומדים בפני הנשים העצמאיות לאחר לידה בשילוב המטלות הנדרש שבין גידול ילד לבין ניהול עסק, תפגענה גם זכויותיהן. זוהי אפליה כלפי הנשים העצמאיות בכלל, ובהשוואה ביחס לנשים שכירות בפרט. במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות, עצמאות כלכלית והעצמה אישית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker